Na co se roubují rajčata?

Na co se dá roubovat

Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů. Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů.

Na co se roubuje lilek

Okurky a melouny se nejčastěji kombinují s podnoží tykve, která je odolná vůči padlí, rajčata a lilky se roubují na divoká rajčata či na některé z odrůd lilků. Roubovaná rajčata se ubrání háďátku, plísni bramborové i korkovitosti kořenů. Mimo zeleninu lze roubovat také bazalku, která vám pak poskytne větší úrodu.
Archiv

Na co se roubuje paprika

Podnož Vitalpaprika F1 pro roubování paprik je mezidruhový kříženec rodů Capsicum annuum L. a Capsicum chinense Jacq. Podnož má mohutný kořenový systém a je vysoce tolerantní k fytoftorové hnilobě papriky (Phytopthora capsicii) a PMMV (Pepper mild mottle virus).

Na co se roubuje okurka

Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Na co se roubuje jabloň

Slabší větve roubujeme na kozí nožku. Podle síly přeroubovaných větví klademe počet roubů. Do zkrácené větve o průměru do 2 cm dáváme 1 roub, do 4 cm dáváme po 2 roubech, do 12 cm pak dáváme 3 – 4 i více roubů. Silnější větve nad 15 cm nedoporučujeme roubovat.

Jak se roubují okurky

Tykev nařízneme přibližně do 2/3 tloušťky stonku – řez vedeme směrem dolů. Okurku nařízneme do 2/3 tloušťky stonku – řez vedeme směrem nahoru. Opatrně do sebe obě rostliny v místě roubu zasuneme. Rostliny do sebe opatrně zasuneme.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Jak roubovat zeleninu

Roubování se provádí u velmi mladých sazeniček, zhruba 10-14 dní starých, kdy mají vzrostlé pouze první dva až čtyři listy. U rostliny, kterou používáme jako podnož, tedy např. dýně, odstraníme vegetační vrchol a ponecháme základní stonek a první dva, tzv. děložní listy.

Kdy začít s roubováním okurek

Nejprve vysejeme okurky a asi za tři dny tykve fíkolisté (Cucurbita ficifolia). Jim udržujeme teplotu okolo 20 °C, okurkám však dopřejeme teplotu vyšší – asi 24 °C. V době tvorby prvního pravého lístku začneme s roubováním.

Jak uložit rouby

▶️ Jak rouby skladovat

Rouby vám při skladování nesmí přeschnout, zplesnivět, narašit ani přemrznout. Potřebujete chlad, vlhko a stabilní teplotu nad bodem mrazu. Obvykle se napíchají seříznutým koncem do kbelíku, květináče nebo bedny s pískem nebo substrátem a do sklepa nebo nevytápěné garáže.

Na co se roubuje hrušeň

K dispozici máte různé techniky roubování. Pokud ještě dostatečně neproudí míza, je vhodná kopulace, anglická kopulace, na kozí nožku nebo do rozštěpu. V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru.

Jak se roubují růže

Ušlechtilou růži naroubujeme pomocí výhonku ve střední části keře. Takový výhonek musí být bez listí a trnů a dostatečně dlouhý, až třicet centimetrů. Pokud jsou na výhonku trny a listy, odstraňte je. Nyní je na čase odkrýt kořenový krček na keři, který bude naroubován.

Jak zasadit roubované rajče

Vysazování roubovaných rajčat

Sazenice roubovaných rajčat vysazujeme tak, aby kořenový krček a místo naroubování zůstaly nad povrchem. Sázíme pouze zdravé sazenice bez poškození. Jako oporu použijeme bambusovou tyčku. Zaléváme odstátou vodou.

Jak Zaštipovat roubované okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak stříhat rouby

Je-li mírná zima, je však vhodné řezat rouby až v prosinci. Pokud jsou v prosinci a lednu dny i noci mrazivé, počkáme na oblevu v lednu nebo únoru. rouby stříháme zahradnickými dvousečnými nůžkami nebo k jejich odběru použijeme zahradnický zavírací nůž známý jako žabka.

Kdy a jak se roubuje

Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Na co se roubuje moruše

Morušovník trnavský

Rodí bohatě a je odolný proti chladu. Roubuje se na podnož Morus alba.

Jak se množí růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Jak se očkují růže

U keřových růží očkujeme na kořenovém krčku jedním očkem, u stromkových v požadované výšce 50-120 cm třemi očky nad sebou v odstupu 1 cm a v různých směrech. Osm dní před očkováním výhony ze kterých budeme brát očka zkrátíme, abychom dosáhli lepšího vyzrání ušlechtilých oček.

Co potřebují rajčata

Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Kdy je okurka zralá

Plod sice nemusí být zrovna hořký, ale je už mnohem hůř stravitelný. "Zralá čerstvá okurka je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se od světle zelené až po temně mechovou. Bílé žíhání či skvrny nebývají na závadu.

Kdy Zaštipovat okurky nakládačky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Kdy odebrat rouby meruněk

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.