Proč žloutnou listy kedluben?

Proč kedlubny nedělají bulvy

Praskání hlíz: Kedlubny je bezpodmínečně nutnézalévat zvláště za vyšších teplot, jinak dochází ke stagnaci růstu a po obnovení zálivky (stačí letní bouřka) začnou hlízy pukat. Nevyrovnaná zálivka tak způsobuje praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou tak, jak bychom chtěli.

Jak hnojit kedlubny

Kedlubny jsou nenáročné na hnojení. Před výsadbou můžete přidat do půdy trochu kompostu nebo hnoje, aby se zlepšil obsah živin v půdě. Pokud chcete kedlubny přihnojit během růstu, použijte organické hnojivo s vysokým obsahem fosforu.

Kdy se můžou dát ven kedlubnu

U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.

Co způsobuje praskání kedlubnu

U kedluben je velmi důležité dbát na zálivku. Ta musí být pravidelná, protože výkyvy v příjmu vody způsobují to, že bulvy často praskají. Existují sice odrůdy, jež jsou proti praskání odolné, nicméně přesto doporučujeme si pravidelnost zálivky hlídat.

Jak často zalévat kedlubny

Zálivka a hnojení kedlubnů

Vyseté rostliny zpočátku zalévejte minimálně, jen když je půda suchá. Aby nedocházelo k rychlému vysychání půdy, můžete použít fólii. Vzrostlé a uchycené sazeničky je pak dobré zalévat co druhý den. Zálivka by neměla být nikdy na listy, pouze ke kořenům.

Co žere listy kedluben

Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.

Co okusuje listy kedluben

Mezi nejviditelnější škůdce patří dřepčíci (Phyllotreta) na brukvovité zelenině. Jde o skákající černý drobný hmyz, jehož napadení se projeví typickými dírkami na listech a výrazným zpomalením růstu. V kombinaci s teplým počasím zůstávají například kedlubny a ředkvičky malé a tuhé nebo mohou i uhynout.

Jak poznam zralou kedlubnu

Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu.

Co okusuje listy kedlubny

Spíš nepříjemnými než nebezpečnými jsou pro kedlubny dřepčíci, kteří okusují typickým způsobem listy, rostliny ale ohrožují jen při velikém napadení nebo při poškození hodně mladých rostlin. Nemají však rádi kropení, a proto je můžete omezit pravidelnými postřiky vodou.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Jak dlouho Zraji kedlubny

Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80 až 85 dní.

Jak dlouho zraje kedluben

Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.

Jak zasít kedlubny

Osivo vyséváme ve skupinách po 3–5 semenech. Poté, co se objeví klíčící rostliny s prvními páry lístků, je-li to potřeba, vyjednotíme je. Vzrostlé sazeničky by měly mít mezi sebou vzdálenost okolo 25–30 cm, aby měly dostatek prostoru pro další růst.

Co nemají rádi molice

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co zabírá na molice

Molice mají rády sucho a vysoké teploty. Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan).

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Jak škodí molice

Molice skleníková

Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi.

Jak vyzrát na molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co proti molicím

Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách. Všechny generace škodí sáním na spodní straně listů a vylučováním medovice. Rostliny silně poškozuje sáním a přenáší až 60 různých virů.

Kde se berou molice

Nejčastěji je to molice bavlníková a molice skleníková, které se nejčastěji vyskytují na rajčatech, okurkách a paprikách, v posledních letech se pak zde začala rychle šířit i molice vlaštovičníková, která se zaměřuje především na brukvovitou zeleninu.

Jak skodi molice

Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách. Všechny generace škodí sáním na spodní straně listů a vylučováním medovice. Rostliny silně poškozuje sáním a přenáší až 60 různých virů.

Co žere molice

Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.