Proč neroste cykas?

Kdy dát cykas ven

Cycasy vypěstované venku, které jsou zvyklé na slunce, můžeme bez obav dát na přímé slunce, v létě však vyžadují častější zálivku. Od března do listopadu dáme ven, od prosince do února do zimní zahrady s dostatkem světla. Je nutně dodržovat období klidu a teplotu 2°C -10°C v prosinci a lednu.

Jak pečovat o cykasy

Koncem léta rostlinu přemístěte do světlé místnosti, kde bude přirozeně klesat teplota, nikdy ne však pod bod mrazu. V této době pak zalévejte asi jednou měsíčně, hnojivo nepoužívejte. Na jaře by se pak opět měla přirozeně zvyšovat teplota. Když pak v létě přemístíte cykas ven, první mu dopřejte polostín.
Archiv

Kam umístit cykas

Stanoviště pro cykas vybíráme slunné, má rád přímé slunce, pokojová teplota by měla být okolo 18 oC, ale v zimě může klesnout až na 5 oC. Zaléváme jednou za delší dobu, ale velmi štědře. Než zalijeme znova, měl by substrát proschnout.

Proč žloutnou listy na Cykasů

žloutnoucí listy jsou příčinou příliš vydatné zálivky. Zálivku nyní omezte a jinak zalévejte tak 1x týdně.

Co to jsou cykasy

Cykasy jsou současné i fosilní dřeviny, vzhledem připomínající palmy. Jsou většinou stálezelené, několik druhů je však opadavých v období sucha (např. Encephalartos poggei). Jedná se o dvoudomé rostliny, existují u nich tedy samčí a samičí rostliny s rozdílnými šišticemi.

Jak přezimovat Cykas

Na konci vegetační sezóny, v našich podmínkách na přelomu září a října, přeneseme rostliny na světlé a chladnější místo, kde cykas přezimuje. Nejpříznivější je pro něj umístění v zimní zahradě nebo topeném skleníku, kde se teploty pohybují mezi 10–15°C. Krátkodobé poklesy až k bodu mrazu nejsou žádným problémem.

Jak kvete Cykas

Cykas je dvoudomá rostlina, což znamená, že má samčí i samičí květenství, toho se dočkáme až za několik desítek let. Pro pěstování v našich podmínkách je důležité hlavně teplo a světlo. Zvláště v době růstu nových listů je potřeba rostlinu přemístit na plně osluněné místo a to do doby než mladé listy zatvrdnou.

Kdy vznikly cykasy

Za předchůdce cykasů jsou obvykle udávány vyhynulé kapraďosemenné rostliny, které jsou jim vývojově nejbližší, po nich naopak vznikly jinany a jehličnany. Cykasům podobné rostliny, či dokonce přímo cykasy jsou poprvé známy z triasu, z doby kolem 230 mil. let.

Jak vypadají cykasy

I když tato rostlina není palma, velmi se jí podobá a většina lidí ji i mezi palmami hledá. Ve skutečnosti je více příbuzný kapradinám. Má hnědý šupinatý kmen, připomínající u mladé rostliny tvarem ananas. Listy tvoří na širokém kmínku tmavě zelenou růžici.

Jak hnojit Cykas

Požadavky na pěstování

Světlo: Vyžaduje velmi světlé stanoviště. Místo, které je ideální v létě však v zimě již nemusí být tak světlé. V tomto případě raději rostlinu přemistěte více k oknu. Pokud má roslina nedostatek světla, listy žloutnou.
Hnojení: Od jara do podzimu hnojíme 1x měsíčně slabě tekutým hnojivem.

Jak vypadá Cykas

Venkovní rostlina

I když tato rostlina není palma, velmi se jí podobá a většina lidí ji i mezi palmami hledá. Ve skutečnosti je více příbuzný kapradinám. Má hnědý šupinatý kmen, připomínající u mladé rostliny tvarem ananas. Listy tvoří na širokém kmínku tmavě zelenou růžici.

Jak se projevuje nedostatek dusíku u rostlin

Při nedostatku dusíku (N) rostliny špatně rostou, zůstávají malé a dříve zrají, plody jsou malé a je jich málo. Zpočátku jsou listy světle zelené, později až žluté, popř. i načervenalé, starší listy často předčasně opadávají. Také při nedostatku fosforu (P) rostliny zaostávají v růstu, jsou malé a zakrslé.

Jak množit Cykas

Cykas lze množit semeny nebo odnožemi. Semeny je to však značně obtížné, množení odnožemi je snadné. Podstatné je odnože odebírat v zimě, kdy má rostlina období odpočinku. Odnože se sází jednotlivě do kvetináče, kde snadno zakořeňují.

Jak dodat hořčík do půdy

Kyselé půdy právě nyní na podzim vápníme především hnojivy s obsahem hořčíku, tedy dolomity, dolomitickými vápenci, případně struskou. Během vegetace rostlinám hořčík dodáváme hnojivy typu Kieserit nebo hořkou solí. Účinnost závisí na vlhkosti půdy, proto je vhodná kombinace se závlahou.

Jak doplnit dusík

Čím doplnit dusík

Zlepšení růstu brzděného nedostatkem dusíku lze nejrychleji dosáhnout mimokořenovou výživou roztokem močoviny. Pokud jsou listy již silně poškozeny, je jistější hnojivá zálivka roztokem ledku vápenatého.

Kdy davat hořkou sůl

Hořká sůl je hnojivo, jehož použití není časově omezeno. Použití při hnědnutí tůjí, jehličnanů na podzim. Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.

Jak často používat hořkou sůl

Pro listové hnojení (postřikem na list) doporučujeme dávku 5 – 15 g na 1 litr vody. Zálivku nebo postřik provádíme v ranních nebo večerních hodinách, kdy sluneční záření není tak silné. Při silných příznacích nedostatku hořčíku může být uvedené dávkování až zdvojnásobeno. Doba aplikace: použití není časově omezeno.

Kdy hnojit dusíkem

Minerálním dusíkem nehnojíme nikdy na podzim, hnojení provádíme vždy před výsadbou. Po aplikaci hnojiva je vhodné jeho brzké zapravení do půdy, to z toho důvodu, aby ztráty volatilizací (proces ztrát dusíku z půdy způsobený těkáním amoniaku z vrchních vrstev půdy) byly co možná nejnižší.

Na co se používá hořká sůl

Hořká sůl je hořečnaté hnojivo určené k hnojení zeleniny, rychlené zeleniny, ovocných stromů a keřů, ale i chmele, vinné révy a okrasných jehličnanů.

Kdy hnojit hořčíkem

Management hnojení obilovin

Hořčík je možné dodat i v rámci vápnění půdy dolomitickým vápencem v podzimním období s následným zapravením do půdy orbou, kdy je počítáno s pozvolnějším a dlouhodobějším účinkem těchto hnojiv.

Na co se používá hnojivo hořká sůl

Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jim nehnojí, nebo kde se k vápnění nepoužívají dolomitické vápence.

Které rostliny potřebuji dusík

Kromě trávy jsou však vhodné i plané rostliny bez zralých semen, jako je například kostival, kopřiva, řebříček, pampeliška, jitrocel, hořčice, ptačinec. Posekaná tráva i plevel přináší kromě všech výhod mulče i výživu pro půdní organismy a také dodává do půdy dusík, základní živinu nezbytnou pro všechny rostliny.

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Co je to NPK

Základní výživou pro rostliny je hnojivo NPK, kde zkratka napovídá, že se jedná o kombinaci dusíku, fosforu a draslíku. Tyto prvky jsou v různém poměru podle účelu použití a lze je snadno doplnit jednosložkovými hnojivy.

Kdy se dává hořká sůl

Hořká sůl je hnojivo, jehož použití není časově omezeno. Použití při hnědnutí tůjí, jehličnanů na podzim. Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.