Proč mi nerostou okurky?

Proč nerostou okurky

Chybí-li voda, plody moc nerostou a je jich málo. Když je vláhy dostatek, okurky bujně rostou a rychle nahrazují nemocné a poškozené listy. To je jedna z obran proti plísni okurkové – viz Pamatujte.

Jak podpořit růst okurek

Přihnojení dusíkem na počátku kvetení okurek spolu se zálivkou výrazně podpoří růst natě a tvorbu listů. Rostlina tak může rychle nahrazovat listy poškozené plísní listy novými, což výrazně snižuje škodlivý účinek plísně. Je to zvláště účinné u nových odrůd odolnějších k plísni.
Archiv

Co dělat když Zloutnou okurky

Okurky si zaslouží dostatek živin

Pokud nestojíte i komerčně prodávaná hnojiva, můžete zkusit nějaké, které používaly už naše babičky a prababičky. To si vyrobíte velmi jednoduše. Do vody se nadrobí bochník chleba a přidají se 2 polévkové lžíce jódu. Přes noc se směs nechá odstát a naředí 10 litry vody.

Jak dlouho trvá než vyklíčí okurka

Ve sluncem prohřáté vlhké půdě vyklíčí za 5 dní. Pokud vyséváme přímo do půdy koncem dubna, je ověřeno, že se první klíčky objeví kolem 20. května. Výhodou přímého výsevu je, že se rostlinky otuží a tím pádem lépe snesou případné ochlazení koncem května.

Proč je okurka dobrá na paměť

Flavonoid po názvem fisetin, který je v okurce pomáhá ochraňovat nervové buňky a zlepšuje paměť.

Co chybi Okurkam

Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Co chybí okurkám když žloutnou listy

Ale pokud máte ve foliovníku PARTENOKARPICKOU odrůdu salátovek, které žloutnou mladé okurky na rostlině od květní špičky a rostliny je jinak na první pohled v pořádku, s největší pravděpodobností se jedná o akutní nedostatek výživy N (dusíkem).

Jak daleko od sebe dát okurky

V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.

Kdy zasít okurky

Vyséváme už kolem 10. dubna. Důležité je, aby sazenice měly v noci zřetelně nižší teplotu, než ve dne – a to je doma problém. Pokud je noční teplota skoro stejná, jako denní, pak se sazenice „vytahují“.

Jak dlouho mít okurky na ocich

Osvědčená okurková maska. Okurka sice neposílí vaše oční svaly ani nezmírní vrásky, její působení však osvěží vaši pokožku a pomůže unaveným očím regenerovat. Stačí 15–20 minut s vychlazenými plátky na očích a hned se budete cítit odpočatější.

Co s vodou z okurek

Okurková voda je zdravá limonáda plná vitamínů a bez cukru. Hravě ji připravíte i doma. Připravit si doma lahodný nápoj není nic těžkého – například stačí nakrájet salátovou okurku do čisté vody. Okurková voda je nejen vynikajícím, ale i zdravým osvěžením, které si prostě zamilujete.

Proč usychají plody okurky

hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou. Rostlina tím, že plodí a narůstají plody, pokud má akutní nedostatek N (dusíku), redukuje násadu a mladé plody zasychají.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Co dát pod okurky

Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.

Proč schnou okurky

Zasychání mladých plodů na okurkách může mít více důvodů. Pokud se ale jedná a skleníkové, partenokarpické okurky (nepotřebují opylení), tzv. hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou.

Jak dát síť na okurky

Rostliny je zpočátku třeba navéstOd začátku navádějte do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony.Co nejrychleji zaplňte síť a vyveďte rostliny až k hornímu drátu, odkud je nechte volně růst zpět dolů.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Co obsahuje salátová okurka

Okurka je bohatá na vitamíny a minerální látky, obsahuje vitamín C, provitamín A (beta-karoten), ze skupiny B vitamínů téměř všechny kromě B12. Z minerálních látek je zajímavý vysoký obsah křemíku a síry, dále vyrovnaný poměr draslíku a sodíku, fosfor, zinek, měď, chrom, bor, kobalt a mangan.

Na co je dobrá Salatova okurka

I okurka obsahuje více než 90% vody, má minimum kalorií, díky obsahu draslíku má odvodňující účinky a v těle působí alkalicky. Stejně jako meloun je výtečná při dietách, při očistných kůrách, při dně a revmatismu, otocích a při onemocněních močových cest.

Jak se dělá Okurkova voda

Pokud si chcete udělat tento zdravý nápoj, postačí vám zhruba polovina salátové okurky na jeden litr pitné vody. Důkladně umytou salátovou okurku i se slupkou jednoduše nakrájíte na tenčí plátky a přidejte vodu, do které můžete přimíchat i lístky máty, citrónovou šťávu nebo plátky citronu, případně zázvoru.

Co napadá okurky

Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.

Kdy nejlépe zalévat okurky

Rajčata a okurky by se měly zalévat výhradně ráno a večer. Vyvarujte se tak rozhodně poledního zalévání, kdy dojde k rychlému vypaření vody.