Proč je Škoda Škoda?

Proč se Škoda Auto jmenuje ŠKODA

Roku 1869 továrnu odkoupil její hlavní inženýr (od roku 1866) Emil Škoda, jehož jméno firma později nesla (jako tzv. Škodovy závody). V roce 1899 se firma transformovala na akciovou společnost pod novým názvem Akciová společnost, dříve Škodovy závody, se sídlem v Plzni.

Kdy se spojila ŠKODA a Volkswagen

Spojení Škody – přetvořené na akciovou společnost – s německým celosvětově působícím koncernem Volkswagen Group (VW) se sídlem ve Wolfsburgu se uskutečnilo 16. dubna 1991, kdy Volkswagenu připadl podíl 30 % akcií společnosti.

Jak vzniklo logo ŠKODA

Vůbec první verzí loga bylo označení na řídítkách jízdních kol. Lipový květ je symbolem slovanské národnosti a svobody. Ve spodní části loga – pod názvem značky – byla dvě jména Laurin a Klement, společně s místem výroby – Mladou Boleslaví. Toto logo bylo využíváno také v různých tištěných materiálech.
Archiv

Kdo vymyslel škodu

září 1895, byla založena firma Laurin&Klement, předchůdkyně dnešní automobilky Škoda Auto. Založení boleslavské automobilky stvrdili Václavové Laurin s Klementem rukoudáním, jak popsala archivářka muzea značky Irena Hozáková.
Archiv

Co znamená Škoda

Původ značky sahá až do roku 1896, kdy jistý Josef Sodomka založil továrnu na výrobu kočárů – tzv. První východočeskou výrobu kočárů Josefa Sodomky. Když byla Sodomkova společnost v roce 1948 znárodněna, přestalo se jméno původního majitele v názvu podniku používat.

Co znamená slovo Octavia

Jméno Octavia pochází z latiny, jedná se o výraz pro slovo „osmý“. Původní Octavia, lidově přezdívaná oktávka, toto pojmenování dostala podle toho, že byla osmým modelem znárodněného československého průmyslu po druhé světové válce.

Kdo vlastní Volkswagen

Volkswagen Group
Celková aktiva 409,7 mld. € (2016) 382 mld. € (2015)
Zaměstnanci 672 800 (2021)
Mateřská společnost Porsche Automobil Holding SE
Majitelé Porsche Automobil Holding SE (31,4 % a 53,3 %) Qatar Investment Authority (14,6 % a 17 %) Hannoversche Beteiligungsgesellschaft (11,8 % a 20 %)

Kde se vyrábí Auto Škoda

V roce 2022 vyrobila společnost Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi přibližně 415 000 vozů modelových řad Škoda Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq iV a Enyaq Coupé iV.

Co znamená znak Porsche

Porsche. Porsche se hrdě hlásí ke svému domovskému městu. Znak tvoří erb historického Württemberska doplněný o vyobrazení koně s nápisem Stuttgart. Samotný název města se dá do češtiny přeložit jako „zahrada hřebců“.

Co znamená znak Mitsubishi

Tři ostří z názvu dala novému jménu první část: Mitsu, což v japonštině znamená tři. Druhou část názvu dal kosočtvercový tvar tří částí loga. Kosočtverec se japonsky řekne hishi.

Jaké bylo první Auto

Benzův patentní motorový vůz číslo 1 (nebo také Benzova tříkolka 1, německy Benz Patent-Motorwagen Nummer 1), vyrobený v roce 1886 Carlem Benzem, je považován za první automobil poháněný spalovacím motorem.

Proč se Škoda Octavia jmenuje Octavia

Škoda Octavia

Původní Octavia byla představena v roce 1959 jako osmý model v řadě počínaje předválečným Popularem, proto nesla jméno Octavia (z latinského slova octavus neboli osmý).

Co znamená slovo Fabia

Fabia. Fabia je v současné nabídce Škody jediným modelem, u něhož je původ jména neznámý. Jediným oficiálním vysvětlením je prý tehdejší zájem představenstva o tento název.

Co znamená Superb

Název Superb pochází z francouzštiny a znamená jedinečný nebo skvělý.

Kdo vlastní Ferrari

Ferrari

Ferrari N.V.
Majitel Ferrari N.V. (100 %)
Dceřiná společnost Scuderia Ferrari
Identifikátory
Oficiální web Ferrari.com

Kdo je majitel Rolls Royce

Rolls-Royce Motor Cars
Mateřská společnost BMW
Majitel BMW
Identifikátory
Oficiální web www.rolls-roycemotorcars.com/en_GB/home.html

Co je to škoda

Škoda představuje jakoukoli ztrátu na majetku. Nejedná se přitom pouze o škodu skutečnou (výše, o kterou se hodnota majetku snížila), ale i o ušlý zisk (výše, o kterou se hodnota majetku nezvýšila, ačkoliv měla).

Co znamená slovo Audi

16. července 1909 založil August Horch v Cvikově novou společnost, která však z důvodu hospodářské soutěže již nemohla nést jeho jméno. Jako nový název si vybral latinský imperativ překladu svého jména, "Audi", což v češtině znamená "poslouchej".

Co znamená Citroën

Citroën. Společnost, která nese název zakladatele Andreho Citroëna, původně vyráběla jen velká převodová kola se šípovitým ozubením pro obráběcí stroje. Logo, které vypadá jako dvě šipky směřující vzhůru, tak ve skutečnosti symbolizuje dva šípovité ozuby.

Co znamená slovo Peugeot

Proto si také pohrály s významem svého přepisu. Peugeot je Biaozhi [piao-č'], to čínsky znamená „krásná (žena)“. Citroën je složité slovo, výraz Xuetielong [süe-tchie-lung] proto lze považovat za maximum možného.

Co je nejdražší auto na světě

Nejdražším vozem světa je aktuálně Rolls-Royce Boat Tail za $28 milionů (tedy přes 700 milionů Kč). Jde o nástupce předchozího modelu Rolls-Royce Sweptail z roku 2017, který však stál ani ne polovinu Boat Tailu. Aktuálně na naší planetě jezdí pouze 3 exempláře tohoto vozu.

Jaká je nejstarší automobilka na světě

Tatra je třetí nejstarší (1897) existující automobilkou světa s nepřerušenou výrobou automobilů – starší jsou pouze značky Peugeot a (1889) a Benz, nyní Daimler AG (1886). Firma byla založena v roce 1850 Ignácem Šustalou, který začal v malé rodinné firmě vyrábět kočáry a bryčky.

Kdo koupil Mercedes

Do portfolia Geely nyní patří i německý koncern Daimler, pod který asi nejznáměji spadá automobilka Mercedes-Benz. Čínská společnost zakoupila 9,69 procenta podílu v Daimleru, čímž se prozatím stává největším vlastníkem akcií německého koncernu.

Kdo je majitel BMW

Harald byl na svobodu propuštěn roku 1947 a o sedm let později pak s nevlastním bratrem Herbertem zdědil průmyslové impérium vybudované jejich otcem Güntherem Quandtem. Jak napsal list The Jerusalem Post, Goebbelsovi dědicové nyní vlastní téměř polovinu firmy BMW.

Kdo vlastní Peugeot

Automobilka PSA Group

Francouzská skupina, která vyrábí automobily Peugeot a Citroën. Peugeot byl založen v roce 1896 a v roce 1929 přišel první vůz s označením s nulou uprostřed, typ 201. V roce 1974 koupila automobilka 30 procent akcií Citroënu (založen 1919) a o dva roky později se firmy spojily do koncernu PSA.