Co dělat když nefunguje topení
První krok: Pokuste se zjistit, kde je problém
Pokud využíváte vzdálený zdroj tepla a máte studené radiátory, zkuste, zda jsou horké stoupačky. Případně se zeptejte sousedů, zda jim vytápění funguje. Pokud jsou radiátory studené pouze u vás, bude pravděpodobně problém v topných hlavicích nebo zavzdušnění radiátorů.
Archiv
Proč mi netopí topení
Příčina spočívá obvykle v tom, že celý topný systém nebo některé radiátory nejsou dostatečně odvzdušněny. Jak k tomu dochází Většinou se tak stane při vypuštění a napuštění systému, výměnou některých radiátorů za nové nebo po zapojení nových těles do soustavy.
Archiv
Proč topí jen polovina radiátoru
Máte pomalý oběh vody v systému topení. Jestli máte čerpadlo a můžete ho nastavit na vyšší výkon, tak to udělejte. Jestli jedete na samotíž, tak by pomohlo přestěhovat kotel o patro níž nebo větší průměr trubek nebo tam přidat čerpadlo a honit vodu čerpadlem.
Proč hučí topení
Pískání, hučení, šplouchání, trvalé šumění vody v trubkách – to znamená, že protéká zcela zbytečně příliš mnoho topné vody. Ta při průtoku radiátorem nestihne předat svojí energii – její potenciál je tak špatně využitý.
Kde odvzdušnit topení
Přiložte odvzdušňovací klíč k ventilu radiátoru
Ventil se obvykle nachází v horní části radiátoru. Vypadá jako malý, kruhový otvor s malým čtvercem uvnitř. U zdi přidržujte hadřík, abyste ji ochránili před stříkající vodou. Kbelík umístěte přímo pod ventil.
Jak propláchnout systém topení
Otevřeme vypouštěcí kohout a ve chvíli, kdy začne vytékat voda, otevřeme odvzdušňovací ventily na radiátorech. Když se zbavíme usazenin a špíny, propláchneme kotel čistou vodou z vodovodu. Pokud vytéká voda čistá, zavřeme vypouštěcí kohout a naplníme topení. Hořák zapalujeme až ve chvíli, kdy je kotel naplněn.
Jak dostat vzduch z topení
Opatrně otevřete ventil
Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček. Bude stačit čtvrt nebo půl otáčka. Jakmile z radiátoru začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Dávejte si pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je doporučeno.
Jak zvýšit průtok v radiátoru
Topenáři pak doporučují trpělivost. Sundejte hlavici ventilu a pak už stačí vzít cokoliv plochého a zkoušet vřeteno stlačit a pouštět. Po určité době pak „tyčinka“, která reguluje průtok radiátorem, zase začne klouzat.
Jak vyčistit ucpaný radiátor
U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem štětka nasazená na štěrbinové hubici. Dlouhé a tenké hubice jsou v několika délkách, takže dosáhnete i za radiátor. Tou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Uvolněný prach štětka současně odsává.
Jak správně odvzdušnit topení
Opatrně otevřete ventil
Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček. Bude stačit čtvrt nebo půl otáčka. Jakmile z radiátoru začne unikat vzduch, uslyšíte syčení. Dávejte si pozor, abyste ventil neotevřeli více, než je doporučeno.
Jak poznat že je Odvzdusnene topení
Jak poznat zavzdušněný radiátor. Jednoduše – špatně topí. Většinou tak, že teplá je jen jeho spodní část, zatímco horní díl radiátoru je studený nebo jen vlažný. Je to z toho důvodu, že se nahoře drží vzduch, který tam správně být nemá.
Jak často odvzdušnit topení
Kdy a jak často odvzdušňovat
Odvzdušňování, respektive odplyňování, otopné soustavy je ideální provádět před začátkem topné sezóny, po opravách či rekonstrukcích a dále pak v intervalu 3 měsíce, popř. podle potřeby.
Jak vyčistit radiátor topení
Prakticky radiátor nejrychleji vyčistíte tak, že:Co jde, odsajete vysavačem seshora i zespoda.Druhou hadici připojíte na výfuk vysavače a opatrně zespoda radiátor profukujete a současně ze shora odsáváte zvířený prach.Nakonec Hylu pustíte v režimu praní vzduchu, aby jste pochytali i prach, který vám utekl.
Jak naplnit topení
Otevřeme vypouštěcí kohout a ve chvíli, kdy začne vytékat voda, otevřeme odvzdušňovací ventily na radiátorech. Když se zbavíme usazenin a špíny, propláchneme kotel čistou vodou z vodovodu. Pokud vytéká voda čistá, zavřeme vypouštěcí kohout a naplníme topení. Hořák zapalujeme až ve chvíli, kdy je kotel naplněn.
Kdy a jak odvzdušnit topení
Pokud to není váš případ, mějte na paměti, že topení by se mělo odvzdušnit vždy před začátkem topné sezony, po opravě topného systému či jeho rekonstrukci nebo kdykoliv, kdy nastane potřeba. Taková potřeba nastává, když se radiátory nezahřívají rovnoměrně, nebo jsou dokonce stále studené, i když „už se topí“.
Jak uvolnit ventil na topení
U ventilu se povolí objímka, kterou je hlavice připevněna k topení. Odkryje se tak krátká tyčka, která by se měla dát prstem zatlačit a po uvolnění tlaku by se měla sama vrátit do původní polohy. Pokud se nepodaří zatuhlou tyčku rozhýbat, aby její chod byl volný, je potřeba ventil vyměnit celý.
Jak správně nastavit radiátory
Pro správnou regulaci topení je v první řadě důležité zvolit vhodnou teplotu v jednotlivých místnostech v domácnosti. Podle odborníků je doporučená teplota v obývacím pokoji 20 až 21 °C, v ložnici 16 až 18 °C, v kuchyni 18 °C, v koupelně 24 °C a na chodbách a schodištích 10 až 15 °C.
Jak poznat termostatický ventil
Poznáte ho snadno – po sejmutí hlavice je vidět váleček, jenž se podle teploty okolí buď vysouvá, nebo zasouvá do těla ventilu. Tím dochází k regulaci tepla. Termostatické hlavice se obvykle prodávají se standardní stupnicí od 1 do 6, pomocí kterých regulujete teplotu v místnosti.
Jak vyčistit radiátor v koupelně
Prachovkou důkladně pročistěte jednotlivá žebra nebo desky radiátoru podle typu, který máte doma. Jakmile jste se zbavili prachu, použijte teplou vodu se saponátem nebo mýdlem a hadřík. Omyjte plochy a tyče radiátoru a zaměřte se na různé mastné skvrny, fleky a zašlou špínu.
Jak dlouho trvá odvzdušnění radiátoru
Vyčkáme přibližně 30-60 minut, až se vzduchové bubliny v radiátorech shromáždí, a můžeme začít se samotným odvzdušňováním. U nízkých budov bychom měli začít odvzdušňovat radiátor nejblíže ke kotli a postupovat ke vzdálenějším.
Jak poznat že je třeba Odvzdusnit topení
Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch. Ten se totiž neprohřeje jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený. Odvzdušnění radiátorů byste v každém případě měli provést vždy na začátku topné sezony.
Jak vyčistit topný systém
Do vody systému by se měl přidat přípravek Fernox Cleaner F3 nebo Cleaner F5, který by měl cirkulovat horkou vodou nejméně hodinu. Poté je nutné systém vypustit a proplachovat, dokud nepoteče čistá voda. V případě zatvrdlého oxidu železitého a vodního kamene lze ošetření prodloužit až na týden.
Jak dostat nemrznoucí směs do topení
Plánuji zvolit tento postup: Po vypuštění staré vody natlakovat expanzní nádobu na 0,2 baru, poté nalít směs, odvzdušnit radiátor, po naplnění soustavy kapalinou namontovat zpět odvzdušňovací ventil a expanzní nádobu natlakovat na 0,7 baru.
Jak odvzdušnit radiátory v paneláku
Krok 1: Pomocí odvzdušňovacího klíče nebo šroubováku opatrně otevřete ventil, který se zpravidla nachází v horní části radiátorů. Krok 2: Poté, co ventil otevřete, začne z něj nejdříve unikat vzduch a poté voda, ventil nechejte otevřený do doby, než začne vytékat pouze voda bez bublin.
Jak odvzdušnit ústřední topení
Odvzdušněte topení v pěti jednoduchých krocíchPřiložte odvzdušňovací klíč k ventilu radiátoru. Ventil se obvykle nachází v horní části radiátoru.Opatrně otevřete ventil. Odvzdušňovacím klíčem pomalu otáčejte proti směru hodinových ručiček.Zavřete ventil radiátoru.Zapněte topení