Proč mi nekvetou kosatce?

Kdy hnojit kosatce

Naprosto zásadní je pro kosatce též hnojení, především pak na jaře. Ideální je kvalitní zahradní kompost, ve které převažuje rozložená tráva, dobré je však také přidat hnojivo bohaté na fosfor, které právě maximálně podpoří kvetení kosatců!

Jak Zalevat kosatce

Co se týče vody, tady platí lepší méně, než více. Kosatec nemá rád přemokření, ale zvládne sucho. Čas na zalití nastává, když je půda suchá do hloubky asi 5 cm (výjimkou je kosatec sibiřský, který ocení vody více). Aby kosatec vydatně kvetl, potřebuje světlé místo až polostín, ideálně v závětří.

Kdy rostou kosatce

Kvetou v květnu a v červnu typicky na vlhkých až mokřadních loukách, které jsou v jarním období zaplaveny a nejsou koseny, proto roste na neudržovaných loukách.

Kdy se vysazují kosatce

Kosatce zahradní vyrůstají z oddenků neboli rhizomů. Některé druhy mají také cibulky. Chcete-li se tedy pustit do pěstování kosatců, nejprve si v zahradnictví nebo specializovaném obchodě tyto cibulky pořiďte. Na záhonek je následně vysaďte v období od dubna do května.
Archiv

Jak přesadit kosatce

Přesazování kosatců

Nejprve rostliny vyryjte, oklepejte z nich hlínu a oddenek rozdělte na menší části tak, aby každá měla vlastní listy. Na každé části zkraťte listy o jednu třetinu až polovinu délky. Kořínky můžete nepatrně zkrátit také, není to však nutné. Takto připravené sazenice vysaďte na nové stanoviště.

Jak voní kosatec

Kvůli nákladnosti a vzácnosti je kosatec primárně určen pro prestižní parfémy. Vyzařuje pudrově dřevitou vůni, která je zároveň výrazná a rafinovaná.

Kdy Mnozit kosatce

Množení kosatců

Vždy odkopek sázejte poměrně mělko, jinak by mohlo docházet k uhnívání kořenů, čímž se zamezí kvetení. Část oddenku může dokonce koukat ze země. Množení provádějte vždy až po odkvětu, nejlépe koncem léta.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Jaký je rozdíl mezi Kosatcem a Mečíkem

Mečík má na rozdíl od kosatce dvojí kořeny. První vyrůstají z mateční hlízy po vysazení a dorůstají délky 25 cm. Druhé kořeny vyrůstají u spodní části listů v místech, kde se tvoří nová hlíza. Jsou kratší než první kořeny a rozvětvují se.

Kdy množit kosatce

Velkokvěté kosatce množíme dělením po odkvětu, tedy zhruba od konce července do poloviny srpna. Nejprve vyryjeme ze země celý trs a odlámeme z něj pouze nejmladší části. 2. Ránu na každém oddělku zařízneme hladce ostrým nožem a necháme ji před výsadbou zaschnout.

Jak hluboko sázet kosatce

Sázíme cca 3 cm hluboko. Při vysazování můžeme kolem kořenů upravit substrát, pokud je to třeba. Kyselost u kořenů by měla být až pH 5. Japonské kosatce je vhodné vysazovat do sníženého terénu či prohlubní.

Jak Ostrihat kosatce

Kdy a jak správně stříhat kosatce

Po odkvětu stonky včas odstraňte. Odkvetlé květní stonky kosatců sibiřských odřízněte těsně nad povrchem půdy – můžete je využít jako zajímavý dekorační materiál. Mečovité listy kosatců ponechte až do podzimu, nanejvýš klínovitě seřízněte hnědé špičky (ale nutné to není).

Kam vysadit kosatce

Kosatce dávají přednost neutrální půdě

Do jílovitých půd kosatce nevysazujeme, neboť v nich rostliny trpí větším množstvím chorob a jejich oddenky v tomto typu půdy častěji zahnívají. Ideálním typem půdy pro kosatce je půda neutrální až mírně zásaditá.

Jak dlouho kvete kosatec

Kosatce Xiphium kvetou od června do července a mohou být až 60 cm vysoké. Patří především na trvalkový záhon. Jsou rozdělený podle druhů do skupin anglické, holandské a španělské kosatce. Kvetou především od června do července.

Proč mi nekvetou denivky

Pro svůj růst denivky preferují místo na plném slunci, dobře prospívají i v mírném stínu. V plném stínu nasazují méně květů a v některých případech nekvetou vůbec. Nejlepší místo pro pěstování je tam, kde mají alespoň 4 – 6 hodin slunce a mírné přistínění přes poledne.

Čím hnojit denivky

Na rozdíl od lilií denivky sázíme do těžší půdy. Před sázením půdu vyhnojíme dobrým kompostem nebo hnojem (nejlépe kravským), který mělce zaryjeme. Denivky nejlépe kvetou na plném slunci, ale snášejí i polostín. První rok po vysázení – než zakoření – rostou denivky pomalu, ale dalším rokem už ukáží krásu svých květů.

Kdy se sklízí mečíky

Každý podzim se proto pusťte do sklizně mečíků. Rané odrůdy sklízejte koncem září, pozdní pak začátkem října.

Co s mečíky po odkvětu

Sklizeň a následná péče

Po vyjmutí hlízy z hlíny, což je ideálně 5-7 týdnů po odkvětu rostliny, by rostliny měly být chvíli na vzduchu a následně posypány dezinfekčním práškem (Heryl 80, Dithane M 45, apod.). Proto si pro vyrývání vyberte nejlépe dobu, kdy je půda suchá.

Jak se množí kosatce

Kosatce se množí dělením větších trsů po odkvětu od konce července do poloviny srpna. Nejdříve vyryjte ze země celý trs a odlomte z něj pouze nejmladší části. Ránu na každém oddělku zařízněte ostrým nožem a nechte ji před výsadbou zaschnout. Dlouhé kořeny nezakracujte, O polovinu seřízněte i dlouhé mečovité listy.

Jak vypadá kosatec

Kosatec bradatý dorůstá do zhruba 100 cm, vyznačuje se kompaktními trsy mečovitých, šedozelených listů. Z trsů vyrůstají vzpřímené stonky zakončené atraktivními květy. Kosatec bradatý vynikne v ozdobných trvalkových záhonech i v podrostu vyšších dřevin. Zaujme jako solitér na okraji upraveného trávníku.

Jak dlouho kvete denivka

Jak nám řekl zahradník Jaroslav Vintera z Mravína, květ denivky sice kvete jen jeden den, ale na jedné rostlině jsou stovky těchto květů. Denivky tedy kvetou celé měsíce a dlouhodobě tak zdobí zahradu. Lidé si denivky často pletou s liliemi, kterým se podobají.

Jak se pěstují mečíky

Půda musí mít dostatek živin a humusu, mečíky však nesnášejí přímé hnojení nerozloženými organickými hnojivy (např. kravský hnůj). Rostliny každým rokem vyžadují nový záhon, abychom omezili výskyt škůdců (především třásněnky) a houbových chorob. Hlízy vysazujeme do hloubky 8–10 cm (je třeba to dodržet).

Kdy vytahnout cibule mečíků

Každý podzim se proto pusťte do sklizně mečíků. Rané odrůdy sklízejte koncem září, pozdní pak začátkem října. Při pěstování mečíků (gladiol) si dejte pozor na jejich včasnou sklizeň, zhoršili byste zbytečně kvalitu jejich hlíz.

Jaké jsou druhy kosatců

kosatec žlutý (Iris pseudacorus) L.kosatec trávovitý (Iris graminea) L.kosatec žlutofialový (Iris spuria) L.kosatec sibiřský (Iris sibirica) L.kosatec písečný (Iris arenaria) Kit.kosatec nízký (Iris pumila) L.kosatec různobarvý (Iris variegata) L.kosatec bezlistý (Iris aphyla) L.

Kdy sázet cibule mečíků

Optimální doba pro výsadbu je polovina dubna. Pokud chceme sklízet květy postupně, můžeme dobu výsadby oddálit až do poloviny června. I v tomto období vysazené rostliny vykvetou a vytvoří nové květu schopné hlízy. Pokud nám nezáleží na nově vytvořených hlízách, můžeme mečíky vysazovat i v červenci.