Na jakém dřevě plodí rybíz?

Kdy začne plodit rybíz

Rybízy červené i černé začínají plodit hned druhý rok. To mají keře tři až pět výhonů. Z těch tří necháme dva, z pěti tři. Příští rok z nově narostlých necháme zase dva či tři nové.
Archiv

Jakou půdu potřebuje rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.

Jak prořezávat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak daleko od sebe zasadit rybíz

Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme.

Kdy stříhat červený rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Kam patří rybíz

Rybíz červený
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád lomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleď meruzalkovité (Grossulariaceae)
Rod rybíz (Ribes)

Co potrebuje rybíz

Rybíz potřebuje ke zdárnému růstu zejména vhodné stanoviště. Nesmí být pěstován v mrazových kotlinách, naopak mu vyhovuje spíše slunné a světlé stanoviště. Slunce pomáhá zejména se zráním plodů, v polostínu by dozrávání bylo pomalejší. Jako půdu zvolte středně těžkou, dostatečně vlhkou a na humus bohatou.

Kam zasadit červený rybíz

Červenému a bílému rybízu se nejlépe daří v teplých a slunných polohách, ale s úspěchem může růst a plodit i ve výšce 800 m n. m. Nesnáší plné slunce, na kterém listy předčasně zasychají a keře přestávají růst. Je to jedna z mála ovocných dřevin, která zvládne růst i v polostínu.

Kdy na jaře stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.

Kdy stříhat Keřový rybíz

Provádění řezu u keřové formy rybízu

Další rok pro řez vybereme 5 nejsilnějších a nejlépe rostlých výhonů. Pokud vidíte nějaké slabé a krátké výhony, neváhejte a ustřihněte je těsně u země. V červnu pak přichází čas, na zkrácení bočního odrostu, který roste směrem dovnitř. Zkrátit jej můžete asi na 15 cm.

Kdy sázet rybíz na jaře

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy. Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet.

Co zasadit mezi rybíz

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Jak se množí rybíz

Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící. Řízky odebíráme z rovných mladých prutů bez postranních výhonů. Řízky je vhodné odebírat na podzim před nástupem mrazivého počasí. Doporučená doba na odběr řízků je od srpna do října, pokud není příliš chladné počasí.

Kde roste rybíz

První, planá forma se vyskytuje ve vlhčích lesích, na stinných stanovištích a na vlhkých půdách, nicméně je vzácná. Druhá, kulturní forma je pěstována především v zahradách a ovocných sadech, příležitostně zplaňuje. Obě formy rostou na úrodných půdách, které jsou bohaté na živiny.

Jak se pěstuje rybíz

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy. Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet.

Proč opadává rybíz

Pravděpodobnou příčinou je deštivé počasí, při kterém jsou květy neopyleny, a druhý faktorem je vlhké místo. Rybíz, ale i angrešt potřebuje slunné místo. Věk s tím nesouhlasí. Málo vody, málo fosforu.

Kdy a jak zasadit rybíz

Rybíz můžeme vysazovat buď na podzim nebo na jaře. Výhodnější je obvykle výsadba podzimní. Sazenice, nejsou-li sázeny těsně před zamrznutím půdy, ještě na podzim částečně zakoření a na jaře lépe využívají zimní vláhu. Obvykle také v prvním roce vytvoří větší přírůstky.

Jak stříhat rybíz na jaře

V prvním roce. Po výsadbě rybízu je vhodné všechny jednoleté výhony zkrátit na tři pupeny. Díky tomu dojde k podpoře větvení a vyrostlou silné výhony nezbytné pro další růst. Tímto způsobem prořezávejte červené, bílé i černé odrůdy rybízu.

Čím hnojit rybíz na jaře

Před květem je vhodné rybízu dopřát minerální hnojiva, tedy především fosfor a draslík. Jedná se o živiny, které ovlivňují růst a vývoj keříku, stejně tak bohaté plození. Pro ty, kteří rádi dají přednost kupovanému hnojivu, namíchejte si roztok, ve kterém smícháte 25 gramů superfosfátu a 10 gramů síranu draselného.

Kdy rozmnožovat rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Kdy plodí angrešt

Stupně zralosti, aneb kdy sklízet

Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou. Konzumní zralost (obvykle začátkem července), při níž jsou plody již plně vybarveny typicky podle odrůdy.

Jak se opyluje rybíz

K opylení rybízu dochází pomocí hmyzu nebo u některých odrůd je část pylu roznesena větrem. V polovině léta se ze zelených bobulí stávají tmavě fialové skoro až černé, u červeného rybízu bobule červené. Ty mají ochmýřený povrch a v poloměru mají cca 1cm. Plody obsahují mnoho semínek s velkým obsahem vitaminu C.

Co žere nezralý rybíz

První pomoc: Jako preventivni opatření v únoru aplikujte zimní postřik, např. Oleoekol v 1% koncentraci. Během doby vegetace lze mšice vyhubít například Pirimorem, Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky. Velkým pomocníkem v boji proti mšicím jsou slunéčka a jejich larvy.

Čím ošetřit rybíz

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.