Proč začali doktorů Heribertovi říkat kazisvět
Lidé byli zklamaní a spílali mu, že své vzdělání takto marní. Postupem času ale samozřejmě místním nezůstalo nic jiného než jeho podivínskou povahu tolerovat. Na oplátku za jeho nepříjemné chování o něm ale s oblibou šířili klepy a dali mu přezdívku „doktor Kazisvět“.
Archiv
Jak si pan Vorel nakouřil Pěnovku hlavní myšlenka
Hlavní myšlenka: o pomluvě, povídka ukazuje i necitelnost obyvatel Malé Strany: jediný nekrolog nad mrtvým obchodníkem: „Podívejte se, jak si krásně nakouřil pěnovku. “
Jak Přivedla žebráka na mizinu stručný popis
Přivedla žebráka na mizinu
Tato povídka vypráví o žebráku panu Vojtíškovi. Lidé, kteří věděli, že nic nemá, mu s radostí dali malou almužnu, aby měl alespoň na jídlo. Pan Vojtíšek žil vlastně jen z toho, co mu kdo dal. Vlastně nevypadal ani na žebráka, protože jeho oděv byl vždy čistý.
Kdo ilustroval Malostranské povídky
Podrobnosti tohoto vydání
Popis | |
---|---|
Záhlaví | NERUDA, Jan |
Název | Povídky malostranské |
Autor | Jan Neruda ; [dosl. Petr Onufer] ; [il. Jaromír František Palme] |
Ilustrátor | Palme, Jaromír František |
Jaký byl doktor Kazisvět
Doktor Kazisvět (1876)
Lékař Heribert je samotář, který odmítá léčit pacienty. Lidem se vyhýbá, žije samotářským způsobem života. Při pohřbu rady Schepelera náhodou zjistil, že není mrtvý, a zachránil ho. Zkazil tím ale radost dědiců i vdovy, kteří mu dali přezdívku „kazisvět“.
Kdy vysly povidky malostranske
Povídky malostranské vyšly roku 1877, kdy bylo Nerudovi třiačtyřicet let.
Kdo byl pan Vojtíšek
Pan Vojtíšek byl žebrák. Čím byl předtím, to nevím. Ale žebrákem musil být dle toho, jak byl po Malé Straně znám, již dlouho, a podlé svého zdraví mohl jím být ještě dlouho, vypadal jako buk.
Kdo byl pan Vorel
Pan Vorel byl člověk, který si otevřel krupařský krám. Do Prahy se přistěhoval z venkova a lidé ho mezi sebe nechtěli přijmout. Na Malé Straně platilo pravidlo, že krámy byli dědičné a každý určitý krám měl v ulici své místo, aby se to lidem nepletlo. Pan Vorel si otevřel krupařský krám na místě, kde býval obytný dům.
Jak si pan Vorel
Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku (1876)
Bylo možné vidět pana Vorla, jak kouří v prázdném krámě ze své pěnovky. Jednou tam zavítala slečna Poldýnka. Pak vyprávěla, jak je v jeho obchodě zakouřeno, že i mouka načichla. Místní ho začali nazývat "uzený krupař" a nikdo tam již nikdy nepřišel.
Proč se v povídce Přivedla žebráka na mizinu Žebračce říkalo Baba miliónová
Přezdívku získala, že za každou vyžebranou almužnu svým chlebodárcům říkala "pánbůh Vám to zaplatí miliónkrát" na rozdíl od dalších žebráků a žebraček, kteří přáli "jenom" statisíce. "Miliónová" začala na Vojtíška doléhat, aby spolu společně žili a žebrali.
Kam s ním obsah
Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.
V jaké době se odehrávají Povídky malostranské
Povídky malostranské je sbírka třinácti povídek, původně vydávaných časopisecky. Děj se vždy odehrává na Malé Straně v 1. polovině 19. století, tedy v období Nerudova mládí.
Kam s ním stručný obsah
Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.
Co je to fejeton
Pojem fejeton je žánrovým označením pro „nový literárně publicistický útvar“, který vznikl a rozvinul se jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech.
Kam s ním zanr
Kam s nímŽánr: komedie.Země: Československo.Rok: 1922.Premiéra v ČR: 4.1.1924.
Kam s ním postavy
HrajíKarel Höger. spisovatel.Jiřina Steimarová hospodyně Anča.Milka Balek-Brodská babka s fajfkou.Gabriela Bártlová-Buddeusová panička.Jiřina Bílá panička.Emil Bolek. kupec.Rudolf Deyl ml. smetařJosef Hlinomaz. strážník.
Co psal Neruda
Jan Neruda psal fejetony, povídky, básně, ale pokoušel se také o drama. Byl hlavním představitelem Májovců. Mimo jiné se věnoval také novinařině a kritizování literárních a dramatických děl. Nejrozsáhlejší činností v jeho životě byla žurnalistika.
Jak má vypadat zpráva
Každá novinová zpráva by měla obsahovat sedm hlavních bodů: kdo, co, kdy, jak, proč a zdroj informací. Květnatých slovních spojení a tzv. vycpávkových slov by se autor zprávy měl spíše vyvarovat, určitě by však neměl vyslovovat svůj osobní názor na věc a už vůbec by neměl nějakým způsobem ovlivňovat úsudek čtenáře.
Jak začít líčení
Důležité je uvědomit si, že se nejedná o úvahu. Neříkejte v ní, jaká by měla, nebo mohla daná věc vypadat, ale řekněte, jak daná věc vypadá podle vás. Snažte se běžná slova zaobalit tak, aby zněla jako od básníka. Toho docílíte tím, že slova či slovní spojení citově zabarvíte.
Kdo je zakladatelem fejetonu
století v listě Vossische Zeitung. Za zakladatele fejetonu je považován Julien Louis Geoffroy, který od roku 1800 v pařížském listě Journal des Débats (Deník debat) otiskoval své divadelní referáty na spodní části stránky.
Kdy zemřel Neruda
22. srpna 1891, PrahaJan Neruda / Úmrtí
Co je to povídka
Povídka je epický literární žánr krátkého či středního rozsahu. Patří mezi fikci a téměř vždy je prozaický, nikoliv veršovaný. Je kratší než román a na rozdíl od něj zachycuje pouze jeden aspekt života či jeden vybraný moment, nikoliv lidský život jako celek.
Jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámení
Co mají a společného a jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámením ▫ Obě informují o nějaké události, zpráva podává informaci o tom, co se stalo, oznámení o tom, co se teprve stane, o události, k níž teprve dojde.
Jak ukončit zprávu
Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.
Jak se přirozeně nalíčit
„Módní jsou velmi přirozené, ideálně širší obočí, sjednocená pleť a perfektně vykreslené syté rty, oči jen s jemnou řasenkou a béžovými stíny,“ radí vizážistka Simona Bártová, která tvrdí, že i minimalistický makeup vyžaduje svoje. Intenzitu denního líčení doporučuje testovat na mužském okolí.