Proč opadávají květy cukety?

Proč kvetou cukety na plánu

Příčinou jsou zpravidla problémy s opylením. Tak jako ostatní rostliny z čeledi tykvovitých tvoří cukety zvlášť samčí a samičí květy; oba typy vyrůstají na jedné rostlině. Samičí květy snadno poznáte podle kratších stopek a ztlustlého semeníku, který je pod květem.
Archiv

Proč mi Uhnívají cukety

Dejte cuketám prostor. Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají …

Proč žloutnou listy cukety

Okrouhlé žluté, postupně hnědnoucí skvrny způsobuje antraknóza. Napadení tímto onemocněním snižuje používání mořeného osiva, v případě výskytu v průběhu vegetace ošetřete napadené rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu. Častou nemocí cuket je padlí.

Jak kvete cuketa

Většina tykví (mezi které patří i cuketa a dýně) má oddělené samičí a samčí květy. Samčí květy se rodí na rovném zeleném stonku, zatímco samičí květy sedí na vrcholu malé tykve. Plody dávají jen samičí květy. K produkci musí být pyl ze samčích květů fyzicky přenesen do samičích květů – k tomu slouží včely.

Jak dlouho kvete cuketa

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu.

Jak poznat dýně od cukety

U cuket je plod zralý k semenaření, až když je slupka tak tvrdá, že nelze propíchnout nehtem. U dýní lze zralost poznat ještě tak, že stopka musí být viditelně zaschlá. Plody sklizené na osivo je dobré ještě nechat dozrát v suchém chladném místě.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak často zalévat cukety

Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Kdy kvete cuketa

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu. Nastává čas na výsadby, dorostou i květnové výsevy.

Jak dlouho klíčí cuketa

S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Klíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp. v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky, neboť cukety špatně snáší mrazy.

Jak se starat o cukety

V době růstu cukety byste jí měli každý týden dodávat v zálivce tekuté hnojivo. Kvete-li cuketa, tak dávejte hnojivo na podporu vytváření plodů. Vydatná zálivka cukety napomůže tomu, že plody nebudou malé a zatvrdlé. Zalévat se proto musí cuketa pravidelně a opravdu dost – nejlépe přímo ke kořenům.

Kdy zasadit dýně a cukety

Výsev a výsadba tykví

Pokud jste si dýně a cukety sami předpěstovali a rostlinky se mají k světu, odolejte pokušení vysadit je na záhon dříve, než pominou venkovní mrazíky. To bývá většinou v polovině května. Letos je ale lepší počkat déle, takže je klidně dejte do země až koncem měsíce.

Jaké jsou druhy cuket

Zelené cukety

Odrůda Barva Charakteristika
Elite Zelená se světlými skvrnami Nejpěstovanější v Evropě.
Turecká cuketa Světle zelená Protáhlé plody s lahodnou chutí.
Stargreen F1 Zelená Větší, protáhlé plody.
Ambassador F1 Zelená Větší, protáhlé plody.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jak poznat zkaženou cuketu

Jedovaté cukety se totiž vyznačují výrazně hořkou chutí.

Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Jak Vyštipovat cukety

Jakmile cukety začnou oporu přerůstat, zaštipujte vrcholové výhonky. Cukety potřebují hodně místa, které se dá alespoň částečně ušetřit tím, že je vysázíte na společný záhon se saláty či špenátem. Až tuto rychlou zeleninu sklidíte, budou se moci cukety na uvolněném prostoru ještě rozrůst.

Co potřebuje cuketa

Cukety mají rády lehký substrát, který není jílovitý, promočený, ale také umí udržet částečně vláhu, aby zbytečně rychle neprosychal. Cukety totiž rostou jako z vody, a proto i hodně vody potřebují. Oceňují substrát obohacený o chlévskou mrvu, dobře vám poslouží ale i hnojení na listy běžným hnojivem na zeleninu.

Kdy dát cukety ven

Ideální dobou pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků. Čili ještě nyní – na konci června – není pozdě na výsev či výsadbu sazenic cukety na volné záhony.

Která cuketa je jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak poznám že je cuketa jedovatá

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Co se stane kdyz snim hořkou okurku

Za vše může nahořklý bakteriální jed kukurbitacin. Ten můžeme najít právě v tykvovité zelenině, mezi kterou patří i cukety, okurky nebo tykve. Jedovaté látky po požití poruší žaludeční a střevní membránu. Němečtí zdravotníci proto varují, aby lidé věnovali pozornost především jídlům, která tyto plodiny obsahují.

Kdy plodí cuketa

Ideální dobou pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků.

Jak dlouho plodí cukety

Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu.

Jak se pozná špatná cuketa

Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku. Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!