Na čem pražit mandle?

Jak pražit doma mandle

Odslupkované mandle omastíme v dlaních. Do dlaně si nalijeme maličko kvalitního oleje, pak obě dlaně přitiskneme, abychom je měly mastné a nabereme si po částech mandle, které mnutím v dlaních omastíme a vložíme do rozpálené suché pánve. Smažíme dozlatova za častého promíchání a nejlépe v jedné vrstvě.

Jak rychle oloupat mandle

Foto návod, jak spařit a oloupat mandleV malém hrnci přiveďte vodu k varu.Mandle dejte do vroucí vody a nechejte je vařit přesně 60 sekund.Slijte vodu a mandle hned zchlaďte propláchnutím ve studené vodě.Pak každou mandli zlehka zmáčkněte, jednoduše vyskočí ze slupky.

Jak udělat pražené mandle v cukru

Do hrnce si dáme vařit vodu a do vody hodíme mandle. Necháme je tam cca 5 minut, pak mandle oloupeme. Na pánvičku dáme kapku oleje a na ní 5 lžiček cukru, vhodíme mandle a při pražení mícháme cca 6 minut.

Jak se připravují mandle

Mandle pražíme, dokud nezačnou zlátnout. Zpravidla to trvá přibližně 5 minut na pánvi a 10 minut v troubě. Nezapomeňte mandle průběžně kontrolovat a během pražení několikrát promíchat, aby se nepřichytily!
Archiv

Jak nasekat mandle

Pokud robota k dispozici nemáte, budete ořechy nebo mandle muset nasekat ručně. Aby vám ale tvrdá jádra "neutíkala" pod rukama, vezměte si na pomoc dva stejně velké nože. Oba rovnoběžně uchopte do dominantní ruky a ořechy sekejte stejně, jako byste drželi jeden.

Jak osolit mandle

Suché mandle dejte na rozehřátou pánev a zanedlouho přidejte máslo. Za stálého míchání opečte do zlatova, osolte asi ½ lžičkou soli a můžete podávat. Mandle jsou výtečné teplé i studené. Dají se ale připravit také v troubě.

Jak rozlousknout mandle

Podle tvrdosti skořápky se mandle dělí do dvou kategorií: mandle v měkké/poloměkké skořápce, kterou lze snadno rozlousknout pomocí prstů nebo louskáčku, a mandle ve tvrdé skořápce, kterou lze rozlousknout jen pomocí kladiva nebo jiného nástroje.

Jak pražit mandle v troubě

Vyloupané mandle dáme do zapékací misky (pekáčku), do dlaně si nalijeme olej. Všechny mandle v dlaních promastíme. Pokud máme cca 10 dkg loupaných mandlí, lžíce oleje postačí. Naolejované mandle posolíme dle chuti a vložíme do ROZPÁLENÉ trouby opražit lehce dozlatova.

Jak uchovat pražené mandle

Pokud nezvládnete sníst úplně všechny, můžete si zbytek uchovat například v plastovém uzavíratelném sáčku. Tip: Chcete-li na ochucení domácích pražených mandlí využít koření, nikdy ho na mandle nesypte v průběhu pečení. Mohlo by zhořknout.

Na co jsou dobré mandle

Mandle a jejich vliv na zdraví

Vyvážený obsah vitaminu E a mastných kyselin zase napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, předcházet srdečněcévním chorobám a udržovat stabilní hladinu cholesterolu. Vláknina zase čistí trávicí systém, dodává pocit zasycení a podporuje osídlení střev tělu přirozenými bakteriemi.

Proč jíst mandle

Mandle se proslavily tím, že pomáhají při hubnutí a bojují proti obezitě. Kromě toho ale také skvěle chutnají, dají se pořídit v různých úpravách a jsou skvělým doplňkem do spousty jídel. Jsou také skvělým zdrojem antioxidantů a mohou přispět jako prevence proti různým onemocněním.

Jak nasekat mandle na plátky

Pokud robota k dispozici nemáte, budete ořechy nebo mandle muset nasekat ručně. Aby vám ale tvrdá jádra "neutíkala" pod rukama, vezměte si na pomoc dva stejně velké nože. Oba rovnoběžně uchopte do dominantní ruky a ořechy sekejte stejně, jako byste drželi jeden.

Jak namlít ořechy

Zatímco v mlýnku se pro mletí používá bubínek, u sekáčku to jsou nože. Díky nimž také získáte hruběji namleté ořechy. Větší stroje, v kterých můžete zpracovat ořechy, nesou označení mlýnky na maso. To ale není žádná překážka, pokud totiž máte vhodné struhadlo, můžete na nich umlít prakticky cokoliv.

Proč oloupat mandle

Většinou je hořká a leckomu tak kazí chuťový prožitek z ořechů, pro někoho také můžou být ořechy se slupkou hůře stravitelné. Na druhou stranu slupka dodává ořechům charakteristickou plnou chuť, navíc se právě v ní koncentruje hodně prospěšných látek, konkrétně různé fenolové látky, které působí jako antioxidanty.

Jak pražit mandle na pánvi

Pražit mandle ve slupce se jednoduše nedá. Suché mandle dejte na rozehřátou pánev a zanedlouho přidejte máslo. Za stálého míchání opečte do zlatova, osolte asi ½ lžičkou soli a můžete podávat. Mandle jsou výtečné teplé i studené.

Jak jsou zdravé mandle

Nicméně mandle nejsou nejen plné zdravých tuků a bílkovin, ale jsou také bohaté na antioxidanty. Tyto rostlinné sloučeniny mohou chránit buňky před oxidací a předčasným stárnutím. Kromě toho jsou zdrojem minerálů jako je hořčík, fosfor, měď, zinek, draslík nebo mangan a z ořechů mají nejmenší obsah kalorií.

Proč nejíst mandle

Mohou být mandle jedovaté Mandlí existuje hned několik druhů, ale základní rozdělení je na hořká a sladká semena. Hořké mandle opravdu obsahují kyanogenní glykosid amygdalin, který jim dodává výraznou hořkou chuť. Z amygdalinu se při trávení uvolňuje kyanovodík, se kterým si tělo nedokáže ve větším množství poradit.

Jak správně jíst mandle

Mandle můžete chroupat jen tak rovnou z pytlíku, ale daleko lepší je namočit je do vody přes noc. Změknou, mají lahodnější chuť a jsou potom lépe stravitelné. Pokud si dáte tu práci a odstraníte z nich slupku, zbavíte je tříslovin, které by mohly narušit vstřebatelnost vitaminů v těle.

Kdy jsou mandle jedovaté

Syrové mandle divokých mandloní obsahují prudce jedovatý kyanogenní glykosid amygdalin, který jim dodává výrazně hořkou chuť. Pro dospělého člověka může být již deset kusů hořkých mandlí nebezpečnou dávkou. Hořké mandle se proto využívají výhradně průmyslově a to pro destilaci mandlového oleje.

Jak nejlépe loupat vlašské ořechy

Nejlepší variantou je louskáček, ale pokud ho nemáte, stejně dobře poslouží i sikovky. Také skořápku můžete rozbít kladívkem nebo paličkou na maso, ale zde je potřeba trocha šikovnosti a hlavně dodržování bezpečnosti. Ořech vždy zabalte do utěrky, aby se skořápka nerozlétla, a rozbíjejte je na prkénku.

Kdy je vhodné loupat vlašské ořechy

Lépe proschnou ve skořápce a louskat je je nejlepší za sychravých listopadových večerů.

Na co je dobré jíst mandle

Mandle se proslavily tím, že pomáhají při hubnutí a bojují proti obezitě. Kromě toho ale také skvěle chutnají, dají se pořídit v různých úpravách a jsou skvělým doplňkem do spousty jídel. Jsou také skvělým zdrojem antioxidantů a mohou přispět jako prevence proti různým onemocněním.

Jak usušit mandle

Sušíme zvolna v troubě s pootevřenými dvířky (vložíme vařečku), nejprve při asi 50-60 °C. Když se část vody odpaří a plátky ovoce zaschnou, zvýšíme teplotu na 70 °C. Otočíme ovoce a dosušíme zase při 50 °C, až plátky budou suché tak, že přestanou být pružné.

Co na mandle

Základem léčby angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Nezbytná je domácí léčba, hodně tekutin a odpočinku. Silnou bolest v krku zmírní přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel. Volte přípravky s desinfekčním (antiseptickým) účinkem, které současně uleví od bolesti.

Co se zelenými vlašskými ořechy

Zelené ořechy jsou nejenom skutečnou lahůdkou, ale jsou i výjimečně zdravé. Dá se z nich vyrobit sirup, džem, kompot, likér nebo i odvar. Obsahují velké množství vitaminu C.