Odkud pochází lokše?

Odkud pochází bramboráky

Bramborové placky budou s největší pravděpodobností pocházet z doby, kdy se na našem území začaly pěstovat brambory. A to bylo někdy v sedmdesátých letech 18. století – za Marie Terezie. Za tu dobu se placky rozšířily po zemích Koruny české i Koruny svatoštěpánské.
Archiv

Co je slovensky Lokša

Lokše (krajově také laty, přesňáky, šumpále nebo patenty) je druh bramborových placek oblíbený v kuchyni západního Slovenska a jižní Moravy. Na jižní Moravě se lokše také říká širokým nudlím přidávaným do polévky.

Jak jíst lokše

Lokše se sádlem se hodí přikusovat k polévkám, třeba ke sladkokyselým luštěninovým. Lokše lze namazat tvarohovou pomazánkou nebo brynzou a bohatě posypat pažitkou a složit na čtvrtiny nebo srolovat. Lokše je možné také natrhat a na teplo smíchat s tvarohem a mlékem. Lokše se mohou plnit kysaným zelím.

Jak se dělají lokše

1) Brambory uvařte ve slupce do měkka a nechte je zcela zchladnout. 2) Teprve pak je oloupejte a nastrouhejte na jemné straně struhadla, přidejte k nim mouku a sůl a vypracujte elastické těsto. 3) Postupně z něj vyválejte tenké placky a opečte je nasucho na pánvi.

Co je to cmunda po kaplicku

Cmunda po kaplicku, alias bramborák plněný uzeným masem, je oblíbené staroslovenské jídlo. Tradičně se peklo na plotně, nasucho nebo na sádle, a patřilo mezi jídla chudých. Nyní už si ho může dopřát každý a s přípravou není až tak moc práce.

Jak vznikla cmunda

Sahá jen do druhé poloviny minulého století. Autorem receptu, který vznikl vlastně z nouze, je údajně hostinský a rodák z Kaplice Oto Kořínek. Ten nechtěl ze svého podniku vyhodit hladové hosty, kteří přišli po zavíračce, a tak ze zbylých zásob v kuchyni vykouzlil pokrm, který všem zachutnal.

Jaké brambory na lokše

Jen je potřeba troška citu pro těsto a trpělivost s přípravou těsta. Začneme tím, že necháme vcelku vařit brambory (typ B či C, rozhodně ne A) ve slupce do změknutí. Takto uvařené brambory necháme úplně vychladnout – chladnutí můžeme urychlit tak, že uvařené brambory dáme do ledové vody, aby se ochladily.

Čím naplnit lokše

Lokše smažte nasucho na plotýnce či pánvi z obou stran. Upečené placky potřete sádlem. Můžete podávat samotné s mlékem, či plněné na sladko s povidly a mákem či naslano s červeným zelím a trhaným kachním masem.

Jakou mouku použít na lokše

Hrubou mouku (nebo hrubou mouku a krupičku) použijeme především na knedlíky, šišky, české noky. Hrubá mouka a krupička zajistí, aby se knedlíky nerozpadly. Placky nebo lokše jsou chutnější s polohrubou nebo směsí polohrubé a hladké mouky.

Jak ohřát lokše

A když placky nesníte ten den, můžete je druhý den ohřát na páře nebo v mikrovlnce. Uvařené, oloupané a studené brambory nastrouhejte nebo propasírujte, přidejte mouku (ideálně postupně, přidat lze vždycky) a sůl.

Jak se dělá bramborák

Strouhané brambory ochutíme solí a pepřem. Přidáme vejce, majoránku, podle potřeby mouku a mléko, aby těsto nebylo tuhé. Do tuku rozpáleného na pánvi klademe lžíci připravené bramborové směsi, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Zlatavé bramboráky podáváme teplé nebo studené.

Kdo vymyslel bramborák

Ve druhé polovině 17. století, tedy po Sedmileté válce, se u nás prudce rozvinulo sázení brambor, což je i doba, do které vznik slova bramborák datujeme. A když už jsme v tom, i název brambor naznačuje, odkud k nám přišly – z německého Braniborska.

Co je Šustka

Vnouček neznal výraz cmunda pro bramborák, tedy jídlo ze syrových strouhaných brambor pečených na omastku, a slovo šustka/šuska, kterým se v jižních a středních Čechách označovaly škubánky.

Z jaké mouky se dělají lokše

Bramborové těsto na lokše

Stačit vám budou tři základní suroviny: vařené brambory, vajíčko a hrubá mouka. Kdo nemá hrubou mouku, vezme polohrubou.

Jaký typ brambor na lokše

Lokše na talíři1 kg brambor (varný typ C)1 vejce.10 g soli.200 g hrubé mouky, plus další mouka na podsypávání při válení placek.2 lžíce rozpuštěného sádla na potření

Jak skladovat lokše

Zákonný název: Dr. Oetker Bramborové Lokše 280g.Hmotnost ∕ objem: 280 g.Podmínky skladování: Skladujte v suchu!Minimální trvanlivost: uvedeno na obalu.

Co se hodí k bramborovým Plackám

Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým. Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry.

Co jíst k Bramborakum

Náš tip: Bramborák můžete podávat s kysaným zelím, osmahnutou anglickou slaninkou nakrájenou na kostičky nebo jen zasypané strouhaným sýrem.

Co je to Kucmoch

Kucmoch je staročeské jídlo z brambor, jinde zvané škubánky. Měly ho odedávna rády především děti nasladko.

Jak opéct škubánky

Postup přípravy

Brambory uvaříme, poté všechnu vodu slijeme, zasypeme moukou osolíme, rozšťoucháme a velkou vařečkou vyhněteme pevnou hmotu. Vytvarujeme šišky nebo karbanátky a pečeme ve vyšší vrstvě oleje do zlatova. Kdo má rád sádlo, opeče na sádle, mají pak výraznější chuť.

Kde koupit bramborové lokše

Ve kterém obchodě, můžu najít tuto Bramborové lokše Nejlepší možností je zakoupit tento produkt v Kaufland.

Co nesmí chybět v bramboráku

Pravé bramboráky se připravují z nastrouhaných brambor, dalšími důležitými ingrediencemi jsou pak česnek, majoránka, vejce, mouka, pepř a sůl. Velmi často se přidává také uzené maso.

Proč mléko do bramboráku

Z nastrouhaných brambor vymačkejte přebytečnou vodu a ihned přelijte horkým mlékem. To zabrání zhnědnutí brambor. Ochuťte solí, pepřem, kmínem, majoránkou, prolisovaným česnekem a přidejte vejce.

Co to jsou Skubanky

Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.

Jak se peče bác

Předehřejte troubu na 180 °C a bramborový bác pečte 40 minut. Poté teplotu v troubě zvyšte na 200 °C. Pro zlatavou křupavou kůrku potřete povrch buchty lžící rozpuštěného sádla nebo másla a pečte dalších 5-10 minut, dokud koláč nezezlátne.