Proč praská omítka?

Jak se zbavit prasklin na zdi

Velké trhliny ve zdech se nejčastěji opravují tak, že se maltou a kousky zdiva zazdí. Před tím je však nutné odstranit omítku v okolí trhliny a trhlinu vyčistit od prachu a hrubých volných částic. Poté se trhlina vodou navlhčí a zapraví maltou. Pokud to však situace vyžaduje, je mnohdy nutné trhlinu ve zdivu stehovat.
Archiv

Jak poznat spatnou omítku

Plochu, na níž byla na stěně přilepená páska, a její blízké okolí navlhčete například kuchyňskou houbičkou a čekejte, co se bude dít. Bude-li okolní malba vodu odpuzovat, zatímco na místě přilepení pásky se tekutina začne vpíjet, škrabání omítky vás rozhodně nemine.

Jak odstranit praskliny v omítce

Díru nebo trhlinu vyplníme tmelem, okraje zahladíme do ztracena a necháme zatvrdnout. Pro tmelení trhlin a spár na větší ploše je vhodné využít akrylátový štukový tmel s příměsí křemičitého písku. Takto opravené místo není tolik viditelné, protože tmel s pískem vypadá podobně jako klasická omítka.
Archiv

Proč praská štuk

Většinou to praská při rychlém vyschnutí a silnější vrstvě,praskliny nevadí překryje štuk. Prasklinky nevadí. Důvodem může být špatný písek (příliš hlinitý), silná vrstva omítky nebo rychlé v… ano podklad jsem dúkladně a dost před nahazováním polil vodou navíc to bylo i našpricovaný, jen se p…

Jak zakrýt díru ve zdi

Sádra nebo štuk

A nebo použijte sádrovou omítku, která se sice míchá stejně jako sádra, ale tvrdne až po půl hodině. Do dírky můžete sádru vtěsnat třeba pomocí špachtle, kousku dřívka nebo špejle. Štuk naberte na hladítko a nanášejte jej vždy jedním tahem, aby plocha byla co nejrovnoměrnější.

Jak opravit omítku

Postup opravy trhlin omítceOpatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlíOčistěte spáru od prachu a nečistot.Okolí zdiva navlhčete.Špachtlí vtlačte tmel do spáry.Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.

Jak zpevnit omítku

Po upevnění tepelné izolace na obvodové stěny je třeba vytvořit na všech plochách zpevňovací armovací vrstvu právě z perlinky (skelné tkaniny) a stěrkového tmelu, do kterého se perlinka zatlačí. Následuje vyrovnávací vrstva tmelu a na něj je aplikována stěrková omítka (nikoli klasická omítka).

Jak vyrovnat omítku

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Jak na praskliny omítky

Na drobné praskliny je vhodné použít bílý akrylový tmel, který se prodává i v malém balení a na prasklinu se nanáší prstem. Na nabílených stěnách a stropech ho není nutné přetírat. Větší praskliny se nejlépe opravují speciálními tmely v kartuších či šlehanými tmely, které se prodávají v nádobách a nanášejí se špachtlí.

Jak Zahazet diru ve zdi

Jak opravit velké díryProstor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.

Jak opravit omítku kolem oken

Ideální je použít akrylátový tmel na velmi malé trhliny a vyhladit ho do ztracena, aby na povrchu zanechal co nejtenčí vrstvu. Při nanášení ve větším množství či vrstvách má tendenci po vyschnutí zmenšit objem (propadá se), odlupovat se a časem praskat.

Jak vyrovnat nerovnosti na zdi

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Jak se Sadruje

Jak pracovat se sádrou

Začneme tak, že drobné trhlinky proškrábeme škrabkou a sádrovaná místa důkladně vyhladíme. Dokud je sádra řídká, opravíme především drobné praskliny. Jak sádra začne tuhnout, zatahujeme větší trhliny a rohy. Sádrované rohy zaoblíme a vytvarujeme.

Co na opravu omítky

Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.

Jak odstranit starou omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.

Jak na starou omítku

Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.

Čím zpevnit starou omítku

Na opravu omítky použijte omítkový nebo sádrový tmel. Omítkový má tu výhodu, že je ihned k použití. Nanášíte ho do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel musíte rozmíchat s vodou, ale můžete ho nanášet do vrstvy až 5 cm.

Jak na omítky v bytě

Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.

Jak opravit starou omítku

Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.

Čím ucpat díru ve zdi

Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).

Jak na špalety kolem oken

Do špalety naneste omítku a pomocí nerezového hladítka srovnejte povrch s rohovým profilem a okenní omítací lištou. Stejným způsobem naneste rovnoměrnou vrstvu omítky na stěny. Povrch zarovnejte pomocí stahovací latě. Omítku lze nanášet ve vrstvě až do 5cm.

Jakou omítku kolem oken

Snadné a rychlé zapravení ostění oken a dveří dosáhnete například pomocí sádrové omítky Rimano UNI, popř. sádrovou stěrkou Rimano PRIMA. Většinou je okno menší než stavební otvor a na úpravu okolních stěn a špalet se používá rozdílná tloušťka materiálu, např. 1 cm na stěnu a 3 cm omítky okolo okna.

Jak brousit omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.

Co použít místo štuku

Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

Proč tvrdne sádra

Pomalu tuhnoucí sádra se vyrábí výpalem sádrovce nebo přírodního anhydritu při teplotách nad 900 °C v šachtových nebo rotačních pecích. Při těchto teplotách dochází již k částečnému rozkladu síranu vápenatého a vzniklý oxid vápenatý působí jako katalyzátor tuhnutí.