Proč kazivec?

Kde se využívá kazivec

k výrobě kyseliny fluorovodíkové, která se používá hlavně k leptání skla. Dále je využíván při výrobě teflonu, freonů, zubních past, neprůhledných a bílých skel, smaltů, barev, hasicích prostředků atd. Využívá se též při výrobě cementu, a to ke snížení teploty pálení tzv. slínku.
Archiv

Jak vzniká kazivec

byla vyvolána radioaktivním ozářením a přítomností Eu2+ (7 absorpčních linií v intervalu 200–600 nm), zelená barva je také spojována s přítomností Sm2+ (intenzivní absorpční linie při 632 a 425 nm), které vzniká ze Sm3+ v důsledku účinků radioaktivního záření.

Co je to kazivec

Fluorit je minerál s chemickým složením CaF2, tedy fluorid vápenatý. Jiný název fluoritu je kazivec. Vyskytuje se poměrně hojně např. v Rusku, USA, Německu, ale iv ČR.

Na co se používá fluorid vápenatý

Používá se k výrobě optických součástí jako jsou okna a čočky, používané například v dalekohledech nebo spektroskopii. Čistý fluorid vápenatý najde využití jako katalyzátor při dehydrataci a dehydrogenaci, dále se používá k fluoridaci pitné vody. Fluorid vápenatý je nezbytný pro zdraví zubů, kostí a kůže.

Jak poznat kalcit

Jak poznat pravý kalcit Čistý kalcit je bezbarvý a průsvitný až průhledný minerál se skelným či perleťovým leskem (jde o tzv. islandský kalcit – vápenec). Ostatní druhy kalcitů mají barvu podle příměsi (bílý, žlutý, oranžový, růžový, medový, zelený, modrý).

Co to je sádrovec

Sádrovec je jedním z nejrozšířenějších minerálů na planetě. Vzniká srážením z vodního roztoku při vypařování slaných jezer. Tím vznikají sádrovcové krasy, jeskyně, závrty a další krasové jevy. Při zvětrávání sirníků železa pyritu a markazitu vzniká působením uvolňované kyseliny sírové velké množství sádrovce.

Co způsobuje fluorid

Nedostatek/nadbytek fluoridu

Ve velmi vysokých dávkách je fluorid akutně toxický. Mezi příznaky otravy patří nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Dlouhodobě nadměrný příjem fluoridu může – zejména u dětí do 8 let – vést ke změnám skloviny, které jsou viditelné jako skvrny a zabarvení (zubní fluoróza).

Co to je ŇAF

Fluorid sodný je anorganická iontová sloučenina fluoru (sůl fluoru). Tato bezbarvá, krystalická, ve vodě rozpustná látka se připravuje neutralizací kyseliny fluorovodíkové.

Jak se pozná křemen

Jak poznat křemen Křemen na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty 7, a tak je opravdu poměrně tvrdý (lze s ním rýpat do skla). Samotný křemen je většinou neprůhledný (průhledné jsou jeho drahokamové odrůdy). Může tvořit samostatné krystaly, které vytváří šestiboké hranoly.

Jak poznat co mám za minerál

Vhodnou pomůckou je železná preparační jehla či hůře nůž (tvrdost 5-6), kus skla (tvrdost 6) a křemen (tvrdost 7). Mezi typické měkké minerály patří především mastek, sádrovec a grafit. O něco tvrdší jsou slídy a karbonáty, které však také snadno poškrábete. Naopak minerály jako topaz či beryl jsou tvrdší než křemen.

Jak poznat sádrovec

Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého. Bývá bezbarvý, bílý, šedý, nažloutlý, průhledný až průsvitný. Vyskytuje se v podobě zrnitých a vláknitých agregátů, často tvoří i dobře omezené až dokonalé jehlicovité, sloupcovité a tabulkovité čiré krystaly.

Co nesmi být v zubni paste

DALŠÍ NEBEZPEČNÉ LÁTKY

V zubních pastách se dále vyskytují triklosan, abraziva a parabeny. Triklosan se do past přidává pro jeho antibakteriální účinky. Zároveň má negativní vliv na činnost štítné žlázy. Dokáže se také přeměnit na dioxin pomocí slunečního záření.

Co znamenají bílé skvrny na zubech

Fluoróza je defektem skloviny, který se vyskytuje při zvýšeném příjmu fluoridu během vývoje zubu. Jsou pro ni typické jemné skvrny různých barev od bílé, přes žlutou až po hnědou. Jak je možné fluorózu léčit Fluorózu je možné odstranit pomocí domácích bělících produktů.

Jak poznat že je kámen pravý

(Gemolog je specialista na rozpoznávání minerálů, který má pokročilé znalosti a nástroje, které mu umožňují určit typ a hodnotu kamene). Gemologický posudek je bezesporu nejlepší způsob, jak poznat pravý drahý kámen. Měli bychom také poznamenat, že ne každý klenotník je gemolog.

Jak vypadá křemen

Krystaluje v klencové soustavě a na Mohsově stupnici tvrdosti má tvrdost 7. Je průhledný, zřídka bílý. Typický tvar krystalu je šestiboký hranol s dvěma klenci, u kterého bývají plochy hranolu vodorovně rýhovány.

Jak také můžeme nazvat sádrovec

Sádrovec – selenit, pouštní růže.

Co je to baryt

Baryt (Karsten, 1800), chemický vzorec BaSO4 (síran barnatý), je kosočtverečný minerál. Název pochází z řeckého slova barys – těžký. Starší český název je těživec. Od podobných minerálů ho snadno rozeznáme právě podle hustoty.

Co znamená barevný proužek na zubní pastě

Když je čtvereček zelený, znamená to údajně přírodní obsah. Modrý zase zasvěceným napovídá, že se uvnitř skrývá přírodní pasta obohacená o léčivé ingredience. Varovná červená by měla značit, že obsah je kombinací přírodního a chemického složení.

Co se dává do pasty

Existuje tak například fluorid sodný, draselný nebo vápenatý. Fluorid vápenatý se v přírodě volně vyskytuje v podobě fialového nebo zelenomodrého nerostu, jenž se nazývá fluorit či kazivec. Právě tento minerál je zdrojem fluoru, který se používá v řadě odvětví, v neposlední řadě i při výrobě zubních past.

Proč mám průhledné zuby

Obecně jsou tyto plochy – řezací hrany a boční plochy předních zubů – průsvitnější, někteří lidé mají průsvitnost větší, jiní menší. Průsvitnost však také může být způsobena patologickým zmenšením zubu, způsobeným kyselinami či mechanickým opotřebením.

Jak vypadá kaz v zubu

Počáteční zubní kaz obvykle vypadá jako křídově bílá skvrna na hladkém povrchu zubu. Tyto formy časné demineralizace lze obvykle napravit zlepšenou a náležitou hygienou ústní dutiny a cíleným používáním fluoridu, aniž by došlo ke vzniku kavity v zubu.

Jak vypadá slída

Muskovit (světlá slída, kočičí stříbro) – stříbřitě bílý, slabě nažloutlý či nazelenalý nerost. Obsahuje ho žula, krystalické břidlice nebo svory. Chemicky jde o hlinitokřemičitan draselný s malou příměsí sodíku, vápníku a železa. Biotit (tmavá slída) – nerost v hornině černý, samostatný lístek pak hnědý až černohnědý.

Kde se tezi sádrovec

Jediná známá lokalita, kde se v České republice nachází přírodní sádrovec, leží na okraji Opavy. Místní ložisko sádrovce bylo poprvé těženo už od první poloviny devatenáctého století do roku 1963.

Co je to Mariánské sklo

Mariánské sklo – velké průhledné desky tabulkovitých krystalů, podobné slídě. Selenit – vláknité agregáty s perleťovým leskem. Pouštní růže – hnědé, okrové či narůžovělé růžice a jemné vláknité agregáty s uzavřeninami písku.

Jak se dělá zubni pasta

Běžná zubní pasta je zhruba ze 40 % tvořena vodou, asi z 50 % brusnými prostředky (abraziva), z 1 až 4 % pěnicími prostředky a příchutěmi, pojidly, barvivy a fluoridem.