Na jaký program prát záclony?

V čem vyprat záclony

Praní v pračce

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)
Archiv

Jak vybělit záclony v pračce

U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat. Pokud nemáte několik hodin čas, můžete přidat 3-6 sáčků kypřícího prášku přímo do prášku pracího a v této směsi vyprat záclony v pračce.
Archiv

Jak na zašedlé záclony

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.
Archiv

Jak narovnat záclony

Závěsy a záclony by se neměly sušit v sušičce, proto byste je hned po vyprání měli pověsit na vzduch. Ideální je pověsit záclony a závěsy ještě vlhké na tyč nebo kolejnici, tak se narovnají pomocí vlastní váhy a nezmačkají se.

Jak vybělit záclony babské rady

Bělení záclon jedlou sodou

Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc. Poté je omyjte čistou vodou a následně vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání, případně v ruce.

Jak prát blackout závěsy

Naše závěsy perte na maximální teplotu 30˚ C a určitě zvolte šetrné praní. Snažte se nepřeplnit buben pračky a ždímejte jen velice krátce a použijte program na nižší počet otáček. Max. 300 – 400, nebo neždímejte vůbec.

Jak nejlépe vybělit zašlé záclony

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.

Jak na zářivě bílé záclony

Postup je jednoduchý: Vložte záclony do pračky a přidejte 1/2 šálku sodovky a 1/2 šálku octa k běžnému pracímu prášku. Nastavte prací cyklus na studenou vodu a nechte pračku pracovat. Po dokončení cyklu vysušte záclony na vzduchu.

Čím vybělit zašlé záclony

Na zašedlé nebo zažloutlé záclony s nepříjemným odérem je specialista Bělamin Prací prostředek Sněhová bílá (koupit v e-shopu), který je vhodný na praní v ruce i v pračce a vybělí záclony ze syntetických i z bavlněných vláken. Totéž dokáže i přípravek Qalt Speciální prací prostředek na záclony (koupit v e-shopu).

Jak vyprat záclony od kouře

V případě, že jsou záclony silně zašedlé nebo znečištěné (třeba kvůli cigaretovému kouři), naložte je před praním do vody s rozpuštěným kypřicím práškem (použijte dva sáčky). Záclony nechte namočené 30-40 minut a vyperte stejně, jako jsme popsali výše. Po vyprání záclony pověste a nechte uschnout.

Jak Vyzehlit Povesene záclony

Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.

Jak často prát záclony

Jak často prát záclony Záclony doporučujeme prát v průměru jednou až dvakrát ročně.

Jak vyžehlit závěsy

Pokud chcete tyto jemné tkaniny ochránit, můžete je žehlit přes navlhčené tenké plátno. Ale pozor! To nesmí být příliš mokré, aby voda nezanechala na ploše nepěkné mapy, které nejdou jen tak odstranit. Doporučuje se proto mokré plátno nejprve přežehlit, a teprve potom ho přiložit na textilii.

Jak oživit staré záclony

Na deset litrů vody potřebujete jeden dvěstěgramový balíček mýdla, který je lepší nastrouhat na hrubém struhadle, aby se snáze rozpustil. Ještě účinnější je smíchat nastrouhané jádrové mýdlo s půl litrem vodního skla. V tomto roztoku nechte záclony namočené přes noc a druhý den je vyperte.

Co se nesmi žehlit

Pokud jde o umělé materiály, jako je polyester, ale také flanel nebo tvíd, musíte je žehlit na nízké teploty, jinak byste látku nenávratně poškodila. Žehlete je vždy z rubové strany. Naopak bavlna nebo len snesou velmi vysoké teploty a na nižší teploty je nikdy dobře nevyžehlíte.

Jak žehlit s parni žehličkou

A práce s nimi je jednoduchá a rychlá:Vytáhnete napařovač ze skříně.Nádobku napustíte vodou.Oděv navléknete na ramínko.Přístroj zapojíte do sítě.Zmáčknete jedno tlačítko.Počkáte pouhou 1 minutu.Začnete žehlit.

Jak se správně žehlí

Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu. Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte. Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu.

Jak efektivně žehlit

Šetřte síly, žehličkou provádějte jen jednoduché rovné tahy a zbytečně netlačte. Prádlo vyžehlíte stejně dobře a ušetříte si spoustu námahy. Velmi šikovný pro rychlé žehlení je i parní napařovač oděvů, který zvládne žehlení prádla přímo na ramínku.

Na jakou teplotu žehlit

Nastavujete žehličku na vysokou teplotu

Nemusíte žhavit žehličku doběla. Experti prokázali, že nejlepší teplotou je 185 stupňů.

Co se nesmí žehlit

Pokud jde o umělé materiály, jako je polyester, ale také flanel nebo tvíd, musíte je žehlit na nízké teploty, jinak byste látku nenávratně poškodila. Žehlete je vždy z rubové strany. Naopak bavlna nebo len snesou velmi vysoké teploty a na nižší teploty je nikdy dobře nevyžehlíte.

Jak nejlepe žehlit košile

Jak správně žehlit košile Rozepnutou košili pěkně rozprostřeme na žehlící prkno. Začínat by se mělo knoflíkovými a děrovanými částmi košile, pak se vyžehlí límeček z obou stran a zažehlí se přeložení límečku. Následně by se mělo pokračovat rameny a rukávy, které žehlete pomocí rukávníku.

Na co žehlit košili

Nejpopulárnější mezi žehličkami jsou napařovací žehličky. Pára ze žehličky košili zvlhčí a připraví ji na žehlení, díky čemuž je vyrovnávání košile jednodušší. Obecně pak platí, že lepší žehlička = vyšší proud páry. Do žehličky však nemusíte investovat zbytečně mnoho a zaměřte se na to, aby vám dobře seděla do ruky.

Na jaký program prát košile

Doporučuje se proto košile prát raději ve studenější vodě – pokud nejsou nějak zásadně špinavé, bohatě stačí na 30 stupňů. Pokud má vaše pračka speciální program na jemné praní, tím lépe.

V čem prát košile

Košile doporučujeme prát bez aviváže, jelikož ta obzvláště u bílých košilí způsobí, že po 20 – 30 vypráních začnou žloutnout a ztrácet svoji zářivou bělost, to už je bohužel nevratné. Prášek můžete volit práškový, kapsli a nebo gelový. Na co si ale dejte pozor, když budete nastavovat pračku, jsou otáčky.

Jak prát barevné košile

Používejte prací prášek nebo gel na jemné prádlo, aviváž vynechte. Najdete-li v domácnosti i prášky speciálně určené pro konkrétní barvy prádla, zvlášť v případě tmavých a barevných košil je doporučujeme používat. Zvolte program s jemným praním a ždímání nastavte na 400–600 otáček.