Proč mi levandule usychá?

Proč žloutne levandule

Pokud ji pravidelně zaléváte a objevily se žluté listy, jedná se o signál, který vám říká, že je potřeba zálivku omezit. Žluté listy se projevují většinou u rostlin, které pěstujete v květináči. Proto je důležité, abyste pohlídali, zda má levandule dostatečné odtokové otvory, ale také drenážní vrstvu.

Co delat s uschlou levanduli

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.
Archiv

Jak zalévat levanduli doma

Zálivka. Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.
Archiv

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Co žere levandule

Z živočišných škůdců mohou levanduli příležitostně poškozovat mšice, molice, svilušky, ojediněle i pěnodějky, které však představují spíše estetický problém.

Proč mi nekvete levandule

Opravdu je chyba v přílišném zalévání. Rostlinu vůbec nezalévejte, přesazovat ji nemusíte, hlavně ji dejte někde k teplu, aby co nedříve zemina proschla. Poradila bych vystrčit ji na sluníčko, ale zrovna předpověď počasí není až do neděle nic moc. Ostříhejte tedy jenom květy, nebojte se vykvetou jiné.

Jak oživit levanduli

Zastřihování by mělo probíhat na jaře, krátce před tím, než začne kvést. Odstraňujte zvadlé květy, aby se levandule mohla lépe rozvětvit. Pokud máte druh levandule, který kvete dvakrát za sezónu, můžete ji po prvním kvetení také zastřihnout, aby lépe dorostla druhá vlna květů.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Co potřebuje levandule

Levanduli se daří na záhonu i v květináčích a nádobách. Levanduli se nejlépe daří na teplém a slunném stanovišti. Zemina by měla být spíše chudší na živiny a propustná. Především v zimě by levandule neměla být příliš vlhká, protože je mimořádně choulostivá na mráz.

Čím se hnojí levandule

Hnojení Levandule rostou zejména na vápenitých půdách, chceme-li tedy našim rostlinkám dopřát něco navíc, můžeme hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy. Hnojením dusíkatými hnojivy levandulím rozhodně neuškodíme, ale pokud hnojení vynecháme, rostliny si poradí samy.

Co se suchou levanduli

Sušenou levanduli nadrtíme. Nejčastěji se pije čaj, levandule se chuťově perfektně hodí k heřmánku. Z levandule si lze udělat mast, domácí sirup a třeba i bonbóny. Sušenou bylinku skladujeme v dóze na suchém místě.

Co odpuzuje levandule

Levandule je vyhledávaná pro svoji příjemnou vůni, která může odpuzovat nežádoucí hmyz. Už naše babičky připravovaly odvar z levandule a koření, jehož vůně držela komáry, mouchy a další hmyz mimo obydlí.

Jak se starat o levanduli na zahradě

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Potřebuje jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, nejlépe hlinito-písčitou. Na živiny je nenáročná. Bez problémů přečká zimu, neublíží jí ani silnější mrazy.

Jaké hnojivo na levandule

Levanduli není třeba přehnaně hnojit. Příliš mnoho dusíku způsobí růst listů na úkor květů. Stačí ji hnojit jednou ročně, a to na jaře, organickým hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Jak pečovat o levandule

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Potřebuje jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, nejlépe hlinito-písčitou. Na živiny je nenáročná. Bez problémů přečká zimu, neublíží jí ani silnější mrazy.

Kdy hnojit levandule

Hnojení Levanduli není třeba přehnaně hnojit. Příliš mnoho dusíku způsobí růst listů na úkor květů. Stačí ji hnojit jednou ročně, a to na jaře, organickým hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Jak často hnojit levandule

Hnojení Levanduli není třeba přehnaně hnojit. Příliš mnoho dusíku způsobí růst listů na úkor květů. Stačí ji hnojit jednou ročně, a to na jaře, organickým hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Jak rychle sušit levanduli

Správně sušení levandule

Najděte si suché a dobře větrané místo, stonky rozložte na papír, usuší se za několik dní. Stonky pravidelně otáčejte. Stonky svažte do svazku, pověste květy dolů a sušte. Použijte klasickou sušičku na ovoce, je to nejrychlejší způsob.

Jak si sušit levanduli

Jak sušit levanduli Asi nejznámější forma sušení je svázání stonků k sobě a pověšení květy dolů. Samozřejmě ideálně na suchém místě. Levanduli lze sušit i v sušičce na ovoce, ale pozor, teplota nesmí být vyšší než 35 °C.

Jak pěstovat levanduli v květináči

Pro pěstování levandule doma stačí hrst semínek nebo pár sazenic, větší květináč a hlinitopísčitou zeminu. Na dně pěstebního květináče musíte vytvořit vrstvu drenáže, aby se usnadnilo odvodnění. Je nutné vybrat slunné místo, jelikož jí celodenně zastíněné místo nebude vyhovovat.

Co se hodí k Levandulim

K levandulím můžeme vysazovat například slunečnice (Helianthus), vedle nižších kultivarů bude velmi dobře vynikat žlutooranžová sluncovka (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Kýžený barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

Jak casto hnojit levandule

Jelikož levandule patří k nenáročným rostlinám, její hnojení je možné provádět jednou za rok, víc živin opravdu nepotřebuje. Stačí ji obohatit o fosfor a draslík, pak bude bujně růst a kvést. Pozor si ale dávejte na nadměrné množství dusíku, který nemá blahodárný vliv na vůni květů. Hnojení provádějte v dubnu.

Jak hluboko koření levandule

V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko.

Jak se váže levandule

Stonky nastříhejte dlouhé. Květy levandule složte k sobě přibližně do stejné výšky. Stonky urovnejte a těsně pod květy je stáhněte stužkou, kterou zajistěte na uzlík. Stužku si ustřihněte tak, aby byl jeden její konec o kousek delší než je délka stonků a druhý konec, kterým budete vázat, měřil asi 50-60 cm.

Kdy stříhat květy levandule

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).