Proč pískovat trávník?

Proč se Pískuje trávník

Pískování přispívá k odbourávání a nižší tvorbě travních plstí a mechů. Zrychluje povrchové osychání travní plochy po dešťových srážkách, či automatickém zavlažování. Pomáhá vyrovnávat menší nerovnosti po celé travní ploše. Také přispívá k rychlejšímu odnožování trav.

Kdy prořezat trávník

Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Co dělat po vertikutaci

Pokud při vertikutaci trávníku došlo k jeho poškození nebo se objevila holá místa, je nutné trávník dosít vhodným osivem. Celý trávník bychom pak měli také pohnojit. Ve vegetačním období nezapomínejte na pravidelnou zálivku!

Kdy začít s údržbou trávníku

Co s trávníkem na jaře Po odklizení listí přicházejí na řadu další činnosti jako vertikutace, vápnění a hnojení. Začít s jarní údržbou travního koberce je ideální, pokud už teplota venku vystoupila alespoň na deset stupňů.

Jak mít dokonalý trávník

Pohnojit trávník stačí 3x do roka.

Vybírejte kvalitní hnojivo s dlouhodobým účinkem. Vždy dbejte na to, aby půda pod trávníkem byla neustále mírně vlhká, ale ne rozmáčená. S vyschlou půdou zasychají i kořínky, v příliš vlhké půdě tráva může začít uhnívat. Kropte tedy dle potřeby a dejte si záležet na rovnoměrnosti.

Jak Zapískovat trávník

Po aerifikaci nezapomeňte zapískovat

Po aerifikaci je vhodné trávník zapískovat křemičitým pískem v množství přibližně 1000 kg na 100 m2. Ideální je použít písek o frakci (hrubosti) 0,2 – 2 mm. Díky propískování půdního profilu se zlepší přístup vzduchu a živin ke kořenům, omezí se růst mechů a jiných plevelů.

Jak pečovat o trávník na jaře

V jarním období doporučují používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku, který je impulsem pro rychlý jarní růst. Ideální jsou pak směsi, které zaručují výživu trávníku po dobu více měsíců. Během roku bychom měli trávník pohnojit přibližně třikrát, ovšem na trhu jsou i směsi určené pro jednorázové hnojení jednou ročně.

Jak upravit trávník

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Co s trávníkem po vertikutaci

Co následuje po vertikutaci

Trávník velmi rychle zregeneruje a vertikutace mu prospívá. Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, sebereme vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy. Následně trávník přihnojíme a zavlažíme.

Kdy se hnojí trávník

Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.

Jak obnovit trávník

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Jak doplnit trávník

Pro výživu je vhodné použít trávníková hnojiva typu Start. Jejich složení odpovídá potřebám trávníku při vzcházení. Mají více dusíku a fosforu. Na opravu menších míst je na trhu k dispozici již několik výrobků, které v sobě mají speciální osivo a hnojivo pro rychlou opravu trávníku.

Jak urychlit růst trávy

Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.

Jak udělat rovný trávník

Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Jak casto aerifikovat

Aerifikátor je těžký a relativně nákladný stroj, který je nejlepší si zapůjčit od zahradnických nebo trávníkářských firem. Strojní aerifikaci stačí provádět přibližně jednou za rok až dva.

Co je to top dressing

Topdressing je aplikace kompostu nebo směsi půdy, kompostu, písku na stávající trávník. Topdressing zkvalitňuje vegetační vrstvu a podporuje růst trávníku a jeho kořenového systému. Topdressing zásadním způsobem zlepšuje schopnost půdy vsakovat vodu a absorbovat jí do kořenového systému.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak zlepšit kvalitu trávníku

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Jak zachránit uschly trávník

Jak opravit suchý trávníkZačněte tím, že trávník pokosíte velmi nízko, klidně až na jeden centimetr.Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání.V případě, že vlastníte sekačku Swardman, použijte vyčesávací kazetu a vyčešte z trávníku zbytky trávy a plsť.Přejděte k přesetí suchých míst.

Kdy hnojit trávník

Jak často se provádí hnojení trávníku

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Jak Dosévat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak často zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Jaké hnojivo na trávník

Výborným hnojivem pro zelený trávník je kompost, ovšem ten je třeba nechat odležet a po vyklíčení chemicky odstranit semena plevele. Zájem v současnosti budí i ekologická hnojiva algináty, výtažky z mořských řas podporující růst kořenů a symbiózu trav a hub.

Jak oživit trávník

Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocíchZačněte kosit. Nejprve trávník pokoste na výšku asi 3 cm.Klíčem je vertikutace. Aby se trávník vzpamatoval, musí se do půdy dostat vzduch, voda a potřebné živiny.Přesejte trávník.Pohnojte to.Přidejte substrát.Chce to vodu.Znovu koste.A nakonec trávník propíchněte.

Jak oživit suchý trávník

Jednoduchý pracovní postup:Pokosení trávníku velmi nízko.Vertikutace trávníku – prořezáníVyhrabání stařiny – vyčesáníPřesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.