Proč je vše na nultou 1
Obecně se opravdu uvažuje, že cokoliv na nultou je jedna, protože takový vztah je konzistentní s řadou jiných výpočtů. Zajímavější je to v případě, kdy se ptáme, kolik je 0^0 A pokud takové číslo zkoumáš, dojdeš k závěru, že výsledkem může být jakékoliv nezáporné reálné číslo včetně nekonečna.
Archiv
Kdy vznikla nula
Početní úkony s využitím nuly jako plnohodnotné číslice jsou doloženy poprvé v Indii okolo roku 458. V prvním rukopisu, který nulu výslovně zmiňuje, najdeme i výčet základních pravidel.
Kdo vymyslel mocniny
Nynější zápis mocnin ve tvaru an = a · a · a ·… · a, kde a se násobí celkem n-krát (n je celé číslo a a je reálné číslo) zavedl ve svém díle Géométire René Descartes. Číslo a se nazývá základ mocniny nebo mocněnec, číslo n exponent nebo mocnitel.
Co je to Mocnitel
Mocnina je zkrácený zápis pro opakované násobení stejného čísla. Například 2⋅2⋅2⋅2⋅2 je pátá mocnina dvojky 25. Číslo 2 se nazývá základ mocniny, číslo 5 exponent (mocnitel).
Co to je exponent
Exponent může znamenat: exponent (matematika) – jeden z operandů umocňování ve společnosti – významný představitel, reprezentant nějakého směru nebo strany. Exponent (studio) – slovenské nahrávací studio.
Co je to druhá mocnina
Druhá mocnina je operace, při níž se násobí číslo dvakrát samo sebou.
Kdo vymyslel nulu
Nulu a matematické operace s ní objevil v oblasti dnešní Indie Brahmagupta, který své poznatky zapsal do knih Brāhmasphuṭasiddhānta a Khanda-khādyaka. Jeho dílo se po dobytí části Indie muslimskými vojsky naučil nazpaměť učenec Kanaka a později ho do arabštiny přeložil astronom Mohammed al-Fazarí.
Jak se píše nula
Výrazy obsahující desetinné číslo, které nemají počítaný předmět, bychom měli číst: 0,1 – nula/žádná celá jedna (desetina); 0,2 – nula/žádná celá dvě (desetiny), popř. nula/žádná celá dva; 0,5 – nula/žádná celá pět (desetin); 1,2 – jedna celá dvě (desetiny), popř.
Jak násobit mocniny
Násobení mocnin
Mocniny násobíme tak, že základ opíšeme a exponenty sečteme.
Jak se počítá mocnina
Mocniny se stejným základem a různým exponentem vydělíme tak, že základ umocníme rozdílem exponentů. Sčítat a odčítat můžeme pouze mocniny o stejném základu a exponentu. Koeficienty sečteme, základy a exponenty opíšeme. Mocniny se stejným základem vynásobíme tak, že základ umocníme součtem exponentů.
Jak se píše mocnina
Mocnina. Buď na anglické klávesnici (Shift + 6) nebo Alt + 94.
Jak se mocní zlomky
Při umocňování (odmocňování) zlomku prostě umocníme (odmocníme) čitatele i jmenovatele: ( 2 3 ) 2 = 2 2 3 2 = 4 9 \large(\frac{2}{3}\large)^2 = \frac{2^2}{3^2} = \frac{4}{9} (32)2=3222=94.
Co má přednost násobení nebo mocnina
Umocnění má přednost před násobením ( a dělením) a sčítáním ( a odčítáním). Mocniny jsou zkráceným zápisem opakujícího se násobení. Při umocňování záporných čísel je výsledek kladný pro sudé mocniny, záporný pro liché mocniny.
Co má přednost závorky nebo mocniny
Přednost má závorka a pak mocnina!
Co je to kladně číslo
Kladné číslo je takové reálné číslo, které je větší než nula. Nezáporné číslo je číslo buď kladné nebo nula. Nekladné číslo je číslo buď záporné nebo nula.
Jak se anglicky řekne nula
Pro nulu máme v angličtině výrazy ZERO, NOUGHT, OH, NIL a další.
Kdy se sčítají mocniny
Z předcházející kapitoly víme, že sčítat a odčítat můžeme jen ty mocniny, které mají stejný základ a stejného mocnitele. U mnohočlenů bude platit obdobné pravidlo. Součet dvou mnohočlenů vypočítáme tak, že sečteme všechny členy obou mnohočlenů.
Jak pracovat s Mocninami
Mocniny se stejným základem a různým exponentem vydělíme tak, že základ umocníme rozdílem exponentů. Sčítat a odčítat můžeme pouze mocniny o stejném základu a exponentu. Koeficienty sečteme, základy a exponenty opíšeme. Mocniny se stejným základem vynásobíme tak, že základ umocníme součtem exponentů.
Jak se řekne anglicky odmocnina
root | kořen; základ (např. problému); odmocnina(3931) |
---|---|
radix | kořen slova; odmocnina(69185) |
Jak se dělá zobáček
Stříška jako samostaný znak
Pro Ô se jedná o kód Alt + 0212 a ô se skrývá pod kódem Alt + 0244.
Kdy má násobení prednost
Násobení má přednost před sčítáním a odečítáním. To znamená, že když máte příklad 2 + 3 · 4, tak nejdříve vypočítáte součin 3 · 4 = 12 a až poté počítáte součet.
Co to je součin
Násobení dvou přirozených čísel
Výsledek, „a krát b“, se nazývá součin. Pro výše uvedený příklad součin vyjádřit opakovaným sčítáním: 3 · 4 = 4 + 4 + 4.
Jaké číslo je nula
Číslo nula ve významu matematického prázdna, prostého nic. Číslo 0 na číselné ose odděluje záporná čísla od kladných. V teorii množin je nula velikost (kardinalita) prázdné množiny. Číslice nula, znak používaný v pozičních číselných soustavách pro označení nepoužitého řádu při zápisu čísla.
Co jsou celá čisla
Celá čísla jsou čísla, která nemají desetinnou část. Množina celých čísel obsahuje čísla přirozená (celá a kladná čísla), čísla opačná k přirozeným číslům (celá a záporná čísla) a nulu. Celá čísla dělíme na sudá a lichá.
Jak číst stupně Celsia v angličtině
Pro stupnici Celsia můžete v angličtině použít slovo Celsius/'selsiəs/ nebo Centigrade/'sentɪgreɪd/ . It's 20 degrees Celsius. It was 40 degrees Centigrade. Vedle toho ovšem existuje i stupnice Fahrenheita – Fahrenheit/'fɑ:rənhaɪt/ , která se používá hlavně v USA.