Proč mám datovou schránku?

Proč musím mít datovou schránku

I když datovou schránku mít nemusíte, hodně vám pomůže, že si ji zařídíte. Datová schránka je užitečný nástroj, protože nebudete muset tak často osobně na úřady či poštu. Ušetříte i za doporučené dopisy, které posíláte úřadům, protože komunikace s úřady datovou schránkou je zdarma.
Archiv

Jak se zbavit datové schránky

Pokud chcete znepřístupnit svou datovou schránku, můžete to udělat na žádost. Jestliže máte datovou schránku zřízenu jako fyzická osoba, můžete to udělat například na kontaktním místě Czech POINT nebo přihlášením se do datové schránky a nastavením své schránky pomocí Identity občana.

Kdy bude povinná datová schránka

Od 1. ledna 2023 dojde na základě změny zákona k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Zavedení nových datových schránek proběhne ve třech vlnách od ledna do března 2023, kdy budou noví uživatelé datovek postupně dostávat své přihlašovací údaje.

Kdo dostane datovou schránku

S účinností od 1. 1. 2023 bude datová schránka automaticky zřizována: Každé právnické osobě – nejen firmám zapsaným v obchodním rejstříku (jako dosud), ale také těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.
Archiv

Co stojí datová schránka

Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. O datovou schránku můžete také požádat: Osobně – Vyplněnou žádost předáte na podatelnu Digitální a informační agentury (DIA).

Jak se vyhnout zřízení datové schránky

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Co se stane když si Neaktivuji datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Kdy zaniká datová schránka

Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.

Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku

Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.

Co když mi nepřišla datová schránka

Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.

Co mi bude chodit do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Co umožňuje datová schránka

Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování dokumentů (datových zpráv) orgány veřejné moci, k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Zjednodušeně řečeno, datová schránka slouží k přijímání a posílání úředních (elektronických) dopisů mezi Vámi a orgány veřejné moci.

Jak zneplatnit datovou schránku

Ministerstvo vnitra ČR (dále jen mimisterstvo)na žádost osoby zneplatní přístupové údaje do datové schránky a vydá nové, a to neprodleně. Žádost se podává osobně (popř. zmocněncem) na kontaktním místě Czech POINT, kde dojde k vyplnění formuláře žádosti o zřízení datové schránky.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Jak zjistit zda má někdo datovou schránku

Osobně na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT v případě, že žadatel nemá zřízenu a aktivovánu datovou schránku. V listinné podobě lze žádost zaslat kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, krajskému úřadu nebo Ministerstvu vnitra. Žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem žadatele.

Jak zrušit datovou schránku fyzické osoby

Zrušení datové schránky na Czech POINT nelze.

K vlastnímu zrušení datové schránky pak dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění datové schránky, a to z důvodu úmrtí či výmazu ze zákonem stanovené evidence.

Jaké jsou nevýhody datové schránky

Mínusy u datových schránek jsou to, že dokument, který přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. Nezáleží, jestli jste se během této doby do schránky přihlásili a zprávu skutečně přečetli. Můžete tak prošvihnout lhůtu pro odvolání nebo dlužit za pokutu, o které nevíte.

Kdy zanikne datová schránka

Jakmile je živnost zrušena, tato skutečnost se propíše do registrů a nastupuje automatický proces znepřístupnění datové schránky. Datová schránka je znepřístupněna během několika dnů (tzn. že do schránky nebudou chodit žádné datové zprávy), ale zrušena bude až po uplynutí 3 let.

Co se stane když si Nevyzvednu datovou schránku

Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.

Kdo posílá údaje k datové schránce

Přístupové údaje jsou zasílány: do Datové schránky fyzické osoby nebo. poštou na adresu Pověřené osoby nebo Administrátora, kterou zadala oprávněná osoba při zadávání žádosti o zřízení účtu Pověřené osoby nebo Administrátora.

Jaké jsou výhody datové schránky

Snadný přístup a zprovoznění služby – stačí se přihlásit a můžete začít úřadovat.Kdykoliv a kdekoliv – stačí přístup k internetu a můžete se přihlásit kdy a kde chcete.Rychlé odeslání – okamžité odbavení vytvořené zprávy.Okamžité doručení – jakmile přijde zpráva do schránky příjemce, je ihned doručena.

Co kdyz si Nezridim datovou schránku

Důvodem k nezřízení či ke znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání. Datové schránky se od nového roku postupně zřizují všem fyzickým podnikajícím osobám, které jsou zapsáni v tzv. Registru osob, a ještě si ji na vlastní žádost nezřídili.

Kdo má povinnost zřídit si datovou schránku

Jedná se například o spolky, nadace, společenství vlastníků jednotek či obecně prospěšné společnosti. Povinnost používat datovou schránku se bude od roku 2023 vztahovat i na fyzické podnikající osoby, tedy na všechny živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné, a to včetně OSVČ bez identifikačního čísla.