Jak správně prát v pračce
U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Archiv
Jak prát černobílé oblečení
Černobílé prádlo je nejlepší prát s bílým prádlem a s práškem na bílé prádlo, jinak by bílé části brzy zašly. První praní ale pro jistotu proveďte ručně a zjistěte, jestli nebudou tmavé části pouštět barvu a neobarví vám zbytek obsahu bubnu.
Archiv
Na jaký program prát bílé prádlo
Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.
Jak udělat aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Proč prát prádlo naruby
Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.
Jak prát smisene prádlo
Studená voda je ideální pro jemné, světle barevné a mírně zašpiněné oblečení. Pokud jde o rychlost, vlna obvykle vyžaduje nižší otáčky (okolo 600 až 800 otáček za minutu), syntetické látky vyžadují střední otáčky (800 až 1 000 otáček za minut) a bavlna vyžaduje nejvyšší otáčky (okolo 900 až 1 400 otáček za minutu).
V čem prát tmavé prádlo
Na černé prádlo vždy používejte prací gely – ideálně ty určené přímo na praní černého prádla. Prací prášek se nemusí dokonale rozpustit a na černém oblečení pak vznikají nevzhledné mapy. Zároveň také dodržujte dávkování pracího prostředku a nedávejte ho zbytečně mnoho.
Na co prát černé prádlo
Při praní černého prádla můžete do pračky přidat trochu vody s octem (asi 2-3 lžíce octa a zbytek vody) v množství o něco menším než aviváž. Ocet černou barvu v prádle zafixuje a ta pak nešedne. Pokud už je vaše černé oblečení vybledlé, máte ještě šanci barvy znovu oživit.
Co prát na 40
Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Nečistoty se zanášejí i ve vnitřku pračky, ale do té se jen tak nedostanete. Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Proč mi nevoní prádlo aviváží
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Na jakou teplotu prát ručníky
Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů.
Jak prát tepláky
Tepláky by se měly prát na maximálně 30 °C a žehlit na maximálně 110 °C. Nedoporučuje se sušení v bubnové sušičce ani bělení.
Na jaký program perete
Pro zničení všech bakterií bychom měli také alespoň jednou měsíčně „vyvařit“ prázdnou pračku v programu na 90 °C.
Co se stane kdyz se pere na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Jak oživit černou barvu na oblečení
Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu. Zkusit můžete obarvit prádlo také v odvaru z černých fazolí. Dalším zdrojem tmavého barviva jsou i slupky od avokáda. K barvení textilu můžeme použít také odpad z konzumace avokáda.
Co patří do bílého prádla
Bělidla obsahují účinné bělicí látky (např. peroxid vodíku nebo perkarbonát sodný), které původní barvu prádla oživí. Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C.
Na jaké prádlo Nepoužívat aviváž
Pokud máte prodyšné sportovní oblečení, oblečení s funkční membránou nebo vyrobené z textilie z mikrovláken, pak aviváž nikdy nepoužívejte. Zničíte vlákna a tím i jejich funkčnost. Toto oblečení nepatří většinou mezi nejlevnější a provonět jednu várku sportovního oblečení by vás tak mohlo přijít dost draho.
Kdy se přidává aviváž do pračky
Pokud je zásuvka na prací prostředek na začátku programu otevřená, aviváž stéká přímo do bubnu, zatímco se napouští voda. Zkontrolovat to lze pouze po druhém napouštění vody. Až do tohoto okamžiku by měla být aviváž zde.
Jak na zapáchající prádlo
Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku.
V čem prát ručníky aby byly měkké
Pokud vyprané ručníky nepříjemně páchnou , zkuste je nejprve vyprat v opravdu horké vodě spolu s 1 až 2 šálky octa, a pak je ještě jednou vyperte obvyklým pracím prostředkem. Pokud se chcete vyhnout páchnoucímu ručníku, po použití je třeba vždy zavěsit tak, aby dobře vyschly.
Jak správně prát záclony
Nezapomeneme odstranit všechny kovové či plastové části sloužící například k zavěšení záclony. Pereme pouze odstrojený textil. Buben pračky naplníme maximálně z poloviny, při praní textil nabude na objemu. Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia.
Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 40
Předpírka v posledních letech už není oblíbená a u běžného praní se ani nevyplatí, navíc ušetříte energii. Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny.
Proč je prádlo po vyprání tvrdé
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Jak vyprat tričko
Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.