Proč mi padá proudový chránič?

Proč vypíná proudový chránič

Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.

Co dělat když nejde nahodit proudový chránič

Pokud bude N vodič za chráničem přizemněn, může přes N vodič téct nějaký "vyrovnávací" proud do PE, respektive do uzemnění. Aby se toto vyloučilo, je nutné zkusit zapnout chránič v beznapěťovém stavu – vypnout předřazený jistič nebo pojistky.

Co vyhodí proudový chránič

Proudový chránič chrání zdraví i majetek

Funguje tak, že porovnává elektrický proud vtékající do obvodu s proudem, který z ně vytéká. V případě, že se tyto hodnoty liší o víc než povolenou hodnotu (tj. proud teče někam „bokem“), chránič obvod okamžitě odpojí.

Jak se zapojuje proudový chránič

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Kdy vypadne proudový chránič

Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.

Jak se projevuje vadný proudový chránič

Zapomenou však, že pro správné fungování testu, musí být obvod se zátěží. Pokud je obvod zatížený jen minimálně nebo vůbec, chránič nevypne a je pak zbytečně považován za vadný.

Kdy použít proudový chránič a kdy ne

Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.

Kdy je nutné použít proudový chránič

Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.

Proč padá jistič

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem. Nejprve se podíváme na zkrat. K tomu může dojít v případě, kdy je jeden ze spotřebičů zapojených do sítě vadný a dochází v něm ke zkratu.

Co chránit proudovým chráničem

Proudový chránič neslouží primárně k ochraně zařízení, nechrání ani před zkratem a přetížením. Tuto funkci plní pojistka nebo jistič.

Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k tomu slouží elektrický jistič.

Kam dát proudový chránič

Proudový chránič bývá umístěn společně s jističi v rozvodné skříni, kde je namontován na lištu. Do některých obvodů v elektroinstalaci se proudový chránič nezařazuje. Jsou to zejména samostatné obvody, kde jsou zapojeny mrazáky, lednice nebo výpočetní technika.

Jak se pozná špatný jistič

Hager si pro vás připravil několik indicií, které vám pomohou odhalit problémy s jističi.Jistič nejde „nahodit“Jistič se příliš zahříváJistič zapáchá spáleninou.Jistič je viditelně poškozen.Jistič je starý

Jak nahodit hlavní jistič

Nahození jističe

Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat.

Co dělat když nejdou zásuvky

Určitě si zavolejte elektrikáře. Jestli je instalace provedena jako rozvaděč, pak bude mít asi dost práce. Může jít opravdu o absenci jedné fáze, může být i špatně napojený hřeben pod jističem, může toho být opravdu více.

Proč padá hlavní jistič

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem.

Co dělat při výpadku proudu

Zavolejte na infolinku poskytovatele připojení elektrické energie (ČEZ: 840 840 840). Sousedé svítí a jistič je vypnutý – zkuste tento zapnout, pokud opět vypadne patrně se jedná o poruchu elektroinstalace.

Jak dlouho může trvat výpadek elektřiny

Náhlé výpadky v případě nízkého napětí kvůli nějaké poruše mohou trvat až 18 hodin, při opravdu mimořádných událostech, jako bylo například letošní červnové tornádo, i déle. Dodavatel energií má však povinnost obnovit dodávku co nejrychleji.

Jak dlouho trva vypadek elektřiny

Výpadky elektřiny trvají několik hodin, maximálně několik dnů. Buďto jde o kratší plánované odstávky, nebo o delší neočekávané poruchy. Distributoři předem oznamují, kdy a kde přeruší elektrický proud, aby vyměnili staré transformátory, sloupy, vodiče nebo izolátory.

Kam volat kdyz vypadne proud

Přetrvávající poruchu můžete nahlásit on-line na www.bezstavy.cz, nebo telefonicky na 800 850 860.

Jak zjistit kde nejde proud

Použití webového rozhraníwww.bezstavy.cz je bezplatné a pro odběratele elektřiny se nabízí jako první a nejdostupnější volba jak dostat v případě výpadku elektřiny potřebnou informaci.

Kam volat když nejde proud

V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.

Jak dlouho muze trvat vypadek proudu

V období od dubna do října může trvat maximálně 12 hodin, od listopadu do března pak pouze nejvíce 8 hodin. V poslední době však výrazně přibývá výpadků nečekaných, které jsou spojeny s výkyvy počasí.

Jak dlouho trva vypadek proudu

Výpadky elektřiny trvají několik hodin, maximálně několik dnů. Buďto jde o kratší plánované odstávky, nebo o delší neočekávané poruchy. Distributoři předem oznamují, kdy a kde přeruší elektrický proud, aby vyměnili staré transformátory, sloupy, vodiče nebo izolátory.

Kde nejde proud ČEZ

Zjistěte termín plánovaných odstávek, či nahlaste poruchu.

Informace o plánovaných odstávkách v distribuční síti ČEZ se dozvíte i na webových stránkách www.cezdistribuce.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.