Proč jíst kukuřici?

Jaké vitamíny má kukuřice

Cukrová kukuřice obsahuje některé vitaminy, zvláště pak vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou. Kromě toho je zdrojem minerálních látek, zejména draslíku, železa, hořčíku a vápníku. Kukuřičná zrna mají vysoký obsah hodnotných proteinů.

Co se jí z kukuřice

Je skvělým pomocníkem při neplodnosti a problémech s potencí. Kukuřici můžete jíst jak syrovou – malé kukuřičky, tak uvařenou v osolené vodě – zralé klasy. Nejoblíbenejší je ale upražená v podobě popcornu – zdravější alternativě k bramborovým lupínkům.

Co obsahuje vařená kukuřice

Z hlavních živin v kukuřici najdeme především sacharidy (zejména ve formě glukózy). Tato zelenina dále obsahuje vitamíny B1, B3, B5, B9, z minerálních látek pak železo, mangan, hořčík, selen či zinek. Všechny výše uvedené vitamíny řady B jsou nezbytné pro správnou funkci orgánů a metabolické procesy v organismu.

Jak se tráví kukuřice

Sacharidy obsažené v kukuřici jsou lehce stravitelné a dobře se vstřebávají, zklidňují střevní sliznici, dobře je snášejí lidé s celiakií, protože neobsahuje gluten. Je vhodné ji konzumovat při křečích způsobených plynatostí, či při zácpě. Díky mírným diuretickým účinkům je vhodná při zvýšené hladině cholesterolu.

Na co je zdravá kukuřice

Kukuřice je výborný antioxidant, navíc má v sobě i minerální látky, fosfor, hořčík a draslík. Ty jsou podstatné pro správný vývoj a mineralizaci kostí nebo funkci svalů.

Co je kukuřice ovoce nebo zelenina

Zařazení kukuřice do spotřebního koše

Shodně také pufované kukuřičné chlebíčky patří do skupiny obilovin. Jestliže ale použijeme kukuřičná zrna mražená, sterilovaná, kukuřičné klásky, případně celý kukuřičný klas, zařadíme kukuřici do kategorie zeleniny s příslušným koeficientem.

Jak udělat kukuřici na másle

Kukuřice potřeme slabounkou vrstvou másla a vložíme na (nebo pod) gril. Grilujeme ze všech stran, celkově asi 10-15 minut. Mezitím nebo předem připravíme bylinkové máslo – prostým smícháním změklého másla, sekaných bylinek a nastrouhaného česneku. Podle chuti osolíme a uložíme do ledničky nebo na chvíli do mrazáku.

Kde se vzala kukuřice

Kukuřice setá pravá je kulturní taxon, který má svůj původ ve Střední Americe.

Co se vyrábí z kukuřice

Kukuřice je všestranně využívána nejen v kuchyni, některé odrůdy jsou pěstovány za účelem využití ve zpracovatelském průmyslu, další jako krmivo pro dobytek a v neposlední řadě se z kukuřice díky velkému obsahu škrobu vyrábí biopaliva. V potravinářství se z kukuřice vyrábí oleje, škrob, mouka, glukóza a další.

Kde se pěstuje kukuřice v ČR

A rájem je především Znojemsko, kde se Bt kukuřice pěstuje na 17 místech, v Božicích je třeba kukuřice osázena na dvě stě hektarech polí. Vůbec největší plocha osázená mutovanou kukuřicí je také na jihu Moravy – v Rostěnicích na Vyškovsku GMO kukuřice roste na více než čtyři sta hektarech.

Kde se pestuje kukuřice

Většina GM kukuřice je pěstována v USA, Kanadě, Jihoafrické republice a ve Španělsku. Od roku 2005 se pěstuje rovněž v České republice, zatím jako první a jediná transgenní plodina.

Jak ohřát vařenou kukuřici

Kukuřičné klasy se hodí na grilování, pro opékání na pánvi. Předvařenou vakuovanou kukuřici lze též jen krátce povařit nebo ohřát v mikrovlnné troubě. Před servírováním je kukuřici vhodné omastit máslem nebo olivovým olejem a osolit. Skladování při teplotě od +1°C do +8°C.

Jak dlouho se má vařit kukuřice

Koupená a předvařená kukuřice v něm bude potřebovat přibližně 5 minut varu, mražená 10 minut a kukuřici z pole budete vařit 30-60 minut, podle její zralosti. Tady platí, že čím mladší klasy jsou, tím se budou vařit kratší dobu. A myslete i na to, že nedovařená kukuřice může způsobit zažívací potíže.

Kdy se seče kukuřice

Tato plodina se sklízela v květnu a přibližně v polovině května se začaly vyskytovat častěji deště. „Během června v některých oblastech bylo jen minimum dnů, kdy nepršelo, a to setí kukuřice velmi komplikovalo,“ připomněl.

Jaký je užitek z pěstování kukuřice

Vyniká vysokým výnosem a využívá se hlavně ke krmení. Uplatňuje se i na průmyslovou výrobu škrobu a výrobků z něj – bioetanolu či plastů. Zrno se dá se využít i na přípravu kukuřičné mouky a mladé klasy v mléčné zralosti se dají vařit stejně jako cukrová kukuřice.

Kdy zasít kukuřici

Standardní hranice začátku setí kukuřice je dána teplotou půdy v místě uložení kukuřičného semene. Pro rychlé klíčení semene je optimální teplota 8–10 °C. Tomu odpovídá termín setí od poloviny dubna do 10. května.

Jak poznam že je kukuřice vařená

Vaření kukuřice, přinesené z pole, trvá až 2 hodiny. Během varu můžete ubývající vodu dolévat a také zkoušet, zda je už kukuřice uvařená – měla by být na omak měkčí, ale zrna nesmí být vodnatá. To je už kukuřice převařená.

Jak dlouho vařit kukuřici ve vodě

Pokud i tak bude kukuřice málo slaná, můžete si ji nakonec ještě dosolit. Hrnec zakryjte pokličkou a vařte na mírném plameni 2 hodiny (pokud máte kukuřici cukrovou pak jen 30 minut). Délku vaření zkrátíte použitím Papinova hrnce. Pak vařte 1 hodinu.

Jak poznat Zkazenou kukuřici

Jak zaschnou kukuřici „vlasy“, zkuste rozbalit klas a dloubnout nehtem do zrnka. Pokud je měkké a tekutina vodová, ještě je na sklizeň čas.

Který měsíc se sklízí kukuřice

Tato plodina se sklízela v květnu a přibližně v polovině května se začaly vyskytovat častěji deště. „Během června v některých oblastech bylo jen minimum dnů, kdy nepršelo, a to setí kukuřice velmi komplikovalo,“ připomněl.

Jak hluboko síť kukuřici

Semena kukuřice neklíčí při teplotách pod 10°C. Proto semena vysévejte přímo na stanoviště po posledních „zmrzlých mužích“. Na zahrádkách sejte do hloubky 2,5 cm hluboko na vzdálenost 7 cm a do řádků vzdálených 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednoťte.

Jak daleko od sebe sazet kukuřici

– Kukuřice je mohutná rostlina, a tak potřebuje dostatek místa; pěstební spon by měl být minimálně 40×40 cm. – Semínka můžeme vysévat po dvou s tím, že po vyklíčení je podle potřeby vyjednotíme na jednu rostlinu. – Vysévat můžeme i do řádků vzdálených od sebe asi 50 cm, vzdálenost semen v řádku má být 25 cm.

Jak dlouho se vaří kukuřice z Lidlu

Předvařená kukuřice se bude vařit ve vroucí vodě přibližně 8 až 10 minut. Pokud ale máte menší klasy, bude příprava trvat asi 3 až 4 minuty.

Jak udělat kukuřici na pánvi

Do hlubší pánve si nejprve dáme malý kousek másla (asi 1 lžičku) s troškou oleje (1 lžící) a rozehřejeme je. Přihodíme pukancovou kukuřici (v množství, aby pokryla jednou vrstvou dno pánve) a přikryjeme pokličkou. Za častějšího pohybování pánví necháme jednotlivá zrna kukuřice pukat.

Jak poznat hotovou kukuřici

Během varu můžete ubývající vodu dolévat a také zkoušet, zda je už kukuřice uvařená – měla by být na omak měkčí, ale zrna nesmí být vodnatá. To je už kukuřice převařená. Délku vaření zkrátíte použitím papiňáku, ve kterém vaříte klasy ponořené do vody jen z jedné třetiny, maximálně z poloviny.