Proč název Anthropoid?

Co je to Anthropoid

Operace Anthropoid (Nové Město) Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vojáků československé exilové armády Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří byli s dalšími výsadkovými skupinami postupně z Velké Británie vysazováni na území protektorátu.

Kdo udal Anthropoid

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Kdy se stala operace Anthropoid

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Kde proběhla operace Anthropoid

Rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha v Praze 8 jako připomínka osmdesátého výročí Operace ANTHROPOID. V Praze 8 v ulici V Holešovičkách se v pátek 27. května 2022 dopoledne uskutečnil slavnostní i atraktivní program připomínající 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha.

Jak zemřel Gabčík a Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Kdo to byl Kubiš

června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jak zemřel Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Co to je atentát

Atentát je násilný čin, jehož cílem je usmrtit nebo zranit osobu nebo skupinu osob. Obvykle je atentát motivován politicky, ideologicky nebo nábožensky, v některých případech za ním mohou stát i ekonomické zájmy nebo duševní porucha.

Jak zemřel Josef Gabčík

června 1942 za ne zcela objasněných okolností zemřel – oficiálně na následky neznámého druhu sepse – otravy krve. Během následujícího pátrání a represálií byl Jozef Gabčík společně s dalšími výsadkáři pražskými příslušníky odboje ukrýván na různých místech, až se nakonec přesunul do krypty kostela Cyrila a Metoděje.

Kdo to byl Čurda

Karel Čurda (10. října 1911 Stará Hlína u Třeboně – 29. dubna 1947 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník výsadku Out Distance a konfident gestapa. Měl hlavní podíl na odhalení úkrytu parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich následné smrti.

Jak se fašisté pomstili za atentát na Heydricha

Pomstu nacistů za atentát na Reinharda Heydricha dovršila poprava vlastenců zapojených do spolupráce s výsadkovými skupinami Anthropoid, Silver A, Bivouac, Out Distance, Steel a Intransitive v koncentračním táboře Mauthausen.

Kdo udal Gabcika a kubise

Až jim pomohl jeden z nich. Karel Čurda. Právě on má zásadní podíl na tom, že sedm parašutistů včetně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka neopustili živí kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali. Čurda podlehl teroru, který nacisté po Heydrichově smrti rozpoutali.

Co se stalo s těly parašutistů

Nadále není jisté, kde poté těla výsadkářů, či jejich části, skončily. Známý je fakt, že hlavy hlavních útočníků na Heydricha Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka nechali nacisté zakonzervovat a uložit do speciálních skleněných válců. Hlavy zbylé pětice nechali preparovat a uložili je jako lebky.

Kdo Ukryval parasutisty

Parašutisté, kteří se ukrývali v kostele

Spolu s Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem ze skupiny Anthropoid, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, se v kryptě postupně ukrylo dalších pět parašutistů působících v té době v Praze. Josef Bublík byl příslušníkem výsadku Bioscop.

Jak se jmenoval atentátník

Bezprostřední příčinou první světové války byl podle většiny historiků sarajevský atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este, který 28. června 1914 spáchal bosenskosrbský politický aktivista Gavrilo Princip.

Kdo zradil Kubiše a Gabčíka

Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.

Jak dopadl gabcik a Kubiš

Kvůli selhání stengunu v rukou Josefa Gabčíka se ozvala detonace po výbuchu pumy, kterou vrhl Jan Kubiš. Reinhard Heydrich o pár dní později zemřel, Josef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími parašutisty hrdinně padli v červnu při přestřelce v kryptě kostela v pražské Resslově ulici.

Kdo udal Gabčíka a Kubiše

Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.

Jak zabili Ferdinanda

František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů poté na jiném místě zastřeleni Srbem Gavrilo Principem, příslušníkem organizace Mladá Bosna.

Co se stalo s dětmi Ferdinanda d’Este

“. Ferdinand zemřel ještě před příjezdem do guvernérovy rezidence, těhotná Žofie zemřela o několik minut později. Jejich vychovatel se po chvíli vrátil a dětem sdělil otřesnou novinu – jejich rodiče byli zraněni při atentátu. Že rodiče zemřeli, se Ernst, Maxmilián a nejstarší Žofie dozvěděli až o den později.

Kdo ukrýval parašutisty

Zasadil se o zřízení 14 chrámů, plán vybudovat pravoslavný monastýr však už nestihl prosadit. Zlom přinesl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Právě Gorazdovi duchovní ukryli parašutisty v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem do chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Co se stalo v Sarajevu

Atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Během jízdy ulicemi města byl arcivévoda František Ferdinand napaden skupinou šesti atentátníků, jejichž vůdcem byl Danilo Ilić.

Kdo spachal atentát v Sarajevu

Gavrilo Princip zachycen na snímku těsně opřed atentátem

Gavrilo Princip 20 let vězení (o 27 dní nebyl plnoletý) + 28.4.1918 v Terezíně
Veljko Čubrilović smrt oběšením (popraven 3. února 1915)
Nedjo Kerović smrt oběšením; trest zmírněn na 20 let vězení na základě nařízení císaře Františka Josefa

Kdo zabil Ferdinanda

František Ferdinand d'Este a jeho choť, Žofie Chotková, byli po předchozím nezdařeném bombovém útoku na kolonu vozů poté na jiném místě zastřeleni Srbem Gavrilo Principem, příslušníkem organizace Mladá Bosna.

Kde zastřelili Ferdinanda

František Ferdinand d´Este s manželkou vévodkyní Žofií Chotkovou-Hohenbergovou odjíždí 23. června 1914 autem z českého zámku Konopiště, další zastávkou je jeho panství v Chlumu u Třeboně.