Proč hnijí meruňky
Způsobují ji cizopasné houby rodu Monilinia, v překladu hlízenka. Jedná se o hlízenku ovocnou (Monilinia fructicola) nebo hlízenku chabou (Monilinia laxa). Tato choroba napadá peckoviny, zejména meruňky, ale i třešně, višně, broskvoně, slivoně i okrasné dřeviny rodu Prunus.
Jak spravne zasadit meruňku
Výsadba je vhodná na podzim (od poloviny října do poloviny listopadu), ale v drsnějších podmínkách s těžšími a vlhčími půdami je lépe sázet na jaře (konec dubna, začátek května). Ať tak nebo tak – seřízneme kořeny do zdravého. Zdají-li se nám stromky před sázením mírně zaschlé, klidně je namočíme přes noc do vody.
Jak daleko od sebe sázet meruňky
Meruňky pěstujeme nejčastěji ve dvou tvarech – jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou a terminálem, zde se doporučuje spon 6×4-5m, nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (bez terminálu), zde se doporučuje spon 5×3-4m.
Jak hluboko zasadit meruňku
5cm nad kořeny. Především u velmi zakrslých podnoží je důležité, aby byla podnož co nejvíce nad zemí. Při utopení stromku hrozí, že stromek může uhynout na uhnití kořenového krčku. Při zasázení tak hluboko, že podnož není vidět, hrozí zakořenění naštěpované odrůdy, tím se úplně eliminuje vliv podnože na vzrůst stromku.
Co způsobuje hnilobu
Hnití (hniloba, rozklad, putrefakce) je chemický, biologicky podmíněný proces, při kterém dochází k rozkladu organických látek za nedostatku vzdušného kyslíku. Je to anaerobní pochod, jímž vzniká zejména methan (CH4), amoniak (dříve čpavek; NH3) a sulfan (dříve sirovodík; H2S).
Proč neplodí meruňka
Nejčastějším důvodem pádu vaječníku, a tím i neplodnosti meruňky, je nedostatek vody a sloučenin důležitých pro rostlinu. První zálivka by měla být provedena brzy na jaře. Ve stejném období je nutné zavést do půdy hnojiva, která jsou zdrojem dusíku (může to být močovina nebo divizna).
Kdy a čím hnojit meruňky
První přihnojování probíhá na jaře, v období počátečního růstu stromů. Podruhé přihnojujeme ihned po odkvětu, čímž posilujeme listy a nasazované plody a potřetí přihnojujeme po červnovém opadu části nasazených plodů, k vývinu plodů a zakládání květních pupenů pro zajištění úrody v příštím roce.
Jak se starat o meruňky
Meruňky: jak se starat o stromy
Meruňky preferují sušší, záhřevnou, lehčí až středně těžkou půdu s neutrální pH reakcí. Těžká, studená a zamokřená půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stromy se vysazují na podzim nebo na jaře. První zásah do tvaru koruny byste měli udělat nejpozději třetí rok po výsadbě.
Kdy a jak stříhat meruňku
Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.
Jak stříhat starou meruňku
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Proč sázet stromy
Strom dokáže poskytnout nejen stín a útočiště, udržuje vlhkost okolního prostředí, pročistí vzduch a osvěží nás ševelením svých listů. Ale hlavně, je to někdo, kdo „ví“, kdo má svá léta, své zkušenosti a udržuje krajinu v jakési pospolitosti, chcete -li energetické rovnováze.
Jak daleko od sebe ovocné stromy
délka větví na každou stranu ovocného stromku je 75 cm. Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Jak zastavit hnilobu dřeva
Nejlepší a nejjednodušší ochranou pro dřevo je vysušení. Hniloba dřevo nenapadne v případě, nepřekročí-li vlhkost dřeva 20%. Takže pokud do dřevěné konstrukce nebude zatékat nebo nebude nasávat vzlínající vlhkost a bude dobře větraná ,vyhneme se náročným opravám a sanacím.
Jak na hnilobu kopyt
Veterinář doporučí přípravky, které jsou na bázi jódu, peroxidu vodíku nebo třeba modré skalice. Dostupné a praktické jsou dezinfekční spreje na hnilobu kopyt, díky kterým se přípravek dostane až do hlubokých rýh. Je důležité, abyste přípravky aplikovali až do hlubokých vrstev kopyta, protože právě tam infekce začíná.
Proč neplodí slivoň
Máte-li na zahradě slivoň, která každý rok sice bohatě kvete, ale prakticky neplodí, zpozorněte. Důvodem může být pilatka švestková, která dokáže ohrozit až 90 % úrody. Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce (někomu připomíná spíš mouchu).
Proč švestky nerodí
Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém.
Jak často hnojit ovocné
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak omladit meruňku
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Kdy se sbírají meruňky
Meruňky jsou maximálně vybarvené (vybarvení se liší podle odrůdy). Optimální dobu sklizně zjistíte mírným pootočením plodu směrem k větvičce. Pokud se snadno oddělí, ovoce je připraveno na sběr. Meruňky sklízíme, když dosáhnou vrcholu svých chuťových vlastností, případně 2 – 3 dny dříve.
Jak omladit starou meruňku
Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.
Jak tvarovat meruňku
Mladé meruňce tvarujeme korunu z jedné hlavní vodící větve, která převyšuje ostatní asi o 20 cm, a 3 až 5 vedlejších. Větvičky zastřiháváme o čtvrtinu až o jednu třetinu. Zastřihovat musíme v místech, kde pupeny nových větví směřují od koruny, tím docílíme bohaté úrody.
Jak daleko strom od souseda
“. Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.
Jak hluboko sázet ovocné stromy
V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.
Jak dlouho roste ovocný strom
Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.
Jak poznat napadené dřevo
Na povrchu napadených předmětů je vidět malé kulaté dírky, výletové otvory. Když je ticho, například v noci, je možno slyšet chroupání. To je typické hlavně pro tesaříky. Dalším nebezpečím pro napadené dřevo jsou dřevokazné houby a plísně, které škůdci do chodbiček přivlečou.