Na co se roubuje rybíz?

Na co roubovat rybíz

Polovina února je nejvhodnější období pro množení bobulovin. Můžeme množit angrešty, rybízy i jostu. Keříky množíme ze řízků a stromkové tvary je potřeba roubovat na podnož meruzalku. Rok předem si vypěstujeme dlouhý výhon a sestříhneme ho na délku 110 cm.
Archiv

Co obsahuje červený rybíz

Rybíz červený obsahuje velké množství vitamínu C, což způsobuje jeho kyselou chuť. Za zmínku stojí i jeho poměrně velký podíl vápníku. Dále obsahuje vitamíny A, B1 a B5, železo, hořčík a mangan. Konzumace těchto drobných červených kuliček posiluje imunitní systém, uklidňuje nervy a zlepšuje náladu.

Co zasadit mezi rybíz

Proti padlí

Jak se ukázalo, s pomocí některých rostlin můžete kulturu chránit před další pohromou – padlím. Výborným opatřením prevence bude výsadba měsíčků k rybízu. Podobný ochranný účinek mají lichořeřišnice a měsíček lékařský.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.

Kdy roubovat meruzalku

Roubovance zamázneme na řezu voskem, dáme je do vlhkého substrátu ve sklepě, a jakmile to půda dovolí, vysadíme je ven. Už na začátku února můžeme vyrazit ven roubovat pruty meruzalky, podnože všech jádrovin a peckovin, nebo třeba lísek. Výjimku, i když ne pro každého, tvoří broskvoň.

Jak zakořenit rybíz

Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.

Proč jíst rybíz

Chrání srdce, kosti, nervy i svaly. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, stejně jako krevní tlak a zvyšuje imunitu. Jedna porce červeného rybízu obsahuje 15 miligramů. Tělo by ho ale mělo denně získat minimálně 310 miligramů.

Jak dlouho vydrží rybíz v lednici

Rybíz vydrží v ledničce poměrně dlouho a to 2 týdny. Mrkev: Očistíme (ne vodou) předtím, než je dáme skladovat, na suché, chladné a temné místo (ukryté před slunečním světlem). Měla by vydržet až 5 měsíců.

Kam zasadit červený rybíz

Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách. Výsadba a substrát: Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Sklizeň ze stromků je snadnější než z keřů a ovoce bývá kvalitnější. Stromkové sazenice vysazujeme spíše na podzim ve sponu 2 x 1 m nebo cca 1,5 m od sebe k pevným kolíkům, které mají sahat nad korunku a upevníme (viz. obrázek).

Jak omladit červený rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak rozmnožit červený rybíz

Keřové rybízy je možné množit zejména pomocí řízkování. Řízek je výhon zcela oddělený od mateřské rostliny. Při množení řízkováním by řízky rybízu měly být odděleny z bujně narostlých letošních výhonů. Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící.

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Kdy Hřížit rybíz

Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.

Co obsahuje bílý rybíz

A proč si vysadit právě bílý rybíz Odpověď je velmi jednoduchá – jedná se o vitamínovou bombu, obsahuje velké množství vitamínu C, provitamín A a některé vitamíny skupiny B. Též v bobulích najdeme soustu blahodárných látek, např. hořčík, fosfor, železo a vápník.

Jak pěstovat červený rybíz

Rybíz červený a bílý má raději půdu lehce kyselou. Rybízu nevyhovují půdy suché a kamenité nebo těžké jílovité či půdy s vysokou hladinou spodní vody. Protože rybíz na jaře brzo raší, sázíme 1 – 2leté sazenice na podzim. Poškozené a příliš dlouhé kořeny jim zkrátíme, u nadzemní části odstraníme slabé výhony.

Kdy trhat červený rybíz

Červený rybíz je možné sklízet od začátku června do konce srpna až září. I když bílý rybíz neplodí tak bohatě, jeho plody jsou pro přímou konzumaci vhodnější, protože jsou chutnější a nejsou příliš kyselé. Plodí odd poloviny července.

Kdy se sbírá červený rybíz

Vysoce pravděpodobně Vám nejprve dozrají rybízy červené, jejichž zralost je dle odrůdy od začátku června, až do konce srpna/ začátku září. Plody bývají spíše kyselejší. Bílé rybízy dozrávají později, v období od poloviny července.

Kdy stříhat červený rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Jakou zeminu pro rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.

Kdy začne plodit rybíz

Rybízy červené i černé začínají plodit hned druhý rok. To mají keře tři až pět výhonů. Z těch tří necháme dva, z pěti tři. Příští rok z nově narostlých necháme zase dva či tři nové.

Co s rybízem po sklizni

Péče o rybíz

Dobrou úrodu získáme od keřového rybízu z dvou až tříletých větví, ty starší s postranním obrostem odstraníme hned po sklizni přímo u země. Ovšem tyto staré výhony nahradíme třemi až čtyřmi silnými jednoletými výhony. Keři necháme řezem osm až dvanáct větví, víc nenecháváme.

Proč opadávají plody angreštu

Mezi nejznámější choroby patří padlí americké, které způsobuje plesnivění plodů a listů, opad plodů a celkové chřadnutí rostliny. Jako první pomoc doporučujeme opakovaný postřik přípravkem Bioton. Zelené housenky pilatky angreštové ožírají listy, snadno se jich zbavíme postřikem běžně dostupných pesticidů.

Kdy rozmnožovat rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.