Proč žloutne borovice?

Jak zachranit borovici

Opatření spočívá nejen v chemickém ošetření, ale i v dalších úkonech, k které vedou k vyčištění místa, kde borovice rostou. Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí.
Archiv

Jak se starat o borovicí

Nároky borovice lesní

Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.

Jak se zbavit Sypavky

Na ochranu proti sypavce se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října. Teplý průběh počasí posledních let ovšem posunuje počátek postřiku již do poloviny června. Vhodné jsou například fungicidy Dithane nebo Champion.
Archiv

Co napadá jehličnany

Nejčastěji se na jehličnanech objevuje sypavka borová, což je houbová choroba. Jedním z jejích znaků napadení jehličnanů je právě schnutí jehličnanů, zejména borovic. Jehličí z borovic pak v brzkém jaru opadá.
Archiv

Kdy Zaštipovat borovice

Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května. Rozhodujícím faktorem, kdy s vyštipováním začít, je vždy stav vyrašených výhonků.

Co škodí borovici

K lesnicky nejvýznamnějším houbovým patogenům podílejícím se na chřadnutí a odumírání borovice lesní v Česku v posledních 25 letech patřily především sypavka borová, sypavka borovicová, červená sypavka borovice, hnědá sypavka borovice, václavky, kornice borová a kuželík borový.

Jak zalévat borovici

Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Jak upravit borovici

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Jak poznat Sypavku

Prvními symptomy infekce sypavkou borovou jsou drobné žluté skvrny na jehlicích, které se v našich podmínkách začínají projevovat od září a jsou zjevným znakem infekce až do počátku zimy. Nejvýraznějším projevem je pak náhlé, vesměs masové zhnědnutí jehlic prakticky všech ročníků v předjaří a jarních měsících.

Proč schne stříbrný smrk

Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.

Jak upravovat borovici

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem.

Jak se sazi borovice

Borovice vysazujte buď na jaře, když již nehrozí ranní přízemní mrazíky, nebo až na podzim. Připravte si jámu alespoň 2x tak velkou, než je kořenový bal, a vysypte ji kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.

Jak dlouho žije borovice

Semenáčky mají první jehlice posazené jednotlivě, záhy se ale objevují ve svazečcích po dvou. V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.

Jak hnojit borovici

Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru. Kompletní tabletované N-P-K hnojivo s obsahem hořčíku, ureaformu a stopových prvků poskytne okrasným jehličnanům všechny důležité živiny, které zajistí jejich zdraví, vitalitu a krásu.

Kdy přesazovat borovice

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Proč žloutnou jehličnany

Toto žloutnutí je zpravidla vyvolané nedostatkem důležitých živin. V první řadě se jedná o nedostatek hořčíku, u kterého je velmi typickým příznakem žloutnutí starších jehlic, přičemž letorosty zůstávají zelené. Dále se může jednat o nedostatek draslíku, vápníku nebo fosforu.

Co napadá smrk

Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až deset generací. Parazit je vždy vázaný na jednoho hostitele, nehrozí tak, že by napadal i okolní jehličnany. Méně zasažené stromy lze ošetřit například postřikem proti savému hmyzu. Ten by měl zabránit vzniku dalších generací mšic.

Jak zachránit usychající smrk

stínovka neboli stínící síť dokáže v suchu a horku výrazně pomoci i rododendronům. U jehličnanů si však lze pomoci tzv. stínovkou, tedy stínící sítí. Hezkým příkladem je kultivar smrku bílého (Picea glauca 'Conica'), tzv.

Jak hnojit borovice

Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru. Kompletní tabletované N-P-K hnojivo s obsahem hořčíku, ureaformu a stopových prvků poskytne okrasným jehličnanům všechny důležité živiny, které zajistí jejich zdraví, vitalitu a krásu.

Kdy sázet borovici kleč

Borovice vysazujte buď na jaře, když již nehrozí ranní přízemní mrazíky, nebo až na podzim. Připravte si jámu alespoň 2x tak velkou, než je kořenový bal, a vysypte ji kvalitní zeminou smíchanou s kompostem.

Jak poznat borovici lesni

Jak poznáme borovici lesní Neopadavý jehličnatý strom, dorůstající výšky až 40 metrů, kmene o průměru jednoho metru, dožívající se 300-350 let (výjimečně až 600 let), značně světlomilný, přizpůsobivý a variabilní. Svůj tvar mění v závislosti hlavně na světelných a tepelných podmínkách.

Jak poznat borovici lesní

Popis: Poměrně statný, až 40 m vysoký strom s rozsáhlým kořenovým systémem a rovným, v horní třetině až čtvrtině větveným kmenem. Borka je rozpukaná, šedohnědá, v mládí a na větvích rezavě hnědá, odlupující se v tenkých plátcích. Letorosty jsou zelenohnědé.

Jak často hnojit jehličnany

Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.