Na jakou sociální dávku mám nárok?

Kdo může žádat o sociální dávky

O dávky státní sociální podpory, jako je příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek nebo přídavek na dítě, mohou žádat osoby, které mají v ČR trvalý pobyt, občané EU hlášení zde k pobytu delšímu než 3 měsíce, azylanti, „doplňkáři“ a další osoby podle zákona č.
Archiv

Na co všechno jsou prispevky

V současné chvíli můžete žádat od státu tyto příspěvky: příspěvek na bydlení, jednorázový příspěvek 5 000 Kč na dítě, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí, porodné, mimořádná okamžitá pomoc atd. Třemi nejvíce využívanými podporami jsou přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč.

Jaké jsou dávky státní sociální podpory

rodičovský příspěvek a zaopatřovací příspěvek pro nárok na přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na dopravu a příspěvek na bydlení, přídavek na dítě pro nárok na sociální příplatek a příspěvek na bydlení.
ArchivPodobné

Kdy mám narok na prispevky

Nárok na přídavek na dítě vzniká, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. To se vypočítává jako součet částek životního minima členů rodiny, jednoduše ho zjistíte v naší kalkulačce. Měsíční výše přídavku na dítě dle věku dítěte: do 6 let – 830 Kč

Jaké jsou stupně bezmocnosti

880 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 4 400 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 12 800 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Kdo má nárok na dávky v hmotné nouzi

Kdo je osoba v hmotné nouzi (a má nárok na dávky)

Osoba/rodina má nárok na dávky v hmotné nouzi, pokud nemá dostatečné příjmy a její sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost.

Kdo má nárok na dávky

Nárok mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách, základní a zvýšené, a to podle druhu příjmu. Ve zvýšené výměře dávka náleží, pokud některá ze společně posuzovaných osob má příjem z výdělečné činnosti nebo z určitých dávek.

Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu

Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku: která má nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014, opakovaně se v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována.

Na co mám nárok při péči o osobu blízkou

Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.

Na co se může použít příspěvek na péči

Mezi tyto potřeby patří: mobilita, orientace,komunikace, pomoc při oblékání a obouvání, asistence při stravování a přípravě jídla, péče o zdraví, osobní aktivity, pomoc s péčí o domácnost, dále také tělesná hygiena a tzv. výkon fyziologické potřeby, tedy sebeobsluha na toaletě.

Na jaké dávky má nárok bezdomovec

Částky životního minima v Kč za měsíc

Pro jednotlivce 3860
Pro první osobu v domácnosti 3550
Pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 3200
Pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let 1970
2 dospělí, 3 děti ve věku 5, 8 a 16 let 3550 + 3200 + 1970 +2420 + 2770 = 13 910

6. 11. 2020

Kdy vzniká nárok na hmotnou nouzi

Osoba v hmotné nouzi

Jde v zásadě o stav, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost.

Jak zjistit jestli mám nárok na příspěvek na bydlení

Jak zjistím, jestli mám na příspěvek nárok Zjednodušeně řečeno platí pravidlo, že nárok má každý, kdo za bydlení (např. nájem vč. energií a služeb) platí částku přesahující třetinu jeho příjmů a zároveň třetina příjmů není vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené zákonem.

Kdo může žádat o příspěvek na auto

Příspěvek na motorové vozidlo mohou dostat osoby starší tří let. V případě dětí o příspěvek samozřejmě žádají jejich rodiče (respektive zákonní zástupci). Získat ho je možné jednou za sedm let (84 kalendářních měsíců). Pokud však osoba nebo jeho poměrnou část vrátila, je možné o příspěvěk žádat i dříve.

Kdo má nárok na parkovací kartu

Podmínky nároku na parkovací průkaz

Nárok na parkovací průkaz mají osoby, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění.

Jak dlouho se čeká na příspěvek na péči

Co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.

Kdo má nárok na hmotnou nouzi

Osoba v hmotné nouzi

Osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost.

Kdy vznika nárok na hmotnou nouzi

Na pomoc vzniká nárok, pokud neexistuje dostatek prostředí na hrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí, případně nelze-li zajistit sociálně právní ochranu dětí. Mimořádnou pomoc mohou čerpat osoby ohrožené sociálním vyloučením.

Kdo není v hmotné nouzi

V hmotné nouzi tedy není osoba, která se nesnaží navýšit své příjmy – například je bez zaměstnání a není registrována v evidenci uchazečů Úřadu práce. Osobám v hmotné nouzi jsou poskytovány dávky v hmotné nouzi, a to konkrétně příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Kdo má nárok na příspěvek na elektřinu

Záleží na spotřebě každé domácnosti, ale průměrná výše úspory za topnou sezonu se očekává kolem 15 000 Kč. Odpouští se také poplatek za obnovitelné zdroje. Nárok na tento příspěvek má každý, bez ohledu na to, zda používá plyn, elektřinu nebo topí třeba prostřednictvím centrálního vytápění nebo domovní kotelny.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení 2023

Jak zjistím, jestli mám na příspěvek nárok Zjednodušeně řečeno platí pravidlo, že nárok má každý, kdo za bydlení (např. nájem vč. energií a služeb) platí částku přesahující třetinu jeho příjmů a zároveň třetina příjmů není vyšší než normativní náklady na bydlení stanovené zákonem.

Co je to ZTP

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označený symbolem „ZTP“ ( průkaz ZTP) má osoba s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Na co má nárok držitel průkazu ZTP

Průkaz ZTP – výhody

bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem) slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

Na co mají nárok pečující osoby

Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.

Co potřebuji na hmotnou nouzi

Formulářové přílohyDoklad o výši měsíčních příjmůCelkové sociální a majetkové poměry.Informace o užívaném bytu (obývaném prostoru)Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce.Ostatní společně posuzované osoby.Stanovená vyživovací povinnost.Potvrzení o studiu.Potvrzení o zdravotním stavu vydané ošetřujícím lékařem.