Odkud převzal autor námět pro dílo Pygmalion?

Kdo je autorem díla Pygmalion

George Bernard ShawPygmalion / Dramatik

Pygmalión – George Bernard Shaw | Databáze knih.

V jaké době se odehrává Pygmalion

Děj se odehrává v Londýně počátkem 20. století za vlády královny Viktorie I. = viktoriánské období. Autor chce ukázat, jak je důležité umět nejen správně artikulovat a používat jazyk, ale také se umět správně chovat a vyjadřovat.

Kde žil Pygmalion

Pygmalion byl kyperský král, který se zamiloval do sochy bohyně Afrodíty. Podle pozdější verze pověsti byl sochařem, který vytvořil bohyninu sochu ze slonoviny a zamiloval se do ní.

Co je to Pygmalion

Pygmalion efekt (nebo také Sebenaplňující proroctví či Efekt experimentátora) je jev, kdy pozitivní očekávání vede k pozitivnímu výsledku. Je to fenomén, při kterém nevědomě ovlivňujeme situaci a lidi tak, že naplní naši původní předpověď.

Proč se Pygmalion jmenuje Pygmalion

Název Pygmalion si hra získala podle pověsti o řeckém sochaři, který vytvořil sochu tak krásnou, až se do ní zamiloval a bohyni Afrodité požádal o její oživení. Příběh je postaven na srovnávání pouličního jazyka Londýňanů s královskou angličtinou nejvyšších kruhů.

Čím se inspiroval Pygmalion

O hře. Bezpochyby nejslavnější hru Bernarda Shawa (1856–1950) inspiroval příběh o bájném sochaři Pygmaliónovi, jenž zatoužil vdechnout život soše, do které se zamiloval.

Co je Golem efekt

Golemův efekt, neboli záporná předpověď – negativní očekávání vede k negativnímu výsledku. Může to být opět ze strany učitele, který o určitém žákovi dostane negativní informaci, např. že nemá možnost se ve svém výkonu zlepšit, a že se bude spíš zhoršovat.

Co znamená slovo Pygmalion

Pygmalion efekt označuje stav, kdy mají lidé sklon chovat se tak, jak od nich ostatní očekávají. Objeven byl v šedesátých letech 20. století americkým vědcem Robertem Rosenthalem a učitelem Lenore F. Jacobsonem.

Kdo více Podléha Pygmalion efektu

Pygmalion efekt se objevuje také na pracovišti. Výzkumy ukazují, že zaměstnanci si při práci vedou lépe, když od nich jejich zaměstnavatelé hodně očekávají a věří v jejich úspěch. Vede to ke zvýšení produktivity práce.

Co je to efekt Novosti

Efekt novosti (anglicky primacy effect) je lidský sklon pamatovat si více věci, které jsme vnímali jako první. Pokud by se jednalo např. o řadu slov, nejlépe si zapamatujeme ta, která jsme četli nejdříve. Efekt novosti velmi úzce souvisí s haló efektem, protože funguje na stejném principu.

Co je to Golem efekt

Sebenaplňující předpověď (též sebenaplňující se proroctví, Golemův efekt, Rosenthalův efekt, Pygmalion efekt) je fenomén, kde očekávání budoucích událostí vede k chování, které zapříčiní, že se daná skutečnost opravdu stane.

Co je efekt prvního dojmu

Efekt pořadí či efekt primarity neboli efekt prvního dojmu je tendence vnímat dřívější informace (o určitém jevu, situaci či osobě) silněji než informace pozdější a tendence vnímat později získané informace ve světle dříve získaných informací.

Co to je sociální Kognice

SOCIÁLNÍ KOGNICE A PERCEPCE znamená, že poznávání a vnímání každého člověka je více či méně závislé na sociálních faktorech, na očekávání, resp. sociální zkušenosti vůbec a na afektivitě percipujícího.

Jak dlouho trvá první dojem

První dojem je ucelení dostupných informací o neznámém člověku do souvislého celku. Jedná se o krátký proces, který zpravidla trvá cca 15 sekund. Vzniká za situace, kdy má člověk velmi malé množství informací o vnímané osobě, a přesto je nucen nějak se k ní chovat.

Co to je atribuce

Atribuce je sociálně-psychologický pojem označující nevnímání události jako úplně náhodné dění, přičemž lidé podléhají tendenci připisovat věcem významy, tj. mít potřebu věcem rozumět a vysvětlovat si je.

Co to je kognitivní disonance

Kognitivní disonance („poznávací nesoulad“) je stav mysli, který vzniká rozporem mezi dvěma kognicemi, například mezi postoji (znalostmi, vírou, chováním) a skutečným stavem věci. Kognitivní disonance, jak ji popsal Leon Festinger, je vlastně snaha o udržení konzistentního příběhu o sobě.

Co je efekt mírnosti

Efekt mírnosti a shovívavosti – sympatické osoby subjekt hodnotí v pozitivních vlastnostech výše a negativních níže, tj. pozitivní vlastnosti přeceňuje a negativní podceňuje. Kategorizace – zařazování vnímaných objektů, ať jsou to věci, osoby nebo události, do určitých tříd podle shodnosti znaků.

Jak udělat dobrý první dojem

94 % prvního dojmu je o vzhledu

Udržujte oční kontakt (tohle je nejdůležitější faktor u pohovorů). Usmívejte se (ale ne úlisně nebo jako debil). Zrcadlete (používejte postoj, gesta a tón hlasu, jako váš protějšek – ale pozor, abyste to nepřehnali). Snažte se víc poslouchat, než mluvit.

Co to je kauzální atribuce

K auzální atribuce je řada psychologických teorií, které vysvětlují, čím se lidé řídí, když mají označit jednu věc za příčinu druhé věci či jevu. Sousloví kauzální atribuce znamená doslova připisování příčiny, například když nám při četbě detektivky dojde, že vrah je zahradník, tak jsme provedli kauzální atribuci.

Čím se zabývá sociální psychologie

Zkoumá, jak se člověk v sociálních situacích utváří a jak v nich působí na své sociální prostředí. Umožňuje porozumět tomu, jak myšlenky, city a chování jedinců jsou ovlivňované aktuální, představovanou nebo naznačovanou přítomností jiných.

Co to je Kognice

Kognice je termín vztahující se k získávání a zpracování informací a k používání znalostí. Řadí se sem především vnímání, pozornost, paměť, utváření konceptů, asociace, jazyk, představivost a řešení problémů. Slovo pochází z latinského slovesa cognoscere („poznávat, zkoumat“).

Co to je kognitivní porucha

Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.

Jak udělat dojem na ženu

Chvála. Ochota a hlavně umění pochválit je základem, jak zaujmout. Rozhodně by ale pánové měli zapomenout na vzletná vyznání: „Jsi neuvěřitelně přitažlivá, dokonalá, máš nádherné oči atd.” Možná je to pravda, ale pro ženy z toho nečiší přílišná upřímnost. Mnohem více docení obyčejnější vyjádření typu: „Moc ti to sluší” …

Co to je kauzalita

Kauzalita je příčinná souvislost. Je to souvislé řetězení několika dějů charakterizované vztahem příčina – účinek. Právě kauzální řetězení, je významným článkem našich poznávacích aktivit. Každodenní praxe vyžaduje vysvětlení, jejichž základním stavebním kamenem je princip kauzality.

Co to je tendence

sklon, směřování/ záměr [např. vývoje – zhoršení/ zlepšení, zvýšení/ snížení, stav/ předpověď – stoupající/ klesající/ setrvalá kolem ..]