Proč mi nejde proud?

Co dělat když nejde proud

Zavolejte na infolinku poskytovatele připojení elektrické energie (ČEZ: 840 840 840). Sousedé svítí a jistič je vypnutý – zkuste tento zapnout, pokud opět vypadne patrně se jedná o poruchu elektroinstalace.
Archiv

Kam volat když nejde proud

Poruchy ohrožující život nebo zdraví hlašte neprodleně na 112 nebo naší linku 800 850 860, která je Vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Víte, jak postupovat v případě poruchy nebo mimořádného stavu v distribuční soustavě při kalamitách nebo vyhlášení stavu nouze
Archiv

Kde nejde proud ČEZ

Zjistěte termín plánovaných odstávek, či nahlaste poruchu.

Informace o plánovaných odstávkách v distribuční síti ČEZ se dozvíte i na webových stránkách www.cezdistribuce.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.
Archiv

Co dělat kdyz vypadne proud

V případě, že je jste potmě pouze vy, musíte "nahodit" zpátky hlavní jistič. Ten najdete v elektroinstalaci vedle elektroměru – hodin, které měří vaší spotřeby elektřiny. Přesuňte páčky hlavního jističe do původní polohy a problém by měl být vyřešen.
Archiv

Jak dlouho muze trvat vypadek proudu

V období od dubna do října může trvat maximálně 12 hodin, od listopadu do března pak pouze nejvíce 8 hodin. V poslední době však výrazně přibývá výpadků nečekaných, které jsou spojeny s výkyvy počasí.

Jak dlouho trva vypadek proudu

Výpadky elektřiny trvají několik hodin, maximálně několik dnů. Buďto jde o kratší plánované odstávky, nebo o delší neočekávané poruchy. Distributoři předem oznamují, kdy a kde přeruší elektrický proud, aby vyměnili staré transformátory, sloupy, vodiče nebo izolátory.

Co by se stalo kdyby nastal blackout

Kdyby však nastal blackout po celém světě, situace by se stala velmi vážnou. V takovém případě totiž není možné dočasně odebírat elektrický proud ze sousední oblasti, která normálně funguje. V takovém případě není elektřina nikde. Zkuste se na chvíli zamyslet, co vše máte doma zapojené do zásuvky.

Co mít doma na blackout

Dobré je mít i záložní počítačový zdroj UPS, který zabezpečí nepřerušené napájení alespoň po určitou dobu. Mějte doma čelovku, s LED diodami nebo alespoň přenosnou či ruční svítilnu, hodit se může i petrolejová lampa po babičce. Svíčky se moc nedoporučují kvůli požárům.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Jak dlouho bude trvat blackout

Ztížen bude přístup k informacím, fungovat bude jen rádio na baterie nebo autorádio, informace budou k dispozici na vývěskách obcí a měst. Lidé musí počítat s tím, že v případě „blackoutu“ může výpadek elektřiny trvat i dva dny, ale samozřejmě i déle.

Proč nejde nahodit jistič

Jistič nejde „nahodit“

Pokud ani pak nepůjde jistič „nahodit“, tak nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat. Sám přístroj pak může být v pořádku.

Co dělat když nejdou zásuvky

Určitě si zavolejte elektrikáře. Jestli je instalace provedena jako rozvaděč, pak bude mít asi dost práce. Může jít opravdu o absenci jedné fáze, může být i špatně napojený hřeben pod jističem, může toho být opravdu více.

Jak se pozná špatný jistič

Jak poznat, kdy vyměnit jističJistič nejde „nahodit“ Příčin pochopitelně může být mnoho.Jistič se příliš zahřívá Jistič může být teplý, ale rozhodně by neměl být tak horký, aby byl nepříjemný na dotek.Jistič zapáchá spáleninou. „Tady to smrdí, jako by se tu něco pálilo.Jistič je viditelně poškozen.Jistič je starý

Proč vybavuje proudový chránič

Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne.

Co dělat když nejde nahodit proudový chránič

Pokud bude N vodič za chráničem přizemněn, může přes N vodič téct nějaký "vyrovnávací" proud do PE, respektive do uzemnění. Aby se toto vyloučilo, je nutné zkusit zapnout chránič v beznapěťovém stavu – vypnout předřazený jistič nebo pojistky.

Jak se zapojuje proudový chránič

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Proč padá jistič

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem. Nejprve se podíváme na zkrat. K tomu může dojít v případě, kdy je jeden ze spotřebičů zapojených do sítě vadný a dochází v něm ke zkratu.

Proč mi padá proudový chránič

Dalším častým původcem vybavení chrániče bývají spotřebiče, kde dochází k ohřevu topnou spirálou (tj. pračky, bojlery, průtokové ohřívače…). U odporové spirály se opotřebením zvyšuje unikající proud. Pokud se takových spotřebičů v obvodu sejde víc, chránič vybaví, i když jednotlivé spotřebiče jsou vlastně v pořádku.