Na jakém stromů roste jmelí?

Kde roste jmelí v ČR

V lesnatých oblastech najdeme jmelí především na jedlích a borovicích, ale třeba na jižní Moravě roste hojně například na topolech, ale i jiných listnáčích. Když projíždíte například mikulovskou oblast, jsou podél silnic některé stromy jmelím doslova obaleny. Jmelí zde najdeme i na jabloních, olších, dubech a lípách.

Jak sundat jmelí ze stromu

Zralé bobule jsou po rozmáčknutí lepivé, proto toho využijeme a rovnou je přichytíme na větev stromu. Nejlepší je přilepit bobule na okraje větví, případně na bujné výhonky (vlky), které jinak odstraňujeme. V tomto případě půjde jmelí snadno odstranit a nebude zrajícím ovocným plodům tolik stínit.
Archiv

Jak dlouho roste jmelí

Jmelí se dožívá až 40 let a jeho vidličnaté větve tvoří články – co článek, to jeden rok růstu, což je snadnou pomůckou k určení stáří rostliny.
Archiv

Na čem parazituje jmelí

Z jehličnanů většinou parazituje na borovicích a jedlích, z listnáčů zejména na lípách, topolech, akátech, javorech, jabloních a hlohu. Kolem roku 1900 bylo jmelí bílé kvůli dekorativním účelům člověkem zavlečeno i do Severní Ameriky.

Jak moc je jedovaté jmelí

Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech.

Proč se dává na Vánoce jmelí

Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.

Co znamená když spadne jmelí

Protože posvátné byliny nesnesou dotek železa, museli druidové k jeho sklizni používat výhradně zlaté srpy a nikdy se nesmělo dotknout země, jak vyprávějí legendy. Dodnes přetrvává pověra, že když jmelí spadne na zem, je to špatné znamení.

Proč se má jmelí darovat

Větvičky keře pak podle legendy podobně jako Ježíš přinášejí lidem lásku a dobro. Jmelí je odpradávna rostlina, která je spojována s mnoha tradicemi. Už pohané jej považovali za symbol života, který má chránit a přinášet štěstí. Snad i právě díky lepivým plodům se věřilo, že má sílu držet pevné rodinné svazky.

Co léčí jmelí

Jmelí jako lék

Jmelí léčí i chorobyštítnéžlázy, stimulujeimunitní systém, pomáhá přiženské i mužské neplodnosti. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče,účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii. V poslední době představuje jmelí základní podpůrný přírodní lék při rakovině.

Proč se dává jmelí

Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední.

Proč se líbat pod jmelím

Větvička jmelí patří k tradiční vánoční výzdobě. Zavěšuje se do prostoru tak, aby se pod ní dalo políbit. Polibek pod jmelím má dvojici přinést lásku a plodnost po celý příští rok.

Kdy se má vyhodit jmelí

Jmelí, které zavěsíme na Vánoce, se má nechat viset celý rok a až o příštích Vánocích vyměnit za čerstvé.

Co je na jmelí jedovaté

„Jmelí není a nikdy nebylo jedovaté, jedná se o pověru. Z celé rostliny jsou při požití většího množství jedovaté kuličky. Při předávkování samozřejmě může dojít k jakési formě otravy. Je to jako s alkoholem, který naši předci vymysleli a užívali jako lék.

Jak dlouho má viset jmelí

Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.

Kdy se má Polibit pod Jmelim

Líbání pod jmelím

Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí. S trháním se přestane, až na jmelí zůstane pouze jedna jediná kulička.

Co znamená když se daruje jmelí

Darované jmelí, pokud jej doma zavěsíte, vám přinese štěstí, lásku, i ochranu před nemocemi. Zlaté jmelí pak přináší i bohatství, ale pozor, nesmí se jednat o jmelí uměle obarvené, ale o jmelí zlaté (žluté) přírodně. Podle jedné ze starých křesťanských legend bylo jmelí kdysi velkým stromem.

Kdy se má Spalit jmelí

Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před jakýmkoliv negativními energiemi. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoliv rituálu.