Proč kvetou cukety na plánu?

Proč opadávají květy cukety

Co když cuketa neplodí Někdy se stane, že se rostlina obsype květy, většina z nich ale nakonec opadá a plodů se urodí poskrovnu. Problém bývá s opylením. Na jedné rostlině vyrůstají samčí i samičí květy; opylení můžete provést sami tak, že ulomíte samčí květ a jeho tyčinky lehce otřete o pestíky květů samičích.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Proč mi Uhnívají cukety

Dejte cuketám prostor. Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají …

Jak Vyštipovat cukety

Jakmile cukety začnou oporu přerůstat, zaštipujte vrcholové výhonky. Cukety potřebují hodně místa, které se dá alespoň částečně ušetřit tím, že je vysázíte na společný záhon se saláty či špenátem. Až tuto rychlou zeleninu sklidíte, budou se moci cukety na uvolněném prostoru ještě rozrůst.

Kdy kvete cuketa

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu. Nastává čas na výsadby, dorostou i květnové výsevy.

Proč žloutnou listy cukety

Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. Napadení tímto onemocněním snižuje používání mořeného osiva, v případě výskytu v průběhu vegetace ošetřete napadené rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu. Častou nemocí cuket je padlí.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jak se pozná špatná cuketa

Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku. Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!

Jak poznat otravu cuketou

Otrava se nejčastěji projevuje až několik hodin po konzumaci. Pokud má otrava mírný průběh, může přejít i naprosto bez příznaků. Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí.

Jak dlouho plodí cukety

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu.

Jak pestovat cukety v Kvetinaci

Cukety potřebují humózní, vlhkou a dobře odvodněnou půdu. Vyžadují dostatek slunce, ideální jsou tedy balkony umístěné na jižní nebo západní straně domu tak, aby cukety mohly být alespoň 6 hodin denně na slunci. Před výsevem semen cuket do květináče je nutné půdu důkladně zvlhčit.

Jak se starat o cukety

V době růstu cukety byste jí měli každý týden dodávat v zálivce tekuté hnojivo. Kvete-li cuketa, tak dávejte hnojivo na podporu vytváření plodů. Vydatná zálivka cukety napomůže tomu, že plody nebudou malé a zatvrdlé. Zalévat se proto musí cuketa pravidelně a opravdu dost – nejlépe přímo ke kořenům.

Jak velký Kvetinac na cuketu

Výsadba sazeniček cukety

Květináče nebo jiné nádoby s provrtaným dnem musí být o průměru alespoň 10 cm. Lze použít například důkladně očištěné kýble od barev a lepidel. Před vysazením do záhonu se hodí rostlinky otužit, neboli postupně vystavit nižší teplotě, než ve které doposud rostly.

Jak rychle roste cuketa

Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků. Čili ještě nyní – na konci června – není pozdě na výsev či výsadbu sazenic cukety na volné záhony.

Jak správně zalévat cukety

Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Co s hořkou cuketou

Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.

Jak se otrávit cuketou

Produkci jedovatých obranných látek zvyšuje u rostlin mnoho vnějších faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří stres, sucho, nevhodná zemina, vysoké teploty i přítomnost škůdců. Při nevhodných podmínkách se totiž rostlina snaží bránit právě produkcí kukurbitacinů.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Proč má cuketa žluté listy

Častou nemocí cuket je padlí. V druhé polovině léta, většinou v polovině srpna, se na listech objevuje moučnatý bílý povlak houby. Napadené části rostliny rostou pomaleji, žloutnou a usychají. V případě napadení ošetřete rostliny fungicidy na bázi organické či anorganické síry nebo benzimidazolu.

Jak poznat dýně od cukety

U cuket je plod zralý k semenaření, až když je slupka tak tvrdá, že nelze propíchnout nehtem. U dýní lze zralost poznat ještě tak, že stopka musí být viditelně zaschlá. Plody sklizené na osivo je dobré ještě nechat dozrát v suchém chladném místě.

Jak Strihat listy cukety

Listy se ustřihnou nebo seříznou těsně nad samotným stonkem.

Odstranit je třeba listy, které jsou nejstarší. Končit byste měli u samotných plodů, kde několik listů vždy musí zůstat.

Jak se pěstuje dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Kdy zasadit dýně a cukety

Výsev a výsadba tykví

Pokud jste si dýně a cukety sami předpěstovali a rostlinky se mají k světu, odolejte pokušení vysadit je na záhon dříve, než pominou venkovní mrazíky. To bývá většinou v polovině května. Letos je ale lepší počkat déle, takže je klidně dejte do země až koncem měsíce.

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.

Kdy zasít dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.