Proč nerodí třešeň?

Proč opadávají třešně

Dužina napadených plodů vlivem červa postupně hnědne, měkne a zahnívá. Tyto třešně též opadávají. Larvy si v plodu vyvrtávají cestičky k pecce a konzumují chutnou dužinu. Jakmile dorostou, plod opustí a zavrtají se do země, kde se v hloubce cca 4 cm zakuklí, na jaře se vyvine dospělý jedinec a vše se opakuje.

Co žere listy třešně

Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.

Co napadá třešně

Třešeň / višeň – choroby a škůdciMoniliniová spála třešně a višně (Monilinia laxa)Moniliniová hniloba třešní a višní (Monilinia laxa.Skvrnitost listů třešně a višně (Blumeriella japii)Suchá skvrnitost listů třešně a višně (Stigmina carpophila)Mšice třešňová (Myzus cerasi)Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi)
Archiv

Jak dlouho Zraji třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.
Archiv

Co se stane když sním červa v třešní

Když sníte červíka, nic se nestane, ale příjemné to není

Přes zavařováním třešní můžete červy velmi jednoduchým způsobem vypudit ven.

Jak dlouho nechat namočené třešně

Výsledkem tohoto fíglu je, že pokud v plodech nějací červi jsou, zaručeně vyplavou ven. V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není.

Jak ošetřit třešeň

Je potřeba stromy ošetřit speciálními fungicidními přípravky 3 až 4 týdny po odkvětu a následně za 14 dní. Nejvhodnějším postřikem je roztok přípravku Baycor. BAYCOR je postřikový fungicid ve formě dispergovatelného prášku k ochraně jádrovin jako je višeň, třešeň nebo švestka.

Kdy se stříkají třešně

Na listech a plodech infikovaných stromů se objevují hnědé hniloby. Aby se zabránilo této nebezpečné nemoci, stříkejte třešně během bobtnání pupenů, před datem květu, po sklizni plodů a po pádu listů .

Co potřebuje třešeň

Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m. PH půdy je optimální v rozmezí 6,5-8, přiměřeně vápenité.

Jak dlouho nechat třešně ve vodě

V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny. Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není. A nemusíte se bát – jakmile třešně propláchnete, vůbec nepoznáte, že se nějakou dobu máčely v osolené či octové vodě.

Jak zabránit Červivosti třešní

Výskyt vrtule se omezí zapracováním mletého (hašeného) vápna do půdy. Právě vápník podporuje odolnost a zdravý vývin peckovin, které ho v době květu spotřebovávají ve zvýšené míře. Poctivě posbírejte celou úrodu, oddělte vyschlé, červivé plody – larvám takto omezíte možnosti zakuklit se a přezimovat.

Jak se zbavit housenek v třešních

Stačí jen, když plody asi na dvě až tři hodiny namočíte do osolené nebo octové vody. Na deset litrů vody vám stačí asi deci octa. Nebo si připravte dvouprocentní solný roztok. Pokud červi v třešních jsou, tak vyplavou.

Jak založit korunu třešně

Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev. Po sklizni provádějte výchovný řez.

Jak hnojit třešně

dobře uleželý, popř. zkompostovaný chlévský hnůj, který zaryjete do hloubky 10 – 15 cm. Místo hnoje můžete použít kompost. Množství hnojiva by mělo odpovídat stáří stromu a velikosti koruny.

Jak hluboko sázet třešně

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Jak se stříhá třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak se starat o třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.

Jak dlouho žije třešeň

Odrůdy třešní se z pomologického hlediska dělí podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu na srdcovky, polochrupky, tmavé chrupky a pestré chrupky. Někdy se používá obecnější označené červené peckoviny. Třešeň vyrůstá v mohutný, většinou široce rozložitý strom s vysokou, kulovitou korunou. Může se dožít 100 let.

Jak se Odčervují třešně

Třešně namočte na 1-2 hodiny do vody se solí nebo s octem. Červíci z třešní vyplavou a po důkladném vypláchnutí třešní neucítíte ani ocet ani sůl. Pokud kromě červů vyplave na povrch i nějaká třešeň, tak ji rovnou vyhoďte, protože nebude dobrá.

Kdy Zmladit třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak omladit starou třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Kdy a jak stříhat třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Kdy se stříhá třešeň

Jarní řez provádíme nejdříve v plném květu ale ještě bezpečnější (pro omezení výskytu klejotoku) je stříhat třešeň až v době, kdy koncem kvetení pěkně zazelená a kdy v ní už naplno proudí míza.

Jak omladit třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak dlouho vydrží třešeň

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní).