Jak poznat zkažený kompot
Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko. U marmelád se může objevit i plíseň, které si všimneme až po otevření.
Proč se při zavařování otáčet sklenice
Ignorujete otáčení skleniček dnem vzhůru
Tento postup je důležitý proto, aby se víčko lépe přichytilo. Ve sklenici po vychladnutí vzniká podtlak a po zchladnutí, když skleničky otočíte, by měla být víčka mírně vypouklá dovnitř, nikdy ne nafouklá. Tak poznáte, že celý proces proběhl správně.
Archiv
Jak dlouho nechat otočené sklenice
Hotový sirup naplníme do nahřátých čistých sklenic, zavíčkujeme a sklenice necháme čtvrt hodiny otočené dnem vzhůru.
Jak dlouho se Zavaruje kompot
Kompoty naskládejte do hrnce tak, aby voda dosahovala zhruba dva centimetry pod okraj sklenic. Nechte je zavařit asi 35 minut při teplotě 80 °C. Po zavaření sklenice vyskládejte na utěrku dnem vzhůru a nechte vychladnout. TIP: Chystáte se zavařovat pravidelně
Archiv
Jak poznam že mi chytlo vicko
První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.
Jak dlouho vydrží kompot
Jak dlouho kompot vydrží Dobře zavíčkovaný, neotevřený kompot můžete skladovat i dva roky, avšak čerstvý chutná zkrátka nejlépe. Navíc včasnou spotřebou zabráníte chemickým či fyzikálním změnám.
Co dělat když nechytnou víčka při zavařování
Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!
Jak sterilizovat sklenice v troubě
Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.
Jak se sterilizuje
Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.
Jak se správně Zavařuje
Při zavařování ve vodě zalijeme sklenice do čtvrtiny až poloviny. Použijeme-li teplý nálev, může být voda v hrnci horká. Hrnce přiklopíme poklicí a vodu rychle uvedeme do varu. Sledujeme teplotu a čas podle druhu zavařovaných surovin.
Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko
Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.
Jak dlouho se Zavaruje
Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.
Jak dlouho vydrzi kompot v lednici
Doporučujeme kompoty spotřebovat do roka, vydrží sice mnohem déle, začnou ale ztrácet barvu a celkově pěkný vzhled. Načaté kompoty uchovávejte v lednici a spotřebujte do týdne.
Jak se dělá kompot
Očištěná, na širší měsíčky pokrájená a jádřinců zbavená jablka a hrušku dejte do hrnce. Zalijte vodou, aby bylo ovoce potopené, a přidejte šťávu z půlky citronu, oba cukry, koření a pár plátků citronové kůry. Přiveďte k varu, nechte krátce, asi dvě minuty přejít varem, aby ovoce jen zesklovatělo a nerozvařilo se.
Kdy otáčet sklenice po zavařování
Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.
Jak vydezinfikovat sklenice
Sterilace sklenic
Sklenice důkladně umyjte a pak je 10 minut při 100 °C zahřívejte v troubě na plechu s vodou, jako byste zavařovali. Také je stačí umýt je v horké vodě se saponátem nebo v myčce na nejvyšší teplotu a pak prolít horkou vodou.
Jak sterilizovat kompot v troubě
Jak postupovat
Vložíme do trouby vyhřáté na 170 °C (horkovzdušná 150 °C) a necháme prohřívat podle druhu ovoce nebo zeleniny. Kompoty prohříváme asi 40–50 minut, okurky a podobnou zeleninu asi 60 minut.
Jak sterilizovat bez hrnce
Kompot bez obávaného zavařovacího hrnce
Můžete zkusit také třeba strouhaná jablka – nastrouháte, co nejvíce napěchujete do sklenic a zasypete cukrem. Pak už jen stačí zavíčkovat a sterilovat, tedy zavařit – tady by obrácení dnem vzhůru nestačilo, protože ovoce ve sklenici není na rozdíl od marmelády povařené.
Jak dlouho sterilizovat
do nádoby se studenou vodou ponoříte předměty ke sterilizaci. sterilizační tablety / roztok vložíme do nádoby. sterilizace trvá 15-30 minut, podle pokynů výrobce. předměty je potřeba před použitím vypláchnout zchlazenou převařenou vodou.
Jak poznám že se víčko chytlo
u studené sklenice by měla být víčka uprostřed lehce vmáčknutá dovnitř. Stačí na něj zatlačit a uvidíte zda pruží a vrací se zpátky nahoru (špatné) nebo se nedá promáčknout (správné) nebo se jednou vmáčklo a drží (také v pořádku). Pokud nechytlo nějaké víčko je to u okurek blbé…
Jak poznat že je spravne Zavareno
Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.
Jak dlouho vydrží domácí kompot
Víte, že kvalitně a správně připravené zavařeniny vydrží při správném skladování bez problému i několik let. Nelekněte se, postupem času kompoty umí ztrácet barvu, takže nevypadají nic moc. Jsou ale zcela v pořádku.
Jak skladovat kompot
Ideální teplota pro skladování by měla kolísat mezi 5–10 °C. Vyšší teplota se sice nedoporučuje, ale někdy to jinak nejde. V takovém případě se na sklenice díváme častěji. Zrovna tak jim neprospívá, když se teplota často mění.
Jak dlouho sterilovat ovoce
Větší sklenice sterilujte 10 až 13 minut, menší 5 až 8 minut. Doba se odvíjí také od tvrdosti plodů. Měkké ovoce a zeleninu nechte sterilovat kratší dobu, tvrdou potom delší.
Jak se dělá meruňkový kompot
Vodu a cukr svaříme tak, aby se cukr úplně rozpustil. Meruňky umyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Sklenice pak plníme asi 2 cm pod okraj a meruňky klademe řezem dolů. Meruňky zalijeme nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 85 °C 25 minut.