Proč jíst morek?

Jak využít morek z kosti

Poznámka: Morek je u nás zatím nedoceněná surovina… Morkové kosti jsou za hubičku, ale kupují se především k přípravě vývarů. Pokud z kostí „vytěžíte“ morek, můžete mít vývar a navíc i další delikatesy.

Jak dlouho vařit morek

Vaříme pomalu, tzv. táhneme 4 hodiny.

Jak udělat Morkove kosti

Kosti omyjeme a vložíme do mísy s ledovou vodou. Necháme přes noc v ledničce (asi 12 hodin) a poté opláchneme a osušíme. Troubu předehřejeme na 200°C. Kosti skládáme na plech (polovinu doby pečeme na stojato, na druhou polovinu položíme) a pečeme.

Jak chutna Morkova kost

Morek funguje v kostech savců jako zásobárna živin a nepálští kuchaři se ho nebojí dokonale zužitkovat. Odměnou za poněkud pracnou výrobu Sapu Mhichā je jim výrazná a sytá chuť, která svou uzemňující koncentrací připomíná tekutou kostku bujónu. Do Káthmándú nemusíte cestovat jen kvůli přírodním monumentům.

Na co je dobrý morek

Morek je téměř stoprocentní tuk. Kosti slouží jako zásobárna živin a stejně tak může být užitečný nám: kromě jiného je bohatý na vitamin K a další vitaminy rozpustné v tucích, dále třeba železo či lecitin, který je důležitý pro trávení tuků, činnost nervových buněk a rozpouštění sklerotické krusty na stěnách tepen.

Jak udělat morek

V menším kastrůlku si rozpustíme máslo, přidáme vymačkaný česnek a trochu nasekané jarní cibulky. Osolíme a opepříme. Na připravenou topinku rozetřeme morek, osolíme, opepříme a přidáme trochu ochuceného másla. Posypeme pažitkou.

Jak využít morek

Jak již bylo řečeno, morek lze použít na mnoho způsobů – jako surovinu na knedlíčky do polévky, coby mozeček, nebo jako základ k masným pokrmům po přidání dalších doplňujících ingrediencí do morkové hmoty.

Jak jíst morek

„Mnoha lidem ale morek chutná i jen tak, na krajíčku chleba, jen se špetkou soli,“ pokračuje Roman Paulus. Co však jedni považují za lahůdku, je pro druhé prostě jenom rozpuštěný tuk, navíc trochu „eklhaft“. „Pokud se rozpečený morek servíruje v rozříznutých kostech jen tak, opravdu není vizuálně příliš přitažlivý.

Co obsahuje morek

Jednou z hlavních vlastností kostní dřeně je to, že obsahuje důležité mikroelementy: vápník, železo, fosfor, zinek, selen, hořčík, mangan a další minerální látky. Obsahuje také vitamín A v jeho úplné podobě.

Proč je vývar zdravý

První důvod, proč je kuřecí vývar zdravý, je jeho vysoký obsah bílkovin a minerálů. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a regeneraci buněk a také hrají klíčovou roli při tvorbě protilátek a enzymů. Minerály, jako je draslík, vápník a hořčík, jsou důležité pro správné fungování svalů, kostí a nervů.

Jak zchladit vývar

Pokud vám po použití na přípravu dalších pokrmů nějaký vývar zbude, lze ho bez problému skladovat. Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit.

Jak často jíst vývar

Klidně si ho můžete dopřát i každý den. Silný vývar je prostě zázrak pro naše tělo, ať už se rozhodnete připravit si slepičí, kuřecí, hovězí, rybí nebo ze zvěřiny.

Proč je vývar kyselý

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Jak to udělat aby byl vývar Čirý

Je ale možné zvolit jednodušší cestu a scedit vývar až po uvaření buď přes jemné sítko, nebo přes plátýnko. Po scezení necháme vývar v lednici. Tuk s nečistotami vyplave na povrch a ztuhne. Pak je možné jej sesbírat lžící a zůstane jen krásná želatině podobná hmota – náš čirý vývar.

Na co je dobrý vývar

Účinky vývaru na naší zdraví

Pravidelná konzumace vývaru napomáhá zdravému trávení. Kromě toho pozitivně ovlivňuje imunitu, spalování tuků, udržuje zdravé klouby a vaziva. Střevo je úzce propojené s naším mozkem a imunitou, ale je také základem pro zpracování živin ze stravy.

Proč se zakalí kuřecí vývar

4. Nesbíráte pěnu. Ačkoliv se vaří dlouho, vývar není věc, kterou můžete jen tak postavit na plotnu a nechat ji být. Je totiž potřeba sbírat pěnu, což kuchaři a kuchařky často nedělají a výsledkem je, že vývar je zakalený, ne čirý, jak by měl být.

Jak rychle zchladit vývar

Chcete-li vývar skladovat, je nejlepší ochladit jej co nejrychleji, například ponořením hrnce do ledové vody. Po vychladnutí z vývaru podle potřeby jednoduše seberete přebytečný tuk – ztuhne na povrchu a stačí jej lžící odebrat.

Co dělat když se zakalí vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak casto jíst vývar

Klidně si ho můžete dopřát i každý den. Silný vývar je prostě zázrak pro naše tělo, ať už se rozhodnete připravit si slepičí, kuřecí, hovězí, rybí nebo ze zvěřiny. Uvařit si můžete pouze vývar z kostí nebo přidat i maso. Liší se vitamíny a minerály, které obsahují.

Proč pít vývar

Konzumací hovězího či jiného vývaru získáme mnoho vitamínů, minerálů, aminokyselin a významně podpoříme trávení (takže doporučuji pití nebo spíše usrkávání malého množství teplého vývaru během jídla). A tím, že podpoříme trávení, podpoříme např. i spalování tuku, imunitu a v neposlední řadě pomůžeme kloubům a vazům.

Proč je polévka kalná

Až se voda na vývar začne vařit, bude se ze začátku na povrchu tvořit pěna, jde o sražené bílkoviny. Tu je potřeba sbírat lžicí nebo děrovanou naběračkou, vývar by zbytečně zakalila.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Proč je kuřecí vývar Kalný

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak dlouho se muze jíst vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.