Proč se dávají do kachny jablka?

Co se dává před pečením do kachny

Kachnu před pečením vyndáme z lednice, a pokud je to potřeba, tak i očistíme a osušíme. Ze všech stran ji rovnoměrně a silně osolíme, posypeme kmínem a nezapomeneme přitom ani na hrudní dutinu, do které vložíme umytá jablka.
Archiv

Jak upéct kachnu podle Pohlreicha

Kachnu omyjeme, osolíme i uvnitř a nacpeme ji jablky smíchanými s cibulí. Posypeme kmínem. Pečeme 2,5 hodiny na 175°C. Podáváme s knedlíkem a zelím.

Jak upéct kachnu Kluci v akci

Kachnu naplníme nádivkou, otvor sepneme špejlí a položíme ji do pekáče na křídla (nebude tak během pečení ležet ve vypečené šťávě), poklademe plátky slaniny, přelijeme sklenkou vína a pečeme 30 minut při 200 °C a další dvě hodiny při 150 °C. 10 minut před dopečením ji potřeme medem.

Jak dlouho PECT pulku kachny

Postup přípravy

Kachnu položíme na záda (prsama nahoru) do suchého pekáče. Pekáč uzavřeme a vložíme do trouby. Teplotu nařídíme na 120 °C a pečeme 4,5 hodiny, aniž podléváme nebo otevíráme troubu či pekáč. Po uplynulé době pekáč odkryjeme, zvýšíme teplotu na 200 °C a dopečeme ještě asi 20 minut, kvůli křupavé kůžičce.

Jak se peče kachna s jablky

Očištěnou kachnu osolte, opepřete a posypte kmínem. Do dutiny vložte jablka zbavená jádřinců, skořici a badyán. Kachnu pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi hodinu a půl, pekáč přiklopte pokličkou. Poté pekáč odklopte a pečte ještě další hodinu.

Jak se peče kachna přes noc

Kachnu vložíme do vyhřáté trouby na 90 °C a pečeme ji 7 hodin. Poté teplotu zvýšíme na 120 °C a pečeme dalších 5 hodin. Na poslední hodinu teplotu ještě zvýšíme, aby se vytvořila pěkná kůrčička. Kachnu během pečení průběžně potíráme vypečeným tukem smíchaným s medem.

Co se hodí ke kachně

Co se hodí ke kachně Kachna má maso se silným aromatem, proto ji lze spojovat se silnými chutěmi, slanými a sladkými, zvláště s ovocem. Kachní prsa výborně ladí s omáčkou z pomerančů, s klikvou, brusinkami a mnohý kyselým ovocem.

Co dělat s výpekem z kachny

To, co jste z kachny slili, se dá snadno upravit na omáčku. Slitá tekutina obsahuje dvě části: sádlo a šťávu z masa. Sádlo se pochopitelně na omáčku nehodí, takže nechte výpek chvíli stát, aby se usadil, a pak z něj opatrně do čisté zavařovací sklenice (nebo do dvou) slijte jen sádlo.

Jak očistit kachnu

① Do nádoby s horko vodou ponořte kachnu. ② Asi po dvou minutách kachnu pomocí kleští vytáhněte a zjistěte, zda už peří půjde vytáhnout. ③ Jakmile uvidíte, že peří z břicha a zad samovolně vypadává, vyndejte celou kachnu a položte si ji na podložku nebo prkénko.

Jak chutná kachna

Kachna má tmavé maso typické chuti a vůně. Je nutričně hodnotnější než například kuře. Kachní maso je bohaté na železo a vitaminy řady B. Pro českou (slovenskou) kuchyni je nejtypičtější úpravou pečení kachny vcelku.

Jaká příloha ke kachně

Kachnu servírujte s pečeným bramborem a pyré nebo tradičně se zelím a bramborovým knedlíkem.

Jaké pití ke kachně

A pokud jsme u české klasiky – pečené husy a kachny a nezvolíte pivo, ale víno, vaše volba by měla směřovat k červeným vínům s lehce vyšší kyselinou, která budou zdárně sekundovat tučnosti těchto pokrmů. Červená moravská vína, opět Beaujolais či Pinot Noir jsou jasnou volbou.

Jak okořenit kachnu

Opravdu potřebujete jen kachnu, pekáč, sůl, kmín a budíka

(Například viz Domácí kuřecí vývar jako od babičky táhněte alespoň dvě hodiny.) Pak kachnu důkladně ze všech stran osolte zhruba lžičkou soli, třetina z toho by měla přijít do útrob kachny. Kůži pak ještě ze všech stran posypte kmínem.

Jak oškubat kachnu

V celém bubnu jsou rozmístěné speciálně tvarované škubací prsty, které dokážou vytrhat peří od křídla až po ocas bez poškození kůže. Během škubání kachen doporučujeme oplachovat vnitřek bubnu studenou vodou pro odstranění peří a dalších nečistot z bubnu – zvyšuje se tím účinnost škubání peří.

Kdy porážet kachny

“ Kachny jsou k poražení zpravidla po prvním přepeření, tedy ve věku 3-4 měsíce podle plemene. Každý chovatel má trochu jinou metodu určení, zda je vybrané zvíře již vhodné na porážku či nikoliv. Podstatné ale je vytipovat období, kdy má kachna již dorostlé peří.

Kdy se dělá kachna

Zvládne to i začátečník. Podle tradice by se na svátečním stole na Štěpána měla objevit pernatá drůbež. A vzhledem k tomu, že se navštěvují celé rodiny, logicky padá volba na větší kousky, tedy na husu nebo kachnu.

Co podávat ke kachně

Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.

Jaké knedlíky ke kachně

Další z příloh, které se skvěle hodí k pečené kachně i huse jsou špekové knedlíky. Špekové knedlíky jsou totiž báječným partnerem kysaného zelí a špenátu, které se k pečené kachně podávají. Jejich příprava není vůbec složitá. Jen na rozdíl od běžných knedlíků se nevaří jako váleček, ale samostatně jako koule.

Co se pije k huse

Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.

Jak se Skubou kachny

Nejrychlejší a nejsnazší varianta škubání je škubání na mokro – po spaření drůbeže. Drůbež po zabití a vykrvení chytneme za pařáty, nakrátko ponoříme do ledové vody a potom spaříme ve vodě o teplotě cca 62-72°C po dobu cca 2-3 minut. Drůbeží ve vodě pohybujeme, aby se spaření proběhlo rovnoměrně.

Co potřebuje kachna

Kachník by měl být také dobře větrán a uzavíratelný, na noc je vhodné ho zavírat jako ochranu před nevítanými nočními predátory. Výběh by měl být dostatečně velký. Nejen kvůli možnosti pohybu, kachny většinou z mokré země udělají po dešti doslova ornici, pokud je výběh malý, stane se z něj rychle jedno velké bahniště.

Jak správně zabít kachnu

Kachna se zařezává. Sednout si s ní, vzít ji mezi kolena, schovat křídla a nohy, aby se nemrskala. Za hlavou má takovou prohlubeninku, tam vytrhat peří a ostrým nožem naráz a hluboko zaříznout. Druhý by měl chytat do kastrolku krev, míchat vařečkou, aby se nesrazila.

Co je lepší husa nebo kachna

Maso z husy je podle webu Calories-info.com méně tučné a tedy i dietnější, obsahuje hodně bílkovin, je v něm větší podíl vitamínu B2 a B6, draslíku, fosforu a také železa. Kachní maso je o trochu tučnější. I ono je ale také bohaté na bílkoviny a aminokyseliny, i když ne tolik jako husí.

Proč se jí na Martina husa

Jedna pověst praví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, z vrozené skromnosti se před touto poctou ukryl do husince. Místo toho, aby husy Martinovu skrýš bránily, zradily jej svým kejháním, a proto skončily na pekáči. Jiná legenda říká, že husy svojí hlučností neustále přerušovaly Martinovo kázání.

Proč se na svatého Martina

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.