Po čem plazit okurky?

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.
Archiv

Po čem zasadit okurky

Jak okurky pěstovat

Nakládačky vyžadují světlé místo v závětří a dostatečně vyhnojenou teplou půdu. Vhodná předplodina je např. řepa, jetelotravní směsky, hrách, pór, cibule a fazole. Naopak nevhodné jsou jahody či brambory.

Čím podepřít okurky

Pokud budete okurky pěstovat na zahradě, stačí paletu naklonit a podepřít dřevěnými hranoly, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Okurky pak normálně vysadíte do země a rostlina se bude po paletě přirozeně vinout.

Co dát pod okurky

Ideální předplodinou je hrách, fazole, řepa a nebo cibule. Pokud chceme zajistit zejména v době střídání teplot vysazeným okurkám kvalitní růst kořenů a nebo ideální podmínky pro klíčení semínek, je dobré použít černou netkanou textilii, která půdu pod ní prohřívá a udržuje bez výkyvů teplot.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Jak dát síť na okurky

Rostliny je zpočátku třeba navéstOd začátku navádějte do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony.Co nejrychleji zaplňte síť a vyveďte rostliny až k hornímu drátu, odkud je nechte volně růst zpět dolů.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kam zasadit okurky

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Co na plíseň na okurky

Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat). Od roku 2022 se již nesmí prodávat ani používat. Další ošetření závisí na průběhu počasí.

Čím se hnojí okurky

Okurky potřebují půdu bohatou na živiny, takže pokud před výsadbou či vysetím přihnojíte zeminu pomocí minerálního hnojiva, určitě neuděláte chybu. Použít můžete také prohřátý chlévský hnůj, speciální hnojiva nebo hnojivo z droždí.

Jak daleko od sebe nakládačky

Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe je 1–1,5 m. Předpokladem úspěšného pěstování okurek na síti je zejména zpočátku vegetace navádění do ok sítě a doporučuji odstranit všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 30 cm.

Co vedle okurek

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče
rajče bazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitku

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

V čem pěstovat okurky

Okurky mají mělkou, ale bohatě se větvící kořenovou soustavu a jsou náročné na dostatek vody a organických látek. Volíme samozavlažovací květináč – doporučujeme nádobu 50 x 50 cm a vysadit do nádoby dvě rostliny, které zajistí bohatou sklizeň a můžete sklízet častěji.

Kdy se sazi okurky

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak začíná plíseň na okurkách

V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které jsou u některých odrůd ostře ohraničené listovými žilkami a u jiných jsou rozptýlené. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou.

Jaký postřik na okurky proti plísni

Preventivní postřiky

Z chemických postřiků se na okurky preventivně používají například přípravky Acrobat, Previcur, Ortiva nebo Champion. Při aplikaci nezapomeňte ošetřit i spodní části listů, které bývají více vystaveny vlhkosti.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Kdy zasít okurky

Vyséváme už kolem 10. dubna. Důležité je, aby sazenice měly v noci zřetelně nižší teplotu, než ve dne – a to je doma problém. Pokud je noční teplota skoro stejná, jako denní, pak se sazenice „vytahují“.

Jak daleko od sebe okurky

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Jak si vyrobit oporu pro okurky

Výborná opora pro okurky může vzniknout zpevného dřevěného šikmo postaveného rámu, do kterého natáhnete vodorovné řady provazu. Plody okurek, ale i dýní budou pěkně viset ven, kam knim mohou sluneční paprsky, a při sklizni se knim pak snadno dostanete.

Jak zasít okurky

Vypěstování kvalitní sazenice ze semínka trvá 3 až 4 týdny. Termín výsevu tedy zvolíme tak, aby sazeničky později přesazené ven na záhon nebyly ohroženy jarními mrazíky. Pro výsadbu se osvědčily plastové kelímky (třeba od jogurtů), v jejichž dnu nezapomeneme prorazit otvor pro odtok přebytečné vody.

Proč je plíseň na okurkách

Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.