Odkud pochází segedínský guláš
Segedín (maďarsky Szeged [seged], německy Szegedin) je město v jihovýchodní části Maďarska a administrativní centrum župy Csongrád-Csanád, 160 km jihovýchodně od Budapešti, 9 km od srbské a 16 km od rumunské hranice, na ústí řeky Mureș do Tisy. Žije zde přibližně 159 tisíc obyvatel.
Jak se zahušťuje segedínský guláš
V troše vody dobře rozšleháme 1-2 lžíce hladké mouky a za stálého míchání guláš zahustíme. Necháme pozvolna asi 20 minut provařit.
Jak se vyslovuje segedínský guláš
Odpověď: Jak uvádí příručka Výslovnost spisovné češtiny (Praha, Academia 1978), obojí výslovnost je možná. I zběžný průzkum mezi kolegy ukázal, že výslovnosti [-dý-] a [-dí-] si v běžném užívání jazyka velice silně konkurují. Výslovnost tvrdá je zřejmě spojena s vlivem němčiny, respektive německého Szegediner Gulasch.
Archiv
Z jakého masa se dělá segedínský guláš
Nejvhodnější maso pro segedín je vepřová plec nebo ramínka. Kdo má rád tučné, klidně může sáhnout po krkovici nebo bůčku. Naopak určitě nezkoušejte libovější kusy masa jako panenku nebo kýtu – segedínský guláš by neměl tu správnou chuť.
Co znamená Segedin
Segedínský guláš, lidově někdy zkracováno na segedín, je jeden ze známých druhů gulášů. Název se odvozuje pravděpodobně z maďarského Székely gulyás (sikulský guláš). Vaří se z vepřového masa – libového vykostěného bůčku nebo plecka. Další důležitou surovinou je kysané bílé zelí.
Jak se dělá segedínský guláš
Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na polovině oleje do růžova. Přidáme mletou papriku, promícháme a zalijeme trochou vody. Do cibulového základu segedínského guláše přidáváme nakrájené maso, kmín a osolíme. Přilijeme část vývaru, přikryjeme pokličkou a za občasného míchání dusíme, až je maso poloměkké.
Jak Okyselit segedínský guláš
Segedínský guláš podáváme s houskovým knedlíkem a na talířích zdobíme kopečky šlehačky.
Jak dlouho vydrží segedínský guláš
Segedínský guláš
Hmotnost porce (g) | 300 |
---|---|
Trvanlivost (dnů) | 60 |
Skladovat při (°C) | 1-5 |
Doba přípravy (minut) | 10 |
Příloha | není v ceně |
Jakou přílohu k segedínu
Segedínský guláš servírujeme v hlubokém talíři ochucený lžíci zakysané smetany. Jako příloha se hodí houskový knedlík nebo špecle.
Jak dlouho vydrží segedín v lednici
Guláš chuťově vydrží při 4 stupních Celsia pět dní. Musí být v lednici. Venku by se na jeho povrchu množily mikroby, a ve finále by se to projevilo zkysnutím jídla, zkazilo by se to. Aby guláš vydržel, musí být dobře uvařen a zchlazen.
Jak dlouho vydrzi Segedin
Segedínský guláš
Hmotnost porce (g) | 300 |
---|---|
Trvanlivost (dnů) | 60 |
Skladovat při (°C) | 1-5 |
Doba přípravy (minut) | 10 |
Příloha | není v ceně |
Co potřebuji na segedínský guláš
Potřebujeme:500 g vepřového masa plecko (případně libový bůček)500 g kysaného zelísádlo (nebo olej)cibule.sůl, pepřmletá paprika sladká a může být i špetka pálivésladká smetana.hladká mouka cca 1 až 2 polévkové lžíce.
Proč Kysne guláš
Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou.
Jak dlouho vařit segedín
Maso vykostíme a pokrájíme na větší kostky. Na rozpálený tuk vložíme nadrobno nakrájenou cibuli, osmahneme – asi 10 minut, přidáme maso, popaprikujeme, pokmínujeme a maso zvolna dusíme za častého míchání ve vlastní šťávě. Když šťáva téměř zmizí, podlijeme maso horkou vodou a dusíme do poloměkka zhruba půl hodiny.
Jak zavařit segedínský guláš
Sudové zelí vymačkáme, pokrájíme, přidáme do kastrolu, promícháme a společně dusíme do poloměkka. Mezitím rozmícháme mouku ve smetaně, přilijeme k zelí a necháme povařit. Horký guláš rozdělíme do sklenic, ihned zavíčkujeme a urovnáme na mřížku zavařovacího hrnce. Sterilujeme po dobu 180 minut při mírném varu.
Jaké koření se dává do Segedínského guláše
Segedínský guláš bez zelí není nic
Chuť dokreslí zakysaná smetana, máslo, slanina, kmín a mletá paprika. Jak velí zkušení kuchaři, do segedínu nikdy nepřidávejte sterilované kyselé zelí, nýbrž zelí kysané, obvykle propláchnuté.
Co dělá barvu guláše
Barvu dělá ta připálená cibulka ( a i zvláštní "plnou" chuť).
Jak dlouho nechat uležet guláš
V ideálním případě nechte guláš 1-2 dny uležet.
Co se dává do Segedínského guláše
Maso na segedínský guláš opláchneme a nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na polovině oleje do růžova. Přidáme mletou papriku, promícháme a zalijeme trochou vody. Do cibulového základu segedínského guláše přidáváme nakrájené maso, kmín a osolíme.
Jak dlouho vydrží Segedín v lednici
Guláš chuťově vydrží při 4 stupních Celsia pět dní. Musí být v lednici. Venku by se na jeho povrchu množily mikroby, a ve finále by se to projevilo zkysnutím jídla, zkazilo by se to. Aby guláš vydržel, musí být dobře uvařen a zchlazen.
Jakou smetanu do segedínu
Zelí je přirozeně kyselé a zakysaná smetana, která do segedínského guláše patří a která ho zahustí, taktéž. Pokud nemáte rádi jídla s vysokou kyselostí, buď můžete plopláchnout zelí krátce na cedníku pod vodou, nebo vzít obyčejnou smetanu místo zakysané.
Proč zhořkne guláš
Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.
Co dělat když je guláš kyselý
Lehká kyselost patří k závěrečnému dochucování omáčky. Zvýrazníme výslednou chuť a vyniknou tak jednotlivé suroviny. O kyselost se v omáčce postará například rajský protlak, ocet, nebo i zakysaná smetana.
Jakou smetanu do Segedínského guláše
Sladká nebo zakysaná smetana Podle mne jedině sladká. Segedín je dost kyselý použitým zelím. A potom – kyselá nebo zakysaná smetana se v omáčce ráda „zdrcne“.
Jak Okyselit Segedinsky gulas
Česnek a sladká paprika
Posolíme a přidáme drcený kmín. Na řadu přichází utřený česnek, který pokrm krásně rozvoní. Dusíme do změknutí masa nebo sojových kostek. Potom přisypeme trochu sladké papriky, která dá guláši nejen chuť, ale i krásnou barvu.