Proč citron plave a limetka ne?

Co je lepsi citrón nebo limetka

Limetka se řadí do skupiny citrusových plodů a velmi se podobá citronu. Její plod je však menší a na rozdíl od citronu má zelenou barvu a je méně kyselejší. Její čerstvá šťáva je velmi aromatická. V létě je vyhledávaným doplňkem mnoha zeleninových salátů, dresinků či osvěžujících míchaných nápojů.
Archiv

Kdy se sklízí limetky

Limetky se většinou sklízí nedozrálé hned, jak dorostou do požadované velikosti. Potom během jednoho až čtyř měsíců dozrávají a expedují se na trh. Zralé limety se kazí o něco pomaleji, než například citrony, ale pokud se uskladní při teplotě cca 5°C a šetrně se s nimi zachází, vydrží až 15 týdnů.

Jak je zdravá limetka

Kromě vitaminu C obsahují železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor, vitamin A, E, K, B1, bílkoviny a tuky. Živiny v limetkách podporují zdraví srdce, snižují riziko astmatu a přispívají ke zdravé pokožce a vlasům. Posilují imunitní systém a chrání před virovými infekcemi.

Kde roste limetka

Plody rostou na nevelkých stromech a sklízí se záměrně nezralé. Původ ovoce lze vystopovat do severovýchodní Asie, ze které se stromy rozšířily do jižní Evropy a na americký kontinent. Pěstování totiž vyžaduje dostatek slunce a vyšší celodenní teploty, proto se ovoci daří převážně v subtropickém pásmu.

Jak se pozná zralá limetka

Citroníky patří k nejoblíbenějším přenosným rostlinám jistě i proto, že poměrně ochotně plodí. K rozeznání správné zralosti stačí trochu praxe. Nejjistější známkou k rozpoznání zralosti citronů je test pootočením. Když plod uchopíte do ruky a budete s ním opatrně otáčet, uvolní se pouze ten, který je vyzrálý.

Na co je dobrá limetka

Posilují imunitní systém a chrání před virovými infekcemi. Bylo prokázáno, že disponují protirakovinnými vlastnostmi a pomáhají předcházet některým druhům rakoviny. Limetková šťáva má antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Kromě kulinářského využití je limetka velmi užitečná v kosmetice.

Jaké vitamíny má limetka

Její chuť je mírně kyselá a stejně jako citrony obsahují vitamíny B, C a minerální látky. Výtažky a kousky limetky jsou používány v kosmetice pro údajné příznivé působení na pleť.

Jak Vymackat limetku

Rozpůlenou ji svíráme mezi prsty a tlačíme, co to jde. Většinou ale vyždímáme jen pár kapek – nemáme v prstech tolik síly. Limetku tak vyhazujeme v momentě, kdy je většina dužiny ještě ve slupce.

Kdy zrají citrony

Citrus limonový má schopnost remontace a kvete a plodí průběžně po celý rok, (resp. vícekrát ročně), jedinec má současně květy a zároveň i zralé plody, jejich zrání trvá 9 až 12 měsíců, obvykle se sklízejí třikrát do roka. Nejkvalitnější citrony jsou z prvního květu sklizené v listopadu až březnu.

Jak a kdy stříhat citroník

Způsobů, jak stříhat citronovník je několik, důležitější je ovšem načasování střihu. Doporučuje se stříhat citronovník během časného jara, nikdy s ním nehýbejte během zimních měsíců a jeho odpočinku. Při stříhání citronovníku odstraňte hlavně ty větve, které zasahují do středu koruny, ta musí být vzdušná.

Jak uchovat šťávu z citronu

Pokud chcete odšťavňovat do zásoby pravidelně, pořiďte si vakuový džbán. Jeho použití je jednoduché – nalijete šťávu, uzavřete víkem a pomocí pumpy jednoduše odsajete vzduch. Džbán pak uložíte do lednice. Uchovávání šťávy v chladu a vzduchoprázdnu prodlouží její trvanlivost až o 24 hodin.

Co je to limetka

Limeta (též limetka) je souhrnný název pro citrusové plody řazené do kategorie kyseloplodých citrusů, podobně jako citron. Od citronu se odlišují zelenou barvou, velikostí (je menší) a mírou kyselosti (nižší). Sklízí se nezralé, barva je většinou zelená, je ale možné se setkat i se žluto-zelenou barvou.

Jak dlouho roste plod citronu

Rostlina vypěstovaná z pecky tedy poslouží jako podnož. Jakmile dosáhne tloušťky alespoň čtyř milimetrů, od zkušeného citrusáře koupíte vyšlechtěný roub. Když podnož začne rašit, můžete ji naroubovat. Když se roubování podaří, plody vyrostou za tři až pět let.

Jak dlouho zraje citrón

Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců. U některých citrusů jsou na rostlině současně plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Jak často zalévat citroník

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Jak dlouho vydrží šťáva z citronu

V lednici vydrží šťáva až 24 hodin, naopak pokud jí necháte při pokojové teplotě, může se zkazit během několika hodin. Pro případ, že potřebujete dopravit šťávu třeba na zahradní párty, před cestou do ní přihoďte kostky ledu.

Jak dlouho vydrzi Vymackana Citronova šťáva

Půlky či plátky citronu můžete uchovávat v lednici po dobu pěti až sedmi dnů ve vzduchotěsné nádobě nebo uzavíratelném sáčku. Odšťavněte citrony. Citrony můžete také odšťavnit a šťávu skladovat ve vzduchotěsné nádobě nebo skleněné dóze v lednici. Citronová šťáva vydrží v lednici až čtyři dny.

Jak poznám že je citrón zrály

Nejjistější známkou k rozpoznání zralosti citronů je test pootočením. Když plod uchopíte do ruky a budete s ním opatrně otáčet, uvolní se pouze ten, který je vyzrálý. Pokud byste byli nuceni vynaložit sílu, není zralost dostatečná.

Jak často zalévat citrón

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Jak často zalévat citronovník

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.

Proč opadává citronovník

V zimě, kdy je světla nedostatek, je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech bývá nedostatek světla ve vytopeném bytě. Výsledkem pak obvykle je opadávání listů a chřadnutím celé rostlinky. Suché prostředí také podporuje množení roztočů.

Jak se starat o citrón

Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení. Citrusům se daří při teplotě kolem 22°C. Většinou jim během roku stačí krátké období klidu.

Jak nejlépe vymačkat citron

Šťávu stačí vymačkat

Jednoduše vezměte citron do dlaně a silou ho zmáčkněte. Připravenou dírou začne proudit šťáva. Přesně na to místo, kam potřebujete. A díky tomu, že vnitřek je zcela chráněn slupkou, máte jistotu, že se při mačkání nijak neumažete, jako je tomu při klasických postupech.

Jak správně uchovávat citrony

Pro citrusy je obecně vhodnější pokojová teplota nebo větraná spíž, než chladná lednice. Na tu přijde čas až ve chvíli, kdy se jejich kůra začne pomalu scvrkávat. Před skladováním je lepší citrony neumývat, mají vlastní ochrannou vrstvu, díky níž vydrží déle čerstvé.