Na co se používají alimenty?

Co vše se má platit z alimentů

Alimenty, neboli výživné jsou peníze, které jsou určeny pro zajištění kvalitního a plnohodnotného života potomka. Primárně jsou určeny pro zajištění živobytí, bydlení, stravy, oblečení, školy, sportovních a dalších aktivit atd… Obecně platí, že dítě by mělo mít stejnou úroveň jako jeho rodiče.
ArchivPodobné

Kdy se nemusí platit alimenty

U vyživovací povinnosti platí, že trvá, po dobu, dokud se oprávněný není schopen sám živit. Tedy pokud oprávněný nemá jiný příjem, ze kterého by se mohl živit, je povinný povinen výživné nadále poskytovat. Pokud si již dítě našlo práci po studiu, tak již je schopno se samo živit a povinný již nemusí výživné poskytovat.

Co vše ovlivňuje výši výživného

Pro stanovení výživného jsou nejpodstatnější dvě věci: výše příjmu povinného rodiče, tedy toho kdo má dítěti výživné hradit. oprávněné potřeby a náklady na stravu, ošacení či vzdělání dítěte.

Co je nad rámec výživného

Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče. Nepřestávejte v řádném hrazení výživného, byť v mírně nižší výši (ať již se souhlasem druhého rodiče, nebo bez něj)!

Kde se žádá o alimenty

O „alimenty“ (výživné) na dítě se žádá u soudu (návrh na určení výživného pro nezletilé dítě) – místní příslušnost soudu se řídí místem trvalého pobytu dítěte. Zároveň bude tento soud rozhodovat o svěření do výchovy.

Na co má otec právo

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Jak určit výši výživného

Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách. Na výši výživného se rodiče mohou dohodnout. Jestliže se nedohodnou, anebo pokud jejich dohoda je zjevně proti zájmu dítěte, pak o výši výživného rozhoduje soud.

Jak se zbavit alimentů

Jediným způsobem, jak se zbavit vyživovací povinnosti vůči dítěti, je zažádat o popření otcovství nebo dát souhlas s osvojením dítěte – k osvojení může dojít například v situaci, kdy se (zpravidla) matka dítěte znovu provdá, její nový partner má zájem dítě osvojit (adoptovat) a biologický otec udělí k osvojení souhlas.

Jak přestat platit výživné

Rodič podá návrh na zrušení výživného k soudu

Například potvrzení o studiu, poslední rozsudek, kterým soud výživné stanovil, případně posouzení zdravotního stavu dítěte, je-li indisponováno a neschopno se živit. Ostatní podstatné okolnosti pak zjišťuje soud v řízení o zrušení výživného.

Jak se vyhnout placení výživného

Nejčastější způsoby, jak se otcové snaží vyhnout placení alimentů83 % případů: Přestávají komunikovat, snaží se zmizet.68 % případů: Uměle snižují výdělek vyplácením „na ruku“63 % případů: Účelově se nahlašují na pracovní úřad.40 % případů: Zbavují se majetku.21 % případů: Oznámí, že odjíždí pracovat do ciziny.

Co jsou mimořádně výdaje

Mimořádné výdaje zahrnují ty výdaje, které nejsou plánované, a proto nastanou bez předchozího upozornění. To znamená, že jsou to položky rozpočtu, které se vyskytují náhodně v průběhu času, ale to lze předvídat.

Po jaké době lze zvýšit alimenty

Zvýšit výživné je možné každé tři roky nebo v případě změny poměrů u dítěte či povinného. Dítě neustále roste a vyvíjí se, a tím se zvyšují také jeho potřeby. Proto zákon počítá s pravidelným zvyšováním výživného tak, aby byly upokojeny jeho potřeby a životní úroveň dítěte odpovídala životní úrovni jeho rodičů.

Jak se vyplaci alimenty

Výživné se platí zpravidla v měsíčních splátkách, soud může povinnému rodiči uložit, aby zaplatil jednorázovou platbu, ze které pak bude měsíční výživné čerpáno, nebo aby část platil přímo dítěti (k rukám druhého rodiče) a část pro dítě spořil.

Kdy se musí postarat děti o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Na co má dítě právo

Úmluva deklaruje právo dítěte na život a přežití, osobní rozvoj, ochranu proti násilí, vykořisťování a právo na sdělování svého názoru v záležitostech týkající se jeho osoby. Dítě má právo žít s oběma rodiči a udržovat s nimi styk.

Kdy se zvyšují alimenty

Zvýšit výživné je možné každé tři roky nebo v případě změny poměrů u dítěte či povinného. Dítě neustále roste a vyvíjí se, a tím se zvyšují také jeho potřeby. Proto zákon počítá s pravidelným zvyšováním výživného tak, aby byly upokojeny jeho potřeby a životní úroveň dítěte odpovídala životní úrovni jeho rodičů.

Kdo platí alimenty když je otec ve vězení

Fakt, že nastoupí dlužník výživného do výkonu trestu nic nemění na jeho povinnosti výživné i nadále hradit. Rozhodně také nástup do výkonu trestu nezbavuje dlužníka, tedy rodiče dítěte povinnosti uhradit dosud dlužné výživné.

Co jsou mimořádně výdaje výživné

mimořádný výdaj (např. tábor, rovnátka nebo nová postel), je druhý rodič povinen zaplatit polovinu. Ale čtete dobře – i mimořádné výdaje by měly být zahrnuty ve výživném. Nic ale nebrání tomu, aby se rodiče na příspěvku na mimořádný výdaj dohodli.

Kdy se musí postarat dětí o rodiče

Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.

Jak dlouho se plati výživné na dítě

Výživné se platí k rukám druhého rodiče do doby nabytí plné svéprávnosti dítěte (zpravidla do 18 let věku), poté se již platí přímo dítěti. Je-li dítě svěřeno do pěstounské péče, pak se výživné platí k rukám státu (výživné vymáhá Úřad práce České republiky).

Jak vymáhat výživné

Je-li výživné stanoveno soudním rozhodnutím, ale není dobrovolně placeno, je na místě přistoupit k jeho vymáhání. Výživné lze vymáhat dvěma způsoby: buď se obrátit na soud, aby provedl výkon rozhodnutí, nebo se obrátit na soudního exekutora, aby provedl exekuci.

Jak se zřeknout rodiče

Formálně se svých rodičů nemůže nikdo zříci, zákon nic takového neumožňuje.

Kdo má větší právo na dítě

Samozřejmě že dítě má právo na to vídat oba rodiče, proto soud stanoví také četnost a pravidelnost kontaktů s druhým rodičem, než je ten u koho bude dítě žít. Péče tedy může být výhradní – pouze u jednoho z rodičů, dále střídavá, která se nyní upřednostňuje, anebo společná – s tou ale musí souhlasit oba rodiče.

Jak snížit výživné

Nárok na výživné samozřejmě nikterak omezen není. Stále je potřeba řídit se platným rozsudkem, případně dohodou rodičů. Povinný však může požádat o snížení alimentů, neboť došlo k výrazné změně v jeho poměrech. Návrh je potřeba podat k příslušnému soudu (podle místa bydliště žalovaného).

Co hrozi za neplaceni výživného

Jedná se o trestný čin podle § 196 trestního zákoníku. A nejlepší bude citovat. (1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.