Proč jíst cuketu?

Na co je zdravá cuketa

Cuketa obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, díky čemuž blahodárně působí na náš zrak, posiluje svaly a srdce, odbourává stres, zlepšuje činnost mozku a pomáhá při dně a cukrovce.

Co má cuketa za vitamín

Cuketa je obzvláště ceněna pro svůj obsah vápníku, hořčíku, železa, vitaminů skupiny B, vitaminu A (provitamin A) a vitaminu C. S přibližně 19 kcal na 100 g je cuketa velmi nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninou. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů se stala důležitou součástí zeleninových jídel.
Archiv

Kdy nejíst cuketu

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak jíst cuketu

Mladá cuketa je jedlá celá (včetně tužší stopky) a nemusí se loupat. Prakticky ji stačí jen dobře umýt a nakrájet podle zamýšlené úpravy. Nakrájet ji můžete na kostičky nebo na kolečka. Pokud se chcete připravit tenké podélné plátky, prožeňte cuketu na mandolíně.

Co se dá udělat z cukety

Pokud jste dosud s touto zeleninou neměli tu čest, určitě se nebojte ji poznat!Krémová cuketová polévka s ricottou ve varném mixéru.Skromné lasagne s cuketou.Cuketové muffiny s dipem.Zeleninová pánev se šafránovou rýžíCuketový salát s hořčičnou zálivkou.Cuketová kmínka.Vepřová kotleta, kuskus a grilovaná zelenina.

Co s vodou z cukety

Cuketovou polévku, cuketovou šťávu či šetřivě uchystané smoothie lze doporučit všem, kteří se potýkají s Crohnovou chorobou či Ulcerozní kolitidou. Povzbudíme-li funkci střev, zvedne se celkově taktéž i imunitní systém. V takovém případě postačí využít jednu cuketu denně, abychom podpořili tento terapeutický účinek.

Kdy se sází cukety

Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.

Jak poznám že je cuketa jedovatá

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Jak poznat dýně od cukety

U cuket je plod zralý k semenaření, až když je slupka tak tvrdá, že nelze propíchnout nehtem. U dýní lze zralost poznat ještě tak, že stopka musí být viditelně zaschlá. Plody sklizené na osivo je dobré ještě nechat dozrát v suchém chladném místě.

Co se zbytkem cukety

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Jak udělat cuketu na pánvi

Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Co s přebytkem cukety

Aby neztratila barvu ani chuť

Další a asi nejlepší možností, jak cuketu zamrazit, je předem ji blanšírovat, tedy připravené plátky či kostičky přibližně na tři až čtyři minuty ponořit do neosolené vroucí vody a následně ledovou vodou rychle zchladit – také tři až čtyři minuty.

Jak dlouho se potí cuketa

Cuketu a lilek nejdříve nakrájíme na kolečka o průměru zhruba 1 cm, vykrojená kolečka poté potřeme přiměřeným množstvím soli z obou stran. Takto připravenou zeleninu necháme tzv. vypotit zhruba 30 minut. Zelenina nejen pustí přebytečnou vodu, ale i hořkost, je proto nezbytné zeleninu po „vypocení“ osušit ubrouskem.

Jak nejlépe zpracovat cuketu

Zavařit s ostatní zeleninou na čalamádu, v ajvaru nebo základu na omáčky nebo přidat do čerstvé čalamády třeba na topinky nebo k masu. Přidat do krémové polévky jako „střapečky“ – nastrouhanou vyždímanou cuketu se sýrem upečte na plechu a ozdobte jí polévku, je to vynikající

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Co dělat s cuketou když je hořká

Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jaké jsou druhy cuket

Zelené cukety

Odrůda Barva Charakteristika
Elite Zelená se světlými skvrnami Nejpěstovanější v Evropě.
Turecká cuketa Světle zelená Protáhlé plody s lahodnou chutí.
Stargreen F1 Zelená Větší, protáhlé plody.
Ambassador F1 Zelená Větší, protáhlé plody.

Jak vypadá sazenice Hokkaido

Plazivá dyně hokaido, s jasně oranžovými plody, má ploše kulovitý tvar o průměru 20–25 cm. Předností odrůdy je vysoký podíl dužiny v poměru k semeníku s vysokým obsahem karotenu.

Jak nejlepe udělat cuketu

Skvěle chutná lehce orestovaná na másle nebo na oleji s troškou vody, grilovaná v troubě, na pizze nebo v omeletách. Můžete ji i hodit na grilovací pánev, nakrájet do číny nebo obalit v těstíčku a usmažit v oleji jako zeleninové chipsy.

Jak se vaří cuketa

Dobře opláchnutou cuketu (zelená x žlutá) nakrájíme na větší kousky, neloupeme. Vložíme do kastrolku s vařící vodou, kteroun osolíme a přidáme podravku, krevety, rýžové mušličky. Vaříme cca 5-7 minut, dle velikosti kostek cukety-nevaříme dlouho, ať z toho nemáme bláto.

Jak dlouho nechat vyplakat cuketu

Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé. Pokud se ale rozhodneme starší cukety přece jen využít, vždy je necháme před použitím vypotit – tzn. posolíme je z obou stran a necháme je 15 až 30 minut stát.

Jak dlouho se dusí cuketa

Cukety nakrájíme na kostičky a přihodíme k cibuli. Trochu podlejeme vodou a pod pokličkou dusíme asi 10 minut. Dochutíme kořením, solí a rajčatovou omáčkou. Dusíme ještě 10 min., takže cukety jsou opravdu měkké.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.