Na koho se vztahuje silniční daň?

Kdo nemusí platit silniční daň

Nově se silniční daň nevztahuje na osobní automobily, autobusy a některá nákladní auta. Nově je silniční daň povinna pro nákladní auta N s druhem karoserie BA a BB, pro tahače návěsů a silniční tahače a přívěsy. Zálohy na silniční daň byly zrušeny a daň se platí pouze jednou ročně při podání daňového přiznání.
Archiv

Kdo platí silniční daň v roce 2023

Novinka pro rok 2023 – silniční daň je z velké části zrušena

Nově od 1. ledna 2023 není potřeba platit silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut (do 12 tun) za účelem podnikání. Jedná se o velkou změnu, která se poprvé promítne do daňového přiznání silniční daně podávaného k 31. lednu 2023.
Archiv

Kdo má povinnost podat přiznání k dani silniční

Povinnost podat přiznání k silniční dani

Nemá ani povinnost podat nulové přiznání nebo oznámit finančnímu úřadu, že nemá žádné zdanitelné vozidlo. Daňové přiznání k dani silniční (a to včetně přiznání za 2022) podává jen poplatník, který má zdanitelná vozidla kategorie N2 a N3 nebo O3 a O4.

Za co se platí silniční daň

Za jaká vozidla se platí silniční daň

Silniční daň upravuje zákon č. 16/1993 Sb., o silniční dani. Silniční daň se platí za všechna motorová vozidla včetně jejich přípojných vozidel, která jsou registrovaná a provozovaná na území České republiky, pokud jsou používaná k podnikatelské činnosti.

Kdy je povinnost platit silniční daň

Nezapomeňte do konce ledna podat přiznání a zaplatit silniční daň za rok 2022. Na podání daňového přiznání k dani silniční je čas do úterý 31. 1. 2023.

Kdo je poplatníkem silniční daně

Silniční daň platí v tuzemsku od roku 2022 všichni, kteří využívají k podnikání velká nákladní vozidla. Poplatníkem je ve většině případů ten, kdo je zapsán v technickém průkazu. Do letoška se povinnost týkala i majitelů osobních aut, dodávek a menších nákladních vozidel.

Kdy vzniká povinnost platit silniční daň

Poplatníkem silniční daně může být jak osoba fyzická, tak právnická, která je zapsána jako provozovatel v technickém průkazu vozidla. Daňová povinnost přitom vzniká v měsíci, kdy došlo k zápisu provozovatele do technického průkazu.

Která vozidla jsou předmětem silniční daně

(1) Předmětem daně silniční je zdanitelné vozidlo. (2) Zdanitelným vozidlem se pro účely daně silniční rozumí silniční vozidlo kategorie N2 a N3 a jejich přípojná vozidla kategorie O3 nebo O4, pokud jsou registrovaná v registru silničních vozidel v České republice.

Jaká je výše silniční daně

Výše silniční daně

Částka, kterou zaplatíte za silniční daň se liší dle toho, jaký motor má váš osobní automobil nebo kolik náprav a s jakým zatížením má váš nákladní automobil. U osobních automobilů je tato částka od 1200 Kč až do 4200 Kč. U nákladních automobilů se pohybujeme v rozmezí od 1800 Kč až 44 100Kč.

Co je základem daně silniční

Roční sazba daně silniční ze základu daně, kde základem daně je součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav u návěsů nebo největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel.

Kdo je poplatník a plátce silniční daně

Poplatníkem i plátcem této daně je provozovatel vozidla, který je zapsán v jeho technickém průkazu. Sazba daně je u osobních automobilů stanovena podle objemu motoru, u nákladních automobilů závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Dříve bylo možné u nákladních vozidel uplatnit slevu dle emisní normy.