Proč se dávají dárky?

Proč Ježíšek nosí dárky

Dárky nosí Ježíšek, jelikož on sám je darem a obdarovává naše srdce láskou! Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích.
Archiv

Kdo nosí dárky v Číně

Nově mají Číňané také svého Santu či Ježíška. Jmenuje se Sheng Dan Lao Ren čili Vánoční starý muž a naděluje dětem dárky do punčoch ponechaných za oknem. Číňané si však velmi oblíbili i jiný západní svátek – Silvestr, který je přeci jen podobnější jejich oslavám čínského nového roku.

Kdo roznáší dárky

Až dnes v podvečer začne Ježíšek roznášet dárky, na Slovensku se do téhož pustí Ježiško a v Budapešti Jézuska. Přestože je jeho jméno jiné, jde stále o stejnou postavu.

Kdy vznikl Ježíšek

Jisté indicie o Ježíškovi s dárky pochází z našeho prostředí z období 17. století. Jedná se o krátkou zmínku z kalendáře Šimona Partlice, kde se píše, že děti dostávají od svých rodičů o Štědrém dnu dárky. Plně se však tato tradice ujala až v 19.

Kdo podle tradice nosí v Česku na Vánoce dárky

století, pevné datum 25. prosince je doloženo ze 4. století z Říma. K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek.

Kdo nosí dárky ve Francii

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo a kdy Rozdava dárky ve Francii

V některých částech Francie přináší Père Noël dětem na Štědrý den dárky a hračky, které umístí do velkých bot. Père Noël je dnes v podstatě identický se Santa Clausem, včetně sobů a toho, že žije na severním pólu, či že může nosit červené oblečení.

Kdo nosí dětem dárky v Norsku

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.

Odkdy se slaví Vánoce

První zmínky o křesťanském slavení Vánoc pocházejí z 2. století, pevné datum 25. prosince je doloženo ze 4. století z Říma.

Kdo naděloval dárky před Ježíškem

A bylo tedy také potřeba, aby zmizel Ježíšek. Dárky tak měl dětem nadělovat Děda Mráz, stejně jako v Sovětském svazu. Známý je například projev v rozhlase předsedy Antonína Zápotockého o Vánocích 1952, ve kterém až fanaticky propagoval postavu Dědy Mráze a s ním i Sovětský svaz.

Kdo nosí dárky v Rusku

Oproti západnímu světu a Americe jsou oslavy vánočních svátků u nás i v Rusku dodnes spíše o rodině, přátelích a setkávání se než o komerci a dárcích. Obecně se ví, že v Rusku dárky nosí děda Mráz spolu se svojí dcerkou Sněhurkou.

Kdo nosí dárky v Německu

Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Kdo nosí dětem dárky v Polsku

Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).

Kdo rozdává dárky ve světě

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Japonsko サンタクロース (Santa Kuroosu, nebo Santa-san) je známá, ale není to tradiční návštěvník.
Jižní Afrika Sinterklaas, Otec Vánoc, Santa Claus
Jižní Korea 산타 할아버지 (Santa Harabeoji) (Děda Santa)/ 산타 클로스 (Santa Claus)
Kanada Santa Claus, Père Noël (Otec Vánoc) pro francouzsky mluvící

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Co se stalo 24 prosince

Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25. prosince) již považován za součást Vánoc.

Kdo neslaví Vánoce

V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku. Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.

Kdo nosí dárky v Egyptě

V Egyptě nechodí Santa, Ježíšek ani Děda Mráz, ale Baba Noël (Otec Vánoc), který nosí dárky přes okno. Pro většinu obyvatel jsou Vánoce spíše světským svátkem.

Kdo nosí dárky v Turecku

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Kdo nosí dětem dárky v Německu

Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Co nesmí jehovisté

Svědci Jehovovi zachovávají přísnou poslušnost sektě, nezúčastňují se politického života, odmítají vojenskou službu, nechodí k volbám, nekouří a odmítají krevní transfuzi, dříve i očkování. Další zásadou je, že se všichni členové povinně musí snažit o šíření sekty a jejích názorů.

Co slaví Jehovisti

Proto tento – a mnohé další náboženské svátky – Svědkové Jehovovi neslaví. Neslaví svátky – jediným svátkem, který Svědkové Jehovovi během roku slaví, je tzv. „Památná slavnost“ na připomínku poslední večeře Ježíše Krista a jeho apoštolů.

Kdo nosí dárky v Brazílii

Père Noël je dnes v podstatě identický se Santa Clausem, včetně sobů a toho, že žije na severním pólu, či že může nosit červené oblečení. Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.

Kdo nosí dárky v Australii

V Austrálii zase sníh jako takový neznají vůbec, v době našich vánočních svátků mají australské děti letní prázdniny. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů americký Santa Claus a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele.