Proč ISO 9001?

Co to je ISO 9001

ISO 9001:2015 je mezinárodní uznávaná norma pro Systémy řízení kvality (QMS). Je to nejrozšířenější používaná norma na světě s více jak 1,1 miliónem vydaných certifikátů organizacím v 178 zemích.

Co je ISO certifikát

Systém řízení kvality (QMS) ISO 9001 je nejvyhledávanější normou pro řízení jakosti na světě s více než milionem certifikovaných organizací ve 180 zemích po celém světě. ISO 9001 poskytuje rámec řízení jakosti, který mohou společnosti využít k zajištění konzistentní kvality svých produktů a služeb.

Co je Quality Management systém

Systém managementu kvality (Quality Management System) je definován jako skupina postojů, procesů a procedur vyžadovaných pro plánování a provádění (výroba/služby) v oblasti hlavní činnosti organizace. QMS spojuje různorodé vnitřní procesy v organizaci a směřuje k procesnímu přístupu při provádění projektu.

Co je to norma ISO

ISO neboli „International Organization for Standardization“ je mezinárodní organizace zabývající se tvorbou norem. Nejznámější normou mezi veřejností je norma ISO 9001 stanovující požadavky na systém řízení kvality, ovšem v dnešní době se v praxi uplatňuje již několik desítek systémových norem.

Kdo vydává ISO normy

Co jsou ISO normy Normy ISO jsou mezinárodní standardy, které vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (v anglickém originálu International Organization for Standardization), odtud zkratka ISO.

Co obsahuje ISO

Normy ISO stanovují požadavky na kvalitu výrobků, výkon služeb, ale i na systémy řízení a procesy v oblasti technologií, výroby, životního prostředí, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, medicíny, dodržování předpisů a bezpečnosti potravin a dalších. Jejich uplatňování má dopad prakticky na každou firmu i domácnost.

Kdo uděluje ISO

Normy ISO jsou mezinárodní standardy, které vydává Mezinárodní organizace pro normalizaci (v anglickém originálu International Organization for Standardization), odtud zkratka ISO.

Kdo provádí certifikací

Certifikaci může provádět pouze organizace, certifikační orgán, který je nezávislý na osobě nebo firmě požadující certifikaci. Nezávislost certifikačního orgánu se obvykle dokládá akreditací.

Proč se za normy platí

Mravní hledisko brání "kšeftovat" se zákony. Ale v případě norem se kšeftovat může, protože norma není zákon, je to pouze profesní pravidlo, jakkoliv důležité. Norma je informace, a tedy zboží. Fajn, souhlasím tedy s tím, že za normu-informaci mám platit.

Jaké jsou normy

ČSN, DIN, ASA, GOST, s celostátní platností, které shrnují široký okruh problematik. Tyto normy se postupně uvádějí do souladu (harmonizují) s normami mezinárodními.

Co to je norma

Norma (někdy také standard) je požadavek na chování nebo vlastnosti člověka, situace apod., který se buďto předepisuje a vyžaduje, nebo popisuje, co je normální (přijatelné nebo obvyklé). Normy jsou psané i nepsané a liší se různou mírou závaznosti a různým rozsahem platnosti.

Co je to CE

Řada výrobků musí předtím, než mohou být dány do prodeje v EU, získat označení CE. To prokazuje, že výrobce daný výrobek posoudil, a že výrobek tedy splňuje bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU.

Jak vypadá CE certifikát

Grafická podoba označení CE je dána normou a má být umístěna na výrobku, obalu, uživatelském manuálu, či na záručním listu. Označení musí být umístěno viditelně, čitelně a nesmazatelně a je zakázáno používat jakékoliv značky, které s ním lze zaměnit.

Jak číst normy

Za písmennou značkou normy (ČSN) se uvádí šestimístné třídicí číslo, v němž první dvojčíslí se odděluje mezerou a značí třídu norem (00–99 udává širší hospodářský obor). Třetí a čtvrtá číslice označuje skupinu a podskupinu norem a poslední dvojčíslí představuje pořadové číslo normy.

Kde stahovat normy

Sponzorovaný přístup k ČSN (agentura-cas.cz)

Sponzorovaný přístup umožňuje Agentura prostřednictvím portálu „Sponzorovaný přístup k ČSN“ s poněkud krkolomnou webovou adresou „http://sponzorpristup.agentura-cas.cz„.

Kdo vydává normy

Technické normy vydává orgán, což na národní úrovni je někde státní úřad (v ČR Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví), jinde zájmové sdružení (např. v USA). Od 20. století se národní normy harmonizují s mezinárodními, vydávanými evropskými nebo světovými organizacemi.

Kdo určuje normy

Autoritou je buď státní úřad (v ČR Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, do roku 2008 Český institut pro normalizaci) nebo oborové sdružení výrobců. Od 20. století se státní normy podřizují mezinárodním, vydávaným evropskými nebo světovými organizacemi.

Jak se dělí normy

Podle povahy právní regulace můžeme rozlišit právní normy kogentní a dispozitivní. Dispozitivní právní normy stanoví pravidlo, ale současně dávají adresátům možnost vytvořit si pravidlo vlastní, které se pro ně stává právně závazným a bude státem vynucováno.

Na co musí být CE

Označením CE proto musí být opatřeny: všechny nové výrobky, ať vyrobené ve členských státech, nebo ve třetích zemích, použité výrobky a výrobky z druhé ruky dovezené z třetích zemí, a. podstatně upravené výrobky, které podléhají směrnicím jako nové výrobky.

Kdo vydává CE certifikát

Výrobce vydává EU prohlášení o shodě (CE Conformity Declaration) na základě posouzení daného výrobku s požadavky konkrétního nařízení vlády – NV (direktivy).

Kdo může vydat CE

Postup pro označení výrobků značkou CE

Opatřit výrobky označením CE může pouze jejich výrobce nebo jím určený zástupce, nikdo jiný toto právo (resp. povinnost) nemá. Výrobce musí postupovat tak, aby splnil všechny zákonné požadavky, které se na jeho výrobky vztahují.

Co je ČSN EN ISO

Evropské normy schválené evropskými normalizačními organizacemi Evropský výbor pro normalizaci (CEN) a Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC) mají shodně označení EN; jestliže přejímají mezinárodní normu, pak se označují EN ISO a EN IEC.

Co je to platnost

Platnost znamená, že zákon (nebo jiný právní předpis) je již definitivně schválen Poslaneckou sněmovnou, Senátem i prezidentem republiky. Platnost začíná zveřejněním ve Sbírce zákonů. Od této chvíle tedy předpis začíná „existovat“ a stává se součástí právního řádu.

Jak certifikovat výrobek

Certifikace výrobků může být prováděna akreditovaným certifikačním orgánem (COV akreditovaný ČIA pod č. 3020), popř. neakreditovaně (jako služba ITC). V prvním případě je potvrzována shoda vlastností výrobků s požadavky předpisu (zákon, vyhláška, norma, směrnice apod.), který je uveden v příloze osvědčení o akreditaci.

Co musí mít prohlášení o shodě

Přesné požadavky jsou specifikovány v každé příslušné směrnici, ale v zásadě by prohlášení o shodě mělo obsahovat následující:název obchodní firmy a úplnou adresu výrobce a případně jeho zplnomocněného zástupce;u strojních zařízení jméno a adresu osoby oprávněné sestavit soubor technické dokumentace;