Na čem smažit bedly?

Jak smažit Bedle

Na pánvi rozpustíme máslo (dáváme cca tolik, aby dno pánve bylo máslem pokryté) a bedly po obou stranách dozlatova opečeme. Máslo nepřeháníme, bedly ho do sebe hodně vsáknou a pak se nedají osmažit dozlatova. Ihned podáváme.
Archiv

Jak připravit bedly na smažení

Jak připravit smažené bedly

Bedly zbavíme nožiček a máčíme je těstíčku tak, aby se hezky obalily a spodní část byla pěkně nasáklá. Obalené kousky rychle vkládáme do rozpáleného oleje. Pozor, bude pěnit a bublat! Krátce smažíme z obou stran a necháme na ubrousku okapat přebytečný olej.
Archiv

Jak nejlépe připravit Bedlu

Pro jednu porci dáme na pánev 1 lžíci sádla, kterou rozehřejeme. Přidáme bedly, kmín, osolíme a necháme restovat na mírném ohni, dokud se neodpaří všechna voda, co bedly pustí. Podáváme s pečivem.

Jak loupat bedly

Jak bedlu očistit Nožem stačí oškrábat šupinky a nečistoty, loupat jí vůbec není potřeba. Větší klobouky rozčtvrťte, střední rozpulte a ty nejmenší můžete ponechat v celku.

Jak uchovat bedly do druhého dne

Bedla má tu výhodu, že ji jako jednu z mála hub můžete zamrazit i syrovou. Jednotlivé klobouky dejte do plastové krabičky a vždy jednotlivé vrstvy od sebe oddělte fólií, aby se z krabičky dobře braly. Pamatujte si, že jakmile bedlu vytáhnete z mrazáku, musíte ji ihned zpracovat ještě ve zmrazeném stavu.

Jak udělat řízky z bedly

Houby očistíme, odřízneme nožičky, klobouky oloupeme a nakrájíme na plátky. Mouku smícháme s kmínem, vejce rozšleháme a osolíme, a nakrájené houby obalujeme podobně, jako bychom připravovali klasické řízky, tedy hladká mouka, vejce, strouhanka. Smažíme v hlubší pánvi na dobře rozpáleném sádle nebo oleji dozlatova.

Jak dlouho vydrží bedla

Zatímco syrové houby uložené do mrazáku byste měli spotřebovat ideálně do dvou měsíců, tepelně upravené bedly tam vydrží klidně i rok. Pokud jde o uskladnění syrových bedel, nejlepší je nakrájet houby na menší kousky a ty pak vložit do plastové krabičky.

Co s nohou od bedly

Jestli už jste však podobně jako my přejedení řízky, zkuste z bedel vyrobit vynikající koření. Je to jednoduché. Bedly očistíme a celé dáme schnout do sušičky nebo do trouby na síto či plech vyložený pečícím papírem, ne však na více než 60 stupňů. Určitě dejte sušit i nohy, nejen klobouky.

Která bedla je nejedla

Jedovaté druhy však najdeme i v dalších rodech, kterým se česky říká bedla (latinsky Leucoagaricus a Leucocoprinus). Příkladem mohou být např. bedla Badhamova a bedla Bresadolova.

Která bedla je jedlá

Bedla vysoká (Macrolepiota procera, někdy také Lepiota procera) je jedlá a velmi chutná stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovité. Je vhodná ke sběru a kulinářskému užití. K požívání je vhodný především klobouk, třeň je tuhý.

Jak dlouho vydrží smažený řízek

Smažené řízky a kapr

Tepelně zpracované maso vydrží v lednici dva dny.

Co se dá udělat z Bedle

Bedly se samozřejmě dají přidat do klasické houbové smaženice. Kromě toho se ovšem hodí i pro přípravu různých polévek nebo omáček a dobře poslouží také jako základ pro nádivku. Dále můžete bedly přidat do směsi s ostatními druhy hub a nakládat je, k tomu se ovšem hodí především neotevřené kloboučky.

Co se plete s Bedlou

Nejčastěji si bedlu vysokou můžete splést s bedlou červenající, která sice byla dříve považována za jedlou, ale dnes její sběr mykologové nedoporučují. Dále se mějte na pozoru před bedlou ostrošupinnou, rozhodně nesbírejte bedlu zahradní a vyhněte se také muchomůrce zelené, jarní či tygrované.

Která bedla je jedovatá

Bedla jedovatá má pouze jednoduchý prsten (bedla červenající jej má dvojitý). Roste obvykle v trsech na člověkem ovlivněných stanovištích. Byla popsána ve Francii – u nás nebyla doposud spolehlivě prokázána. V toxikologické praxi se s trávicími problémy po požití bedly červenající setkáváme poměrně často.

Jak se pozná jedovatá bedla

Prsten bedly

Dobrým poznávacím znamením je prsten, který se nachází na nožičce (třeni) bedly. Pokud je tento prsten pohyblivý (dá se jím pohybovat po nožičce bedly nahoru a dolů), pak je houba jedlá.

Jak poznat jedovaté bedly

Prudce jedovaté bedly

Jsou to většinou drobné druhy. Klobouk u největších jen zřídka přesahuje 10 cm a je pokrytý pouze drobnými šupinkami. Jejich prsten bývá tence blanitý, někdy i pomíjející. Žádný z druhů tohoto rodu není považovaný za jedlý.

Jak dlouho vydrží bedla jedlá

Zatímco syrové houby uložené do mrazáku byste měli spotřebovat ideálně do dvou měsíců, tepelně upravené bedly tam vydrží klidně i rok. Pokud jde o uskladnění syrových bedel, nejlepší je nakrájet houby na menší kousky a ty pak vložit do plastové krabičky.

V čem smažit řízky

Při smažení tuk dosahuje teploty 150 až 190 stupňů. Vhodným tukem je tak například olej řepkový, který obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, zároveň má vysoký bod zakouření (okolo 200°C). Naše babičky smažily řízky na sádle, které má bod zakouření 188°C, takže také patří mezi vhodné tuky.

Na jaké pánvi smažit řízky

Základem je výběr pánve a tuku. Pánev na smažení řízků by měla mít silnější dno a nepřilnavý povrch, ale to je dnes naštěstí standardem. Někdo nedá dopustit na smažený řízek na sádle, zdravější je však kvalitní a nepříliš procesovaný rostlinný olej nebo přepuštěné máslo. Sádlo je vždy lepší vlastnoručně vyškvařené.

Kdy na Bedle

Bedla jedlá roste ve všech typech lesů. Často ji lze najít na lesních mýtinách a slunných okrajích lesů, ale i loukách nebo pastvinách. Má ráda sušší stanoviště. Vyrůstá v období od července do října.

Která bedla není jedlá

První, daleko početnější (u nás několik desítek druhů), jsou drobné bedly z latinského rodu Lepiota. Slováci mají pro ně výstižné jméno bedlička. Z druhů tohoto rodu není jedlý žádný a naopak patří sem některé i prudce jedovaté druhy (např. bedla chřapáčová nebo bedla pleťová).

Na čem je nejlepší smažit

Z důvodu zdraví ke smažení vybíráme tuky vhodné ke smažení, to jsou ty, které vydrží vysokou teplotu. Vhodné jsou rafinované a fritovací oleje a tuky, při smažení v menším množství tuku je vhodné sádlo nebo přepuštěné máslo (ghí). Panenské oleje a máslo ke smažení vhodné nejsou.

Na jakém oleji smažit

Nejlepší oleje na smažení jsou tedy ty, které mají vysoký kouřový bod. Z našeho výběru zdravých olejů je to především avokádový, řepkový a olivový. Avokádový olej má na své rafinované podobě kouřový bod 271 °C, v nerafinované a panenské pak zhruba 190–207 °C. Hodnoty řepkového a olivového oleje jsou kolem 200 °C.

Na čem je nejlepší smažit řízky

Možností je více, ale nejdříve si řekneme, na čem určitě ne. Řízky nesmažte na másle ani na olivovém oleji, oba tuky se rychleji připalují a nedopadlo by to dobře. Naopak bez obav použijte sádlo, slunečnicový olej nebo přepuštěné máslo, to dodá řízkům nebeskou vůni. Zásadně smažte vždy na rozpáleném tuku.

Jak rychle rostou bedly

Houba roste asi 7–12 dní a polovinu této doby není vůbec viditelná. Nejprve totiž roste plodnice pod zemí a když vykoukne, roste den po dni centimetr za centimetrem. Takže pokud vidíte fotky lidí, jak se chlubí plnými koši či kufry aut, nebojte se. Za pár dní bude stejně bohatá nadílka čekat i na vás.