Proč loď plave?

Proč se ocelová loď nepotopí ale plave na hladině

Vzhledem k velkému vytlačenému objemu vody a menší průměrné hustotě lodi zůstává značná část konstrukce lodi pod hladinou. Loď se nepotopí, protože obsahuje dutiny vyplněné vzduchem, jehož hustota je velmi malá, takže průměrná hustota tělesa je pak menší než vody.
Archiv

Co drzi loď nad vodou

lodičky, nedostává samovolně voda. Relativně jednoduše upravená plastelína na vodě plove.
Archiv

Na co plují lodě

Většina nákladních lodí, zejména tankery a ostatní lodě pro přepravu velkých množství surovin používají vznětové motory, které jsou schopny spalovat celé spektrum ropných destilátů – zemní plyn, alkoholy, benzín, dřevní plyn, topné oleje, motorovou naftu a dokonce i zbytková paliva.

Jak funguje loď

Loď je dopravní prostředek, který k pohybu po vodní hladině používá různé druhy pohonu – vítr, páru, elektromotor, které předávají energii plachtám, lopatkovým kolesům nebo lodnímu šroubu. Zdrojem energie exponátu je energie pružnosti uchovaná v gumičce.

Proč něco plave a něco ne

Hustota tělesa je STEJNÁ jako hustota kapaliny => těleso se v kapalině vznáší, tzn., nestoupá ani neklesá. Hustota tělesa je MENŠÍ než hustota kapaliny => těleso plave na hladině kapaliny.

Proč plave dřevo

Všechny stromy obsahují vodu. Voda proudí od kořenů nahoru cévními svazky až do listů, kde se odpařuje. Strom obsahuje vodu i poté, co ho pokácíme. Množství této vody ve dřevě nazýváme vlhkostí dřeva.

Co pohání loď

Lodní šroub je součást lodí, která svým rotačním pohybem vytváří sílu, která loď pohání.

Kdo vymyslel loď

První archeologicky doložená vesla jsou stará 10 tisíc let a první doložené lodě jsou staré přes 8000 let. Jsou to vydlabané kmeny stromů – monoxyly.

Jak rychle plují lodě

Velké nákladní lodi a tankery dosahují rychlosti 25–28 km/h, válečné lodi a ponorky až 60 km/h. S rostoucí rychlostí ovšem prudce roste odpor vody, a tedy i nároky na výkon.

Kdy těleso plave

Plování těles je jev, kdy vztlaková síla působící na těleso plně ponořené do kapaliny je větší než tíhová síla přitahující těleso k Zemi. Těleso tedy podle Archimédova zákona stoupá směrem k hladině, část z něj se vynoří nad hladinu, čímž se vztlaková síla zmenší tak, že se vyrovná s tíhovou silou.

Kdy těleso klesá ke dnu

Hustota tělesa je VĚTŠÍ než hustota kapaliny => těleso klesá ke dnu. Hustota tělesa je STEJNÁ jako hustota kapaliny => těleso se v kapalině vznáší, tzn., nestoupá ani neklesá.

Jak ošetřit mokré dřevo

Dřevo je porézní a bez ochranného nátěru se neobejde. Vždy začínáme mořidlem či napouštědlem a až poté aplikujeme vrchní nátěr. Vhodným napouštědlem je například obyčejná instalatérská fermež, čili lněný olej. Ovšem napouštědlo (mořidlo) vybíráme především podle doporučení výrobce nátěrové hmoty.

Jakou spotřebu má loď

Nominální průměrná spotřeba je 4 litry benzínu BA95 za hodinu. Loď vám k vyplutí připravíme plně natankovanou, platíte za přesně naměřené motohodiny a k nim vypočítanou skutečnou spotřebu paliva.

Čím se řídí loď

Kormidelník loď řídí odlomením nebo přitažením pádla od nebo k zádi lodi. Obecně platí, že čím dál za sebe kormidelník dosáhne, tím účinnější záběr bude. Pokud se posádka nenachází v akutním nebezpečí, stačí udělat mocnější záběr vpřed na své straně a loď se vyrovná.

Jak se jmenuje první Paroloď

Iniciátorem jejího vzniku byl František Dittrich, pozdější pražský primátor, a byla zavedena jako ryze český podnik. První parník (jmenoval se Praha) společnost získala už v roce 1865. Další, parník Vyšehrad, následoval o rok později.

Jak se jmenuje ten co řídí loď

Kapitán (kapitán lodi, kapitán plavidla) je tradiční a zároveň oficiální označení funkce kvalifikovaného vůdce některých typů plavidel, například lodí nebo ponorek.

Kdo vynalezl lodě

Josef Ressel (29. června 1793, Chrudim – 9. října 1857, Lublaň) se do dějin se zapsal vynálezem lodního šroubu, resp. jeho nejvhodnějšího umístění na lodi.

Proč tělesa plavou

Těleso plave na hladině díky tomu, že má menší hustotu než kapalina, kterou těleso vytlačí. Jinými slovy: těleso bude plavat, pokud má menší hmotnost než kapalina, kterou vytlačí. (sladká voda má menší hustotu než slaná voda).

Proč plave ponorka

Ponorky mají v trupu podélné dutiny, tzv. vyrovnávací (balastní) nádrže, které lze naplnit vzduchem nebo vodou. Pokud je ponorka na hladině, jsou tyto nádrže plné vzduchu. Váha ponorky působí proti vztlakové síle vody a ponorce je tak umožněno plavat na hladině.

Jak často natírat dřevo

Materiál pracuje, s nábytkem se manipuluje a dřevo v exteriéru zase podléhá povětrnostním podmínkám. Proto je třeba povrchy ošetřovat a natírat opakovaně. Doba mezi dvěma nátěry závisí zejména na typu zvoleného nátěru. U lazur se k obnově uchylujeme jednou za 3-5 let, při použití laku stačí obnovení po 5 až 8 letech.

Jak správně natírat lazuru

Nátěr nových dřevěných podkladů

Natřete vrstvu olejové lazury v požadovaném odstínu. Lazuru před použitím důkladně rozmíchejte, ale již neřeďte. Lazura se nanáší štětcem nebo válečkem. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 1 hodiny z větší části vsákne do podkladu.

Jak se jmenuje největší loď na světě

Oasis of the Seas
Cena 1,4 miliardy dolarů
Technická data
Prostornost 225 282 BRT
Délka 360 m (největší)

Která loď je největší na světě

Emma Mærsk je obří kontejnerová loď, která s 397 metry délky drží od roku 2010 rekord nejdelší lodi na světě. Vlastníkem je dánská plavební společnost A.P. Moller-Maersk Group. V minulosti existovalo i několik delších lodí, se 458 metry nejdelší Knock Nevis byl rozebrán v roce 2010.

Co to je parník

Parníkem byla původně nazývána loď poháněná parním strojem, dnes se tak často nepřesně označují i motorové lodě. Vývoj paroplavby a parníků je spojen s vynálezem parního stroje.

Kdo vymyslel první loď

První archeologicky doložená vesla jsou stará 10 tisíc let a první doložené lodě jsou staré přes 8000 let. Jsou to vydlabané kmeny stromů – monoxyly.