Na co se používá škumpa?

Kdy řezat škumpa

Drobné zásahy je možné provést v létě (červen), či ještě lépe na jaře (před rašením). Naopak pro silnější řez je vhodnější klidové období, tedy od konce podzimu a během zimy (pokud nejsou silné mrazy). Příliš radikální řez škumpy se nedoporučuje. Může nastartovat zvýšenou tvorbu kořenových výmladků.

Co to je škumpa

Škumpa (Rhus) je rod rostlin z čeledi ledvinovníkovité. Jsou to opadavé nebo stálezelené keře a stromy se střídavými, složenými nebo řidčeji jen jednolistými listy. Květy jsou drobné, pětičetné, v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. Plodem je chlupatá peckovice.
ArchivPodobné

Jak rozmnožit Škumpu

Škumpa totiž díky svému agresivnějšímu plevelnému růstu nepotřebuje téměř žádnou péči. Nejraději má však slunnou polohu a sušší mírně vápenitou půdu. Pěstovat ji můžeme i v nádobě, kterou zapustíme do země – stěny květináče nedovolí škumpě se dále rozrůstat. Množí se jak semeny, tak i kořeny.
Archiv

Jak rychle roste škumpa

Pokud ale vysadíme škumpu tam, kde bude tráva sekána jen několikrát za rok nebo vůbec, budeme překvapeni jak rychle roste. Škumpa se množí pomocí kořenů a semen, takže za několik let mohou pod matečným stromem vyrůst desítky i stovky mladých rostlin.
Archiv

Jak tvarovat Škumpu

Nejúčinnější jsou herbicidy Garlon, Roundup nebo Dominator. Běžný jarní řez ale škumpa snáší výborně a lze ji tak vytvarovat do impozantních, třeba kulovitých tvarů. Nedoporučuje se na zahrady, kde se pohybují malé děti nebo zvířata.

Jak se zbavit škumpy

uříznout ve výši 1 m, počkat až opět vyraší letorosty a ty pravidelně 3- 4 x ročně odstříhat (s rukavicemi). Rostlina se vysílí a uhyne.

Kdy kvete Skumpa

Kvete: Kvete od července do srpna. Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.

Jak vypadá škumpa jedovatá

Pochází z jižní Evropy, Ruska a Číny a dorůstá maximálně 5 metrů. Svým vzhledem je však od škumpy orobincové odlišná, listy mají podobný tvar jako listy lísky, ale jsou tmavší a hladké. Květy mají až třicet centimetrů, podle odrůdy jsou bíložluté nebo načervenalé barvy. Rostlina je velmi nenáročná a roste téměř všude.

Jak se zbavit škumpy na zahradě

Ekologickým způsobem likvidace škumpy je mechanické odstraňování rostlin a jejich kořenů, které je však většinou účinné jen dočasně. Porost se brzy zase objeví, a nezbývá proto než použít herbicid a obrnit se trpělivostí.

Kdy kvete škumpa

glabra (škumpa lysá) – dorůstá výšky až 2 m. Větve jsou lysé, silně ojíněné. Kvete: Kvete od července do srpna.