Proč květák netvoří růžice?

Jaké hnojivo na květák

Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.

Jak často zalévat květák

Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.

Proč květák nekvete

Lilie míru nekvete, protože nemá dostatek světla

Při čtení mnoha článků vždy najdeme informace, že okřídlený květ má rád stín. Ano, líbí se mu to a zvládne to i ve stínu, ale v plném stínu okřídlená květina nebude kvést . K výrobě květin potřebuje jasný bod, pouze ne silně zalitý sluncem.

Jak dlouho roste květák

Květák je dvouletá rostlina. To znamená, že když ho vysadíme brzy a ještě přijdou chladné dny a noci, může jít do semene.
Archiv

Jak se starat o květák

Záhon, na němž hodláte květák pěstovat, nesmí být umístěn na přímém slunci. Nejlepší je rozptýlené světlo po celý den. Polostín ani plný stín nejsou zcela ideální, sazenice porostou jen velmi zvolna. Rostliny prospívají na hluboce zpracovaných a řádně vyhnojených středně těžkých půdách, kde není nouze o dostatek vláhy.

Jak poznat zralý květák

Sklízení květáku ze záhonu

Rané odrůdy květáku sklízíme ihned, jakmile jsou pevné, hladké a bílé, protože brzy vybíhají do květu. Podzimní odrůdy květáku sklízíme před prvními mrazíky. Květák snese až -3 °C. Při menších mrazech můžeme květák přikrýt fólií nataženou na dřevěném rámu.

Co potřebuje květák

Květák potřebuje především pravidelné zalévání po celé vegetační období. Pokud je sucho, zaléváme min. jednou za 14 dní dávkou 22 l/1 m čtverečný osazené plochy. Žloutnutí bílých růžic v důsledku přílišného osvětlení můžeme předejít svázáním listů nad růžicí.

Jak daleko od sebe sázet květák

Rozmístění Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 63 cm od sebe a mezi jednotlivými řádky nechte taktéž 63 cm, abyste získali velké hlavy. Pokud dáváte přednost mini zelenině, můžete je zasadit blíže, klidně ve vzdálenosti 15 – 25,5 cm od sebe, protože vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav.

Kdy se vysazuje květák ven

Doba výsadby na záhon závisí na konkrétní odrůdě.

Rané odrůdy jsou odolnější a mohou se pod netkanou textilii vysazovat již koncem března, letní odrůdy se vysazují v květnu a v červnu, pozdní odrůdy musí přijít do půdy nejpozději do poloviny července.

Kdy Sklizet květák

Jarní druhy sklízíme od konce května do poloviny června, letní druhy od poloviny července do poloviny srpna, pozdní druhy od zaří do října. Sklizeň provádíme probírkou, kdy růžice dosáhnou optimální velikosti. Sklízí se a skladuje včetně obalových listů. Zabráníme tím napadení houbovými chorobami a černání růžice.

Jak poznat Zraly květák

Sklízení květáku ze záhonu

Rané odrůdy květáku sklízíme ihned, jakmile jsou pevné, hladké a bílé, protože brzy vybíhají do květu. Podzimní odrůdy květáku sklízíme před prvními mrazíky. Květák snese až -3 °C. Při menších mrazech můžeme květák přikrýt fólií nataženou na dřevěném rámu.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co zasadit vedle květáku

Abyste od květáku odradili housenky běláska zelného, pěstujte poblíž například aromatický celer, který hmyz do velké míry odradí od této pochoutky. Rajčata se navzájem příliš nemají v lásce s brukvovitou zeleninou, naopak se ovšem skvěle podporují s cibulí, pažitkou, měsíčkem lékařským a mrkví.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Jak uvázat rajčata

Většina pěstitelů rajčat dává přednost tyčkovým odrůdám. Ty se vedou na jeden výhon a musí se vyvazovat k opoře. Rostliny dosahují výšky až 2 metry. Pro uvazování je nutné použít pružný materiál, který se nezařezává do stonku a tak se výborně hodí staré punčocháče.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak urychlit růst rajčat

Máčení a výsev

Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Jak podpořit zrání rajčat

Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama. Místnost musí být teplá a světlá.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Kde nejlépe pěstovat Rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Čím se hnojí Rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.