Proč se dává na Vánoce jmelí?

Proč se na Vánoce věší jmelí

Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední. S tou se pak nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.
Archiv

Co znamená když se daruje jmelí

Darované jmelí, pokud jej doma zavěsíte, vám přinese štěstí, lásku, i ochranu před nemocemi. Zlaté jmelí pak přináší i bohatství, ale pozor, nesmí se jednat o jmelí uměle obarvené, ale o jmelí zlaté (žluté) přírodně. Podle jedné ze starých křesťanských legend bylo jmelí kdysi velkým stromem.

Kdy se dává jmelí

Jmelí ovšem není jen tradiční vánoční rostlina, ale i léčivá bylina. A jak je to tedy s těmi tradicemi Jmelí má být zavěšené na dveřích. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost.
Archiv

Kdy se dává pusa pod jmelím

Líbání pod jmelím

Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí.

Co léčí jmelí

Jmelí jako lék

Jmelí léčí i chorobyštítnéžlázy, stimulujeimunitní systém, pomáhá přiženské i mužské neplodnosti. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče,účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii. V poslední době představuje jmelí základní podpůrný přírodní lék při rakovině.

Kam se dává jmelí

Jmelí se má v domácnosti pověsit – na lustr, na(d) dveře či nad stůl. Podle pověr musí vždycky viset a nesmí se dávat do vázy. V zásadě má tento způsob umístění připodobnit, jak roste v korunách stromů.

Na co je dobré jmelí

Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti.

Co se dělá se Jmelim

Jmelí (to darované) má podle tradice přinést do domu štěstí. Využívá se v medicíně, ale je také toxické. Mají se ho bát rodiny s malými dětmi, které často během Vánoc rostlinu ochutnají Posel bohů, rostlina mezi nebem a zemí.

Na co se používá jmelí

Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti.

Co se dělá pod Jmelim

Větvička jmelí patří k vánoční výzdobě, zavěšuje se tak, aby bylo možné pod ním projít nebo se pod ním políbit. Dvojici má polibek pod jmelím přinést lásku po celý další rok. Pokud někomu jmelí věnujete, ochrání ho před nemocemi a do domu přinese štěstí.

Jak moc je jedovaté jmelí

Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech.

Jak dlouho uzivat jmelí

Jak dlouho se může jmelí užívávat První účinky mohou být za týden užívání, ale u jmelí platí, že se musí užívat dlouhodobě, ideálně 6-8 týdnů (s výjimkou onkologických indikací) a pak si dát týdenní pauzu.

Jak dlouho vydrží jmelí

„Kromě nich jmelí roste nejčastěji na lípě, akátu a na jabloni, ale tam má velmi krátkou zpracovatelnost, vydrží tak tři týdny.

Jak dlouho nechat jmelí

Jmelí, které zavěsíme na Vánoce, se má nechat viset celý rok a až o příštích Vánocích vyměnit za čerstvé. Čím více má jmelí bobulí, tím víc štěstí v novém roce přinese.