Proč schnou okurky?

Co dělat když vadnou okurky

Listy okurky začnou chřadnout a potom předčasně opadávají. K tomuto problému může přispět zavlažování na hlavu okurky a špatná cirkulace vzduchu. Při prvních známkách onemocnění může pomoci použití fungicidních sprejů. Abyste zabránili smáčení listů, zalévejte rostliny přímo ke kořenům.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Co dělat když Zloutnou okurky

Okurky si zaslouží dostatek živin

Pokud nestojíte i komerčně prodávaná hnojiva, můžete zkusit nějaké, které používaly už naše babičky a prababičky. To si vyrobíte velmi jednoduše. Do vody se nadrobí bochník chleba a přidají se 2 polévkové lžíce jódu. Přes noc se směs nechá odstát a naředí 10 litry vody.

Proč usychají okurky

Nejčastějším důvodem u okurek hadovek je nedostatek dusíku který bývá většinou spojený s nevyrovnanou závlahou. Pokud má rostlina akutní nedostatek dusíku, redukuje násadu a to je důvod, proč mladé plody zasychají.

Co napadá okurky

Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Co chybí okurkám když žloutnou listy

Ale pokud máte ve foliovníku PARTENOKARPICKOU odrůdu salátovek, které žloutnou mladé okurky na rostlině od květní špičky a rostliny je jinak na první pohled v pořádku, s největší pravděpodobností se jedná o akutní nedostatek výživy N (dusíkem).

Jak zvýšit úrodu okurek

Důležité je také kypření půdy, ale pozor, jen jemné a opatrné, jelikož kořeny okurek se rozrůstají mělce pod povrchem, nejdou do hloubky. Dalším dobrým trikem pro zvýšení úrody okurek je nastýlka, v jejímž případě není třeba kypřit. Nastýlka (např. slámou) je vlastně mulčí, která udržuje v půdě vodu.

Jak vypadá plíseň na okurkách

Plíseň se na okurkách zpočátku projevuje žlutozelenými skvrnami, které se rozmáhají na listech, zatímco na spodní straně listů se tvoří našedlé podhoubí. Listy během několika dnů zhnědnou a odumřou.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Co dát pod okurky

Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.

Jak urychlit růst okurek

Jak urychlit růst okurek při pozdní výsadběZeminu připravenou pro okurky zakryjte na několik dní černou fólií, aby se dostatečně prohřála.Semena před výsadbou namočte na 10-12 hodin do teplé vody.Ihned po výsevu přikryjte záhony netkaným materiálem.Pokračujte v zakrývání sazenic, dokud nebudou silnější.

Proč žloutnou nakládačky

Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.

Jak začíná plíseň na okurkách

V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které jsou u některých odrůd ostře ohraničené listovými žilkami a u jiných jsou rozptýlené. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou.

Jak predejit plisni na Okurkach

Listy rostlin plíseň napadá zejména za vlhka při teplotě mezi 20 až 25°C. Okurky proto musíme chránit v první řadě před vlhkostí. Vybíráme pro ně slunné a vzdušné stanoviště, kde přirozeně proudí čerstvý vzduch. Skleníky s okurkami je třeba vydatně větrat, rostliny se nesmí zapařit.

Kdy nejlépe zalévat okurky

Rajčata a okurky by se měly zalévat výhradně ráno a večer. Vyvarujte se tak rozhodně poledního zalévání, kdy dojde k rychlému vypaření vody.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Kdy zasít okurky

Vyséváme už kolem 10. dubna. Důležité je, aby sazenice měly v noci zřetelně nižší teplotu, než ve dne – a to je doma problém. Pokud je noční teplota skoro stejná, jako denní, pak se sazenice „vytahují“.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Proč je plíseň na okurkách

Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.

Čím nejlépe hnojit okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Jak daleko od sebe dát okurky

V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.