Na co se používá jedle?

Co se vyrábí z jedle

Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice. Jedle též patří k nejoblíbenějším vánočním stromkům.

Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak rostou šišky jedle

Mezi jehličnany pěstované nejčastěji v okrasných zahradách patří bezesporu jedle. Jejím typickým znakem jsou vzpřímené šišky (na rozdíl od ostatních jehličnanů rostou vzhůru), které se však rozpadají ještě dříve, než stačí dozrát. Na stromě pak zůstává jen středová jehla, dekorativní hlavně při pohledu zblízka.

Jaké šišky má jedle

Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena. Trojhranná semena (8–11 mm dlouhá, 3–5 mm široká) mají neopadavé křídlo.

Jak vypadá strom jedle

Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.

Kde najdu jedli

Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou

Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).

Odkud je smrk

Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.

Kdy stříhat jedli

Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.

Jak poznat jedlí bělokorou

Řadí se do čeledi borovicovitých (Pinaceae) a kromě nezvykle rostoucích tmavě zelených šišek se dá snadno rozeznat podle bělošedé kůry a kuželovité, na vrcholu zploštělé koruny. Jedle bělokorá má velice silný kořen a široce větvené postranní kořeny, proto je dobře zakotvena v půdě a téměř u ní nedochází k vývratům.

Proč usychá jedle

S největší pravděpodobností je to způsobeno Mšicí smrkovou, která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá smrk pichlavý, smrk sitka, smrk sivý, smrk Engelmannův a jejich varianty. V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý.

Kde nejlépe hledat houby

Kde hledat houby

Obecně ale houby mají rády vlhko a teplo, snažte se proto vyhledávat doliny, ve kterých se drží vlhkost a místa chráněná před větrem. Největší šance na úspěch je při hledání v jihozápadně či severozápadně orientovaných úsecích lesa, místa obrácená na východ velkou houbovou žeň nezaručí.

Na co se používá smrk

Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Co je skryté v Šiškách

Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven.

Které šišky rostou nahoru

Jedle bělokorá

Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.

Jak tvarovat jedli

Tvarování jedlí:

Protože většina jedlí dosahuje ve své přirozenosti výšek podstatně větších, má v sobě rostlina zakódováno, že tlačí svoji energii nahoru. Pokud takovouto rostlinu necháme, bude mít ve výšce 3 m silné větve. Při tvarování nám však jde o to, aby i třímetrová jedle měla přirozené rozvržení větví.

Jak řezat jedli

Smrk a jedle jsou jehličnany, které dobře snášejí prořezávání, stejně jako exotické druhy, jako je čínská Metasequoia. Obvykle není nutné řezat jedle, pokud není nutné řezat uschlé, zmrzlé nebo nemocné výhonky. Prořezávání jehličnanů se týká hlavně oříznutí vršku nebo odstranění jednoho z vrcholů.

Kam zasadit jedli

Stanoviště Dávají přednost chladnějšímu a vlhkému klimatu a prostředí s čistším vzduchem. Ve městech se znečištěným ovzduším hůře rostou a jehličí nepůsobí svěže s výjimkou například jedle ojíněné, která snese i znečištěnější ovzduší.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Proč jít na houby brzy ráno

Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.

Kde se nesmí sbírat houby

Není tedy dovoleno sbírat plodnice:chráněných hub.v rámci přírodních památek a národních přírodních památek, pokud je sběr hub paušálně zakázán vyhlašovací dokumentací (NPP Luční, NPP Velký vrch, NPP Rendez-vous)na území národní přírodní rezervace (platí zákaz pohybu mimo značené cesty)

Jak zpracovat smrkové vyhonky

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.